Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Missä vaiheessa pitää muistihäiriöistä huolestua?

Vierailija
10.12.2021 |

Suvussani ei ole kummallaan puolella lainkaan todettua dementiaa tai vastaavaa. Mutta sekoilen asioissa, ihan yksinkertaisissa. Esimerkki tältä aamulta, että keitän yleensä pikakahvia. Ajatuksissani laitoin tavallista kahvia. Sitten kuitenkin tein pikakahvit kuppiin ja kaadoin kylmän veden päälle, kunnes muistin keittäneeni tavallista kahvia. Eilen huomasin vasta lähtiessä unohtaneeni tehdä eväät, no minulla on töissä pikapuuroja ja nappasin nopeasti hedelmän, joten pärjäsin - en ehdi käydä lounastauolla kun työpaikan lähellä ei ole lounaspaikkoja ja muutenkin eväät tulee edullisemmaksi. Nyt pakkasella yksi päivä huomasin pihalla, että onpa kylmä, kun olin unohtanut laittaa neuletakin trikoopaidan päälle, kuten yleensä talvella laitan.

Käyn töissä ja työni on tarkkuutta vaativaa. Avokonttorissa joudun keskittymään todella paljon ja korjaamaan viime tingassa simppeleitä asioita. Työnantajalle olen selittänyt huonolla nukkumisella, hän ei oikeastaan sano mitään asiaan, vaan toteaa itsekin nukkuvansa huonosti. Työstressiä minulla ei ole, vaan tilanne on kiva, 7,5 tuntia riittää hyvin päivän töihin, mutta tekemistä on, eli ei ole bore-outia eikä burn-outia.

Vieläkö tämä on normaali hajamielisyyttä? Nyt sentään katsoin kelloa ja tiedän, että kohta on lähdettävä, joskus saatan havahtua aika viime tingassa, että hyvänen aika, vaatteet päälle ja menoksi. Työaikani alkaa klo 8, esimiehen vanhanaikaisuuden vuoksi ei ole liukuvaa työaikaa, vaikka työn luonne sen sallisi mainiosti.

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
10.12.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vaihdevuosioireina voi olla aivosumua ja unohtelua. Oletko vaihdevuosi-ikäinen?

Vierailija
2/4 |
10.12.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minulla on ollut tuollaista koko elämäni ajan. Toisaalta sitten saatan muistaa vuosia sitten lukemiani lauseita sanasta sanaan.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
10.12.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Olisiko kuitenkin työn kuormitus tai muu pitkäaikainen kuormitus. En minä tiedä. Itse pahimpina aikoina marssiessani keittiöön hämmästyin, että täällähän on ruoanlaitto kesken. Tilanne helpotti sitten, kun elämäntilannekin helpotti. 

Vierailija
4/4 |
10.12.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Otitko koronarokotteet? Yllättävän monelle tullut vastaavaa. Tai olisiko long covid?