Lue keskustelun säännöt.
Jos työnantajan määrittelemästä työstä voi suoriutua hyvin tekemällä vain puolet työajasta...
17.12.2021 |
Jos työnantajan määrittelemästä työstä voi suoriutua hyvin tekemällä vain puolet työajasta, niin onko silloin moraalisesti oikein tehdä niin? Vai pitäisikö tuossa tapauksessa asia ottaa puheeksi työnantajan kanssa, jotta saisi lisää työtehtäviä?
Kommentit (1)
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Kyllä työnantajan kuuluu tietää, mitä palkkasi eteen teet ja mitä suorituksia työtehtäviisi päivittäin kuuluu. Jos kokee, että palkka on oikeassa suhteessa arvoon, jonka työlläsi yritykselle tuot, niin kaikki on hyvin.
Olen itse samassa tilanteessa. Minulle työ on pakollinen paha hankkia rahaa nauttia elämästä. Mitä vähemmällä sen saan, sen parempi. Olisi hölmöä kertoa työnantajalle, että "anna lisää työtä nostamatta palkkaa". Ainakin siinä firmassa, jossa itse työskentelen, pomoporras nostaa kyllä ihan tarpeeksi liksaa/osinkoja näinkin.
Sitten kun pomoporras havahtuu, niin olen kyllä valmis ottamaan jotain lisätehtäviä, jos vaihtoehtona on poispotkiminen.