Jos lapsesi rikkoo kalliin esineen, miten reagoit?
Kommentit (9)
Suutun kyllä, jos on ehdottomasti kielletty se asia mikä esineen rikkoi esim vaikka ottanut leikkeihin jonkun mihin ei kosketa. No näin ei ole koskaan käynyt. Vahingossa on kaikki aina tapahtuneet. Itsekseni olen harmitellut.
Riippuu täysin siitä miten rikkoo. Jos nyt pelissä esim . kallis maila katkeaa pelitilanteessa, niin tottakai uusi hankitaan .
jos taas rikkoisi tahalleen jotain, niin ilman muuta tulisi korvata.
Jos jotain vahingossa menee rikki, niin miksi pitöisi suuttua. Jos tulee nöyttämään jotain, mikä on mennyt rikki, niin sanon, että onpa hyvä, että tulit kertomaan ja voidaan katsoa yhdessä, voiko sen korjata.
Ensin kysyn, mitä tapahtui ja sitten ryhdytään miettimään, voiko esineen korjata ja miten vastaavaa ei enää tapahtuisi. Tosin omat lapset eivät ole koskaan rikkoneet mitään kallista, muutamat kavereiden lapsen ovat yrittäneet tahallaan hajottaa työläppärini, kun en antanut heidän pelata sillä.
Vierailija kirjoitti:
Ei meidän lapset mitään ole rikkoneet.
Ikinä koskaan? edes vähemmän kallista?
Se pitää maksaa takaisin koko hinnasta. Esim katkotusta kävelysauvasta 50€. Rahaa lapset saavat kätevästi kerjäämällä mummoilta ja kummeilta, jolloin mahdollinen rahalahja ulosmitataan, myös viikkorahat pidätetään siihen saakka, että velka on maksettu. Jos lapsi haluaa tienata niin sen voi tehdä kantamalla pihalla kiviä kasasta toiseen 0,1 € kivi.
Kuulostaa aika julmalta, mutta ostivat sitä ennen kaikilla rahoilla (noin 200€) karkkia joten katsoin että rahalle ei ole järkevää käyttöä. Lisäksi olivat täysin välinpitämättömiä leluja yms kohtaa. Esim uusi Nerf ase oli rikottu ekalla viikolla.