Tuli mieleen tuosta Kari Tapion elokuvasta mistä vanhemmat usein aavistaa alkoholiongelman?
Itselläni oli ongelmia alkon kanssa ja join vuosia joka ilta känniin asti. Kerroin lopulta vanhemmilleni ja he sanoivat, etteivät hirveästi yllättyneet ja osasivat aavistaa.
Vaikka olin aina antanut ymmärtää, että juon harvoin ja vähän.
Miksi kuitenkaan kukaan ei puutu asiaan?
Nykyisin olen raitistunut onneksi ja elämä hymyilee.
Kommentit (8)
Varmaankin, että en tietenkään. Juon harvoin.
T. Ap
Vierailija kirjoitti:
Varmaankin, että en tietenkään. Juon harvoin.
T. Ap
Niin noin. Vastaa suurinosa ongelmaisista.
"Miksi kuitenkaan kukaan ei puutu asiaan?"
Koska reaktio on harvemmin positiivinen.
Kyllä sen näkee, kun se pitkään jatkuu. Sekä naamasta että käytöksestä ja rahatilanteesta. Mutta vanhemmat ei voi puuttua siihen, ne tietävät, että siitä seuraa vain riitoja ja välirikkoja. Se alkoholisti kun ei ryhdistäydy sillä että käsketään, vaan vain sillä, että se itse haluaa. Säilyy edes joku tieto siitä, miten sillä menee, ja nytkö se tarvii sairaalaan viemistä yms. Tietämättömyys ja pelko on vielä pahempaa.
Eipä se muiden puutuminen mitään auta. Joskus päinvastoin pahentaa tilannetta. Päätös lopettaa tulee lähteä itse alholistilta.
Mistä ne oli osanneet aavistaa? Itseäni kiinnostaa. Juon kanssa viikonloppuisin kuin sieni mutta asun yksin ja luulen että edes viisi ihmistä tässä maailmassa ei tiedä. Juon siististi kotona ja en ikinä puhu kenellekään mistään alkoholiaiheista, seurassa en ikinä ota yli kahta viinilasillista.
Arvaisiko siitä, että käytös on ailahtelevaa? Aina ei vastaa puhelimeen, jos vastaa, kuulostaa aina vähän erilaiselta.
?
Mitä olisit vastannut, jos he olisivat kysyneet, juotko liikaa?