Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Miksi kaahaatte omakotitaloalueiden pienillä kaduilla?

Vierailija
29.03.2015 |

En voi ymmärtää mikä vika on päässä sellaisilla autokuskeilla, jotka kaahaavat tällaisilla kaduilla kuin esimerkksi tämä meidän. Tässä on pelkkiä ok-taloja eikä jalkakäytäviä. Monen autokatoksesta/tallista täytyy peruuttaa kadulle. Tässä liikkuu paljon pieniä koululaisia. Silti jotkut ajavat järjetöntä vauhtia joka ikinen kerta kun lähtevät jonnekin. On sattunut jo useita läheltä-piti-tilanteita. "Aja hitaasti"- ja "Varo lapsia" -kyltit eivät tehoa kun ei järjen lisäksi näyttää puuttuvan lukutaitokin.

Voisitteko kertoa MIKSI kaahaatte? Montako sadasosasekuntia sillä säästää? Eikö koskaan tule mieleen, että saatatte ajaa jonkun lapsen päälle?

Kommentit (6)

Vierailija
1/6 |
29.03.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Koska mun mielestä on paljon kivempi kaahata siellä kun täällä kerrostalojen välissä missä pennut meinaa hyppiä eteen

Vierailija
2/6 |
29.03.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mä en voi myöskään käsittää! Me asutaan tällaisella alueella myös ja oma mieheni on juuri se kaahari! Aina kun istun kyydissä niin sanon/käsken/pyydän, että ajaisi hiljempaa. Mainitsen lapsista, koirista, kissoista, rusakoista, toisista autoista, mutta ei.. Joskus saattaa höllätä kaasun, mutta joskus myös vaan painaa lisää ihan vaan kostoksi minun nalkuttamisesta. Muuten mies on kuin unelma, mutta ratissa ihan kauhea. Usein saattaa kaahata kuulemma siksi että "vituttaa" ja eilen vaan sanoi, että tykkää ajaa lujaa. Ajaa lujaa myös maanteillä, raivoaa toisille kuskeille koko ajan vaikka tekisi itse virheitä, ohittelee paljon ja tekee minun mielestäni turhan riskialttiita tilanteita. :( En tiedä mikä auttaisi, olen yrittänyt kaikkea. Varmaan uskoo vasta sitten kun jotain oikeasti tapahtuu. :/

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/6 |
29.03.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Täällä myös kaahaavat eniten perheelliset miehet. En voi ymmärtää! Teinitkin tietysti mutta niillä ei ehkä vielä järki ole kasvanut aikuisen mittoihin. Keski-ikää lähestyvällä miehellä luulisi jo olevan. Miten tähän edes voisi puuttua? Auttaisiko mitään jos sanoisi noille kaahareille?

Vierailija
4/6 |
29.03.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Painan aina lisää kaasua, ettei tarvitse pysähtyä hankalaan paikkaan naapurin koiran takia, joka tunkee jatkuvasti tielle auton eteen vaarantamaan liikenteen.

Vierailija
5/6 |
29.03.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Se on mukavaa näyttää köyhille sporttista Audia.

Vierailija
6/6 |
29.03.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Olen kauhistellut aivan samaa. Siihen syyllistyvät myös naiset.

Kotikatumme on päättyvä tie, ei jalkakäytäviä. Mieheni ajaa aina hiljaa, joten useamman kuin kerran on hänen perässään tullut saman kadun asukas yrittänyt ohittaa tällä kapealla tiellä.

Omakotialueella pensasaidan takaa saattaa putkahtaa pieni lapsi vaikkapa pallon perässä juosten. En haluaisi elää loppuelämääni jonkun, varsinkaan lapsen, kuolema tai vammautuminen mielessäni.