Voiko karppauksesta pitää "herkkupäivää"?
Eli meneekö koko jutun idea siinä jos syö pari kertaa kuukaudessa pitsan tai juo pullon punaviiniä tms.?
Kommentit (13)
Jos sun pidempään karpattuasi vielä tekee mieli jotain hiilaripommeja, niin kyllä voit syödä niitä satunnaisesti, homma ei kaadu siihen. Mutta aluksi suosittelen pitämään vaikka parin, kolmen kuukauden totaalisen vieroittautumisen entisistä "herkuista" ja etsimään uusia.
Kannattaa myös pysyä lujana, ettei yhdestä kerrasta ala hiilarinsyöntikierre.
joka söi pari kertaa viikossa hampurilaisaterian Mäkkärissä. Itse syön ehkä kerran vuodessa hampurilaisaterian, enkä karppaa, ja olen taatusti terveempi kuin tuo tyyppi.
jossa hän kertoi syövänsä kerran viikossa mäkkärissä. Idea hänellä oli, että hän pysyy hoikkana ja terveenä siitä viikottaisesta hampurilaisateriasta huolimatta, koska karppaa muun ajan. Painotettakoon tietämättömille, että karppauksessa ei missään nimessä suositella hampurilaisten syömistä, se oli tämän yhden mieshenkilön oma valinta.
Henk. koht en muuten tajua, miksei tälle miehelle riittänyt pihvi ja salaatti majoneesilla, miksi se annos on muka parempi näivettyneiden ranskalaisten ja sämpylän kanssa...
Miten eroaa jos juon pullon yhtenä iltana tai lipittelen sitä samaa koko viikon?
Kamalasti tärkkelystä ja nopeita hiilareita. Lisäksi mäkkärin ruoka on pahaa. Luultavasti et kuitenkaan ole yhtään terveempi voi olla päinvastoinkin. Verenpaine, kolesteroli ym. on pitkälti geeneistä riippuvaisia.
Kukaan muu ei voi tietenkään olla terve kuin karppaaja. Verenpaine 112/69, kolesteroli alle 3 ja ikää on 36 vuotta. Loistavassa kunnossa olen, harrastan liikuntaa ja syön terveellisesti. Pari kertaa viikossa tapahtuva hamppariaterian mässääminen ei vastaa minun käsitystäni terveellisestä ruokavaliosta.
Itellä käy ainakin niin, että jos syön edes muutaman leivän, tulee niin karmea olo ja turvotus, ettei edes tee mieli mitään herkkupäiviä. Kerran vetäsin tavan suklaata, niin jo meinasi yrjö tulla. Mäkkäriä en pysty edes ajattelemaan!
Eikö muilla karppaajilla tule mitään oireita yhtäkkisistä hiilareista?
leipää tms. välillä. Eipä oo mun karppaukset menny pilalle. Ota ihan rennosti vaan
karppaus on elämäntapa, jossa ei edes tee mieli herkkuja. EI KOSKAAN.
Lue tätä palstaa niin opit!
ja pitääkin, jos se auttaa jaksamaan ruokavaliolla.
jos niitä alkaa olla joka toinen päivä, niin kait se sitten vähän pilaa ajatusta...
plo punkkua jaetaan seitsemälle päivälle ja jos kännejä kaipaa niin se otetaan viskistä tai konjakista.
se johtaa just tollaseen, että jatkuvasti tekee mieli niitä kiellettyjä hiilareita.
joka söi pari kertaa viikossa hampurilaisaterian Mäkkärissä. Itse syön ehkä kerran vuodessa hampurilaisaterian, enkä karppaa, ja olen taatusti terveempi kuin tuo tyyppi.
Kamalasti tärkkelystä ja nopeita hiilareita. Lisäksi mäkkärin ruoka on pahaa. Luultavasti et kuitenkaan ole yhtään terveempi voi olla päinvastoinkin. Verenpaine, kolesteroli ym. on pitkälti geeneistä riippuvaisia.