Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Suomeen ehdollinen kansalaisuus käyttöön?

Vierailija
13.03.2015 |

Toisen polven maahanmuuttajille. Kansalaisuuden saa, mutta se voidaan perua rikosten yhteydessä, jos ihmisellä on myös toisen maan kansalaisuus. Nuhteettomien ihmisten kohdalla lopullinen kansalaisuus "vahvistettaisiin" esimerkiksi 30 vuoden iässä.

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
13.03.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ehdollinen kansalaisuus olisi kansainvälisten lakien vastaista. Kansalaisuutta ei voi perua, koska on osa ihmisoikeuksia, että jokaisella on henkilöllisyys ja kansalaisuus on osa sitä, ihan niin kuin syntymätodistus ja nimi. Nimen tai kansalaisuuden voi vaihtaa, mutta ei poistaa.

Vierailija
2/4 |
13.03.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

[quote author="Vierailija" time="13.03.2015 klo 11:23"]Ehdollinen kansalaisuus olisi kansainvälisten lakien vastaista. Kansalaisuutta ei voi perua, koska on osa ihmisoikeuksia, että jokaisella on henkilöllisyys ja kansalaisuus on osa sitä, ihan niin kuin syntymätodistus ja nimi. Nimen tai kansalaisuuden voi vaihtaa, mutta ei poistaa.
[/quote] Kansainväliset lait eivät vaadi, että Suomessa syntyneelle lapselle pitää antaa Suomen kansalaisuus. Ne edellyttävät, että jokainen saa jonkin kansalaisuuden. Lapsen kansalaisuus määrittyy vanhempien kansalaisuuden perusteella. Jos vanhemmat on somalian kansalaisia, myös lapsella on somalian kansalaisuus. Suomen somaleilka onkin lähes kaikilla kaksoiskansalaisuus: Suomen ja Somalian. Kaksoiskansalaisuuden myöntäminen ei ole kansainvälinen velvoite.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
13.03.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kannatan

Vierailija
4/4 |
13.03.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Rasismi on sairaus. Vois lähettää johonkin suljetulle osastolle psykiatriseen hoitoon näitä rasisteja, etteivät olisi vaivaamassa tavallisia terveitä suomalaisia typerillä ajatuksillaan.