Asuntolaina maksettu
Eilen se päivä koitti, asuntolaina maksettu pois.
Jotenkin ihan ymmällään mitä tekisi nyt "ylimääräisellä" rahalla jatkossa.
Josko ostaisi uuden polkupyörän ensiksi :)
Kommentit (18)
[quote author="Vierailija" time="07.03.2015 klo 19:21"]
Alat säästää peruskorjauksia varten
[/quote]
Riippuu talosta (olettaen että okt), hyvin tehty oikeista ja aidoista materiaaleista, niin kestoa löytyy jopa 50 vuotta ennen remontteja. Asutaan itse vanhassa hirsitalossa joka on remontoitu edellisen kerran 1950-luvulla. Me remontoimme 9 vuotta sitten ja arvio on remontoida uudestaan ehkä 50 vuoden päästä. Ei ole sitten enää meidän murhe, ollaan ysikymppisiä silloin.
Olen muutaman vuoden nuorempi ja kämpässä (talossa) neliötä nelinkertasesti. Eipä olla maksettu lainaa 30v vielä..
Ellei sitten myydä ja kerralla kuitata..
Onnea! Meillä on se tilanne ollut jo 10 vuotta sitten ja voin kertoa ettei tilille jää sitä lainasummaa kerran kuussa ellet kiinnitä rahan säästämiseen huomiota.
Mulla tulee asuntolaina maksettua loppuvuonna. Jää 1000€ kuussa enemmän käyttöön.
Ei ole koskaan raha polttanut taskussa jos ylimääräistä on ollut. Tosin asuntovelallisena se meni ylimääräisiin lainan lyhennyskiin. Nyt pitäisikin pohtia uutta sijoitus kohdetta.
Meillä kävi niin että ostettiin sit Ok talo. Ja myös sijoitusasunto (tai nyt jo 2). Ei mitään ihmeitä jää kuukaudessa säästöön vaikka palkat nousseetkin.
Jotenkin symppistä et ap meinaa ostaa uuden fillarin ekana.
Onnea[quote author="Vierailija" time="07.03.2015 klo 19:18"]Jotenkin symppistä et ap meinaa ostaa uuden fillarin ekana.
[/quote]
Söpöä <3 Onnea, ap!
Alat säästää peruskorjauksia varten
Onnea!
Meillä olisi vuoden päästä. Tosin taidetaan erota ennen sitä ja joudun itse ottamaan melkein satatonnia lainaa. Siinä sitten riittääkin eläkeikään asti maksettavaa :(
Ap, kuinka vanha olet ja miten paljon teillä oli lainaa?
T. Se, joka lon vasta aloittanut asuntolainan lyhennyksen
AP vastaa, ikä 37 vuotta. Asun pääkaupunkiseudulla. Asunto on rivitalo kaksio 52 neliötä, rakennettu vuonna 2005, ei suurempia remontteja tulossa vähään aikaan. Sain ostettua asunnon edullisesti 150 000 euroa uutena, arvo nyt noin 210 000 euroa. Omaa rahaa oli 10 vuotta sitten 50000 euroa (myyntivoittona edellisestä asunnosta), loput lainaa, joka nyt maksettu. Autoa en omista, käyn töissä 5 km:n päässä kotoani, matkan kuljen polkupyörällä.
Onnea! Meillä tuo tilanne koittaa toivottavasti noin 3,5 vuoden kuluttua. Sitä odotellessa!
Miksi joku alapeukuttaa noita ihan kivoja vastauksia? Vuokralla asuja vai jättisuuren asuntolainan omaava? Tosi hieno juttu sulla ap, Onnea!
Onnea ap! Paljon nousi kyllä asuntojen hinnat tuossa välissä, hyvät kaupat teit.
Arvostan!