Minne 'etelään' uskaltaisi matkustaa yksin?
Matkaseuraa ei ole tarjolla nyt, joten yksin pitäisi lähteä. Haluaisin tässä huhti-toukokuun aikana lomailla viikon jossain lämpimässä, mutta en oikein tiedä missä. Pakettimatkan ottaisin ihan, että on bussikuljetukset ja muut, mutta tarkoituksenani ei ole kuitenkaan all inclusive ja vain maata allasalueella vaan kierrellä siellä kohteessa kuitenkin. Mitään erityisiä aktiviteettejakaan en kuitenkaan kaipaa. Ihan vaan kivoja maisemia ja lämmintä ilmaa.
Mitä maata/kohdetta suosittelisit turvallisena 26-vuotiaalle naiselle? Tällä palstallahan ei tällästä mainita saa, mutta tiedän ulkonäköni miellyttävän varsinkin ulkomaalaisia miehiä ja pelkään nimenomaan liiallista huomiota ja ahdistelua heidän taholta. Niin ja tiedän, tiedän että syrjäkujille ei kannata iltaisin poiketa tai yksin yöllä ulkosalla riekkua jne. Mutta vinkkejä ottaisin vastaan mielellään!
Kommentit (21)
Kreikassa olen käynyt usein yksin ja rauhassa olen saanut olla. Esim. Rodoksen kaupunki on ollut kiva. Rannan vastapainoksi vähän kaupunkilomailua. Mallorca on myös kiva kohde.
[quote author="Vierailija" time="20.03.2015 klo 20:34"]Madeira!
[/quote]
Joo, tää on hyvä. Aioin itsekin ehdottaa Madeiraa.
Minne vaan voi mennä jos on varovainen. Mutta älä ole kuitenkaan liian varovainen tyyliin pysyt hotellihuoneessa koko ajan tai jää parhaat palat kokematta. Minullakin on "miellyttävä" ulkonäkö ja olen matkustanut yksin sekä Etelä-Euroopan ja Etelä-Amerikan läpi. Kävin jopa Bogotassa ja Caracasissa jotka ovat niin sanotusti "vaarallisia" paikkoja. Elämäni parhaita valintoja. Tulet kuitenkin löytämään sieltä kavereita jos olet avoin sekä ihmisille että kokemuksille. Lyöttäydy rohkeasti muiden sinkkunaisten tai ryhmien seuraan. Rohkeutta vaan kehiin ja hauskaa matkaa!
Mä olen reissanut monta kertaa Kreikassa yksin silloin "muinoin" kun olin vielä nuori ja nätti blondi... ;) Ei mitään ongelmia. Turkissa kävin kerran yksin ja hermo meni siihen perään huuteluun ihan keskellä päiviääkin tms. joten sinne en kyllä enää yksin lähtisi (enkä kyllä varmaan perheenikään kanssa, sen verran rasittavaa touhua).
Madeira
Gardajärvi Italia, en muista koska matkakausi alkaa.
Madeira, Rooma, Sisilia, Rhodos, Nizza
Pukeudu asiallisesti niin saat olla rauhassa. Illalla ravintolaan ja baariin kirja mukaan. Sen taakse voi piiloutua jos haluaa olla rauhassa.
Mogadishussa on vireä ja lämminhenkinen yöelämä joka sopii myös sinkuille.
Voi herranjestas. Jos noin pelottaa, suosittelen Porvoota tai Hankoa. Etelässä nekin, eikä tartte jännittää :D
[quote author="Vierailija" time="20.03.2015 klo 20:50"]
Voi herranjestas. Jos noin pelottaa, suosittelen Porvoota tai Hankoa. Etelässä nekin, eikä tartte jännittää :D
[/quote]
No en nyt tiedä onko miten hysteeristä pelkäämistä olla vaan varuillaan ettei tule seivästetyksi mokkamunalla maissa joissa pelkästään silmäkontakti tarkottaa sitä että oot valmis jakaan vittua musulaumalle? Näitä maita kun on.
Tokioon. Turvallisimpia maita. Paljon ihmisiä koko ajan, jos et mene sivummalle. Halpa mennä ja halpa maa. Aisteille nähtävää. Ja ihan erilaista. (Juu, ei ole etelä, but thingleboutit, kävit Japanissa.
Karttaisin Pohjois-Afrikan maita, kuten Marokko, Tunisia, Egypti, Algeria....
Malta. Olen mies, mutta voisin kuvitella olevan turvallisimmasta päästä etelän kohteita oman kokemukseni perusteella. Rauhallista ja useimmissa paikoissa on ihmisiä lähes 24/7 kuuloetäisyydellä tiheän asutuksen vuoksi esimerkiksi lenkillä joten voit huutaa apua, jos jotain sattuu. Maa on kuitenkin hyvin turvallinen. Monaco ja Gibraltar ovat myös pieniä ja turvallisia maita ja myös arvostettuja rantakohteita Välimerellä.
19 jatkaa, noissa ei tosin ole vielä huhtikuussa kovin lämmintä, mutta Eilat lienee turvallinen ja rauhallinen, ainakin hyvin lämmin paikka ympäri vuoden.
Kanaria, Kreikka, Italia, Espanja.. Lähinnä välttelisin Turkkia, ja sitäkin kai enimmäkseen oman asennevammani takia.