Pakotettiin ampumaan veljensä - lehtijuttu
Tämä on aivan järkyttävä tämä uutinen. Vaikka olisi mikä tahansa narkkari, niin tämä on niin liikaa että joutuu tällaiseen tilanteeseen. Miten tuon jälkeen enää elää itsekkään omaa elämäänsä eteen päin. Toivon voimia tälle perheelle. Kukaan ei ansaitse tuota mitä tuo perhe on kokenut.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/3323698d-7cf1-4b6b-aa0a-444ec74a4ff5
Kommentit (6)
Rikolliset... Velathan sitten hoidetaan.
Raha ei haise. Tuomari juuri menossa joululahjusostoksille...
Tämä pitäisi ottaa oppitunnille jokaisella yläkoululla. Näinkin voi käy jos sekaantuu huumeisiin. Näin voi käydä jopa täällä Suomessa.
Vierailija kirjoitti:
Tämä pitäisi ottaa oppitunnille jokaisella yläkoululla. Näinkin voi käy jos sekaantuu huumeisiin. Näin voi käydä jopa täällä Suomessa.
Joo tämän voisi ottaa myös etiikan opetukseen kysymyksellä ”tekikö tuomari oikein kun tuomitsi ampujan”.
Kyllähän tuossa pikkuisen helpolla on veli ammuttu. Olisi vaikka ampunut jalkaan ja katsonut riittääkö se velkojille.
En oikeastaan ymmärrä miksi tuo ampuja on edes tuomittu. Jos itsekin joutuu ammutuksi ellei ammu, niin mitä siinä voi. Vain kuolemalla olisi voinut välttää tuon teon ja tuomion. Outoa vaatia keneltäkään sellaista.