Enterovirus (suu-ja sorkkatauti?) lapsella- onko muilla ollut?
Tänne tulin nyt tällaista kyselemään kun lääkäriltä mies ei tullut kysyneeksi.
Tietäisittekö, tarttuuko helposti esim. perheen jäsenten välillä? Miten kauan oireet kestää? Mistähän kummasta lapsi on sellaisen saanut, ei taida olla ihan yleinen lastensairaus?
Kommentit (4)
Aloin ihmettelemään tänään kun paita kastui puolessa tunnissa kuolasta. Itkenyt on koko päivän vaikka tavallisesti ei itke ihan vähästä. Onko vakavia jälkitauteja? Uskallankohan laittaa terveen sisaren päiväkotiin? Kun en tiedä voiko hän olla kantaja ja tartuttaa toiset. Kiitos muuten vastauksesta.
Se on kamalaa katsoa, kun toinen on niin kipeä, eikä saa oloa helpotettua. Sitten, kun haavaumat suussa paranevat kokonaan voi mennä pk:n takas, mutta paranemista ennen ne rakkulat muuttuvat haavamaisiksi, eli " aukeavat" . Hetkinen....joku voide oli mitä apteekista sai. Joku semmonen mikä teki suojakalon rakkuloiden päälle. Ihan käsikauppalääke oli, joten kannattaa kysyä.
Jos sisarella ei tauti ole päällä voi kait mennä hoitoon, mutta minä pitäsin kotona, sillä todennäköisesti hänkin sairastuu:o(
Meillä lapsen päiväkodissa sairastu koko ryhmä 5vrk:naikana. Kaksilasta oli sitten keskenään päiväkodissa, kun olivat olleet lomalla sen ajan, kun virus siellä riehui. Aika pian ottasin uudelleen yhteyttä lääkäriin, koska kuivuminen pienillä tapahtuu niin pian.
Pikaista paranemista!!!
t:2
P.s. Käsittääkseni ei ole jälkitauteja...
Ja juuri nämä haavaumat suun limakalvoilla ja korkea kuume olivat ne eniten huolestuttavat asiat. Meille lääkäri neuvoi ostamaan jäätelöä (mielummin mehujäätä) koska kylmä" puuduttaa" ja samalla saa edes hieman nestettä.Muista myös kipulääkitys.
Niin ja tietysti paljon syliä ja isoa sydäntä.
Pikaista paranemista teille!
Tarttuu tosi herkästi, pisaratartuntana jne. Niin paljon kaikkea juttuja siihen liittyy, että varmaan parempi, kun googletat. Haavaumia suussa(syöminen tosi vaikeaa ja kivuliasta), sormien ja varpaiden väleissä jne...