Kiusaavatko lääkärit hoitajia?
Miksi joissakin sairaaloissa on niin huonot välit lääkärien ja hoitajien välillä?
Kommentit (10)
Onko? Meinasin tulla otsikon perusteella vinoilemaan, että lääkärin ammatin yhtenä pääsyvaatimuksena on pirullinen ja epäystävällinen luonne, mutta ilmeisesti jotain kränää sitten jossain talossa on. Ainakin jonkun mielestä.
Mutta tällaiset yleistyksethän voivat syntyä ihan yhdestä hoitajasta ja lääkäristä, joilla on jotain skismaa. Sitten sanotaan, että koko talossa on.
En tiedä sairaalan hierarkiasta, mutta jos lääkärit ovat hoitajien yläpuolella ja heillä on määräysvalta hoitajiin, niin kiusaamista tapahtuu 100% varmuudella.
Mediasta saa sellaisen kuvan että vanhemmat lääkärit kiusaavat nuorempia lääkäreitä. Potilaitakin voi kiusata.
Jotkut kiusaa, jotkut ei. Vähän tsägästä kiinni, joutuuko kohteeksi.
No kylläpäs ilkeät lääkärit nyt kiusaavat hoitajaparkoja. Mistä ihmeestä tällainen aloitus keksittiin?
Hoitajat kiusaavat lääkäreitä ihan yhtä paljon jollei enemmänkin. Kateuksissaan herjaavat, niskottelevat ja väittävät tekevänsä arvokkaampaa työtä. Silmiä pyöritellään ja kahvitauolla jauhetaan miten ”lääkäri saa kunnian vaikka me tehdään kaikki. Lääkäri ei osaisi mitään ilman meitä” 🤦♀️
Vierailija kirjoitti:
Hoitajat kiusaavat lääkäreitä ihan yhtä paljon jollei enemmänkin. Kateuksissaan herjaavat, niskottelevat ja väittävät tekevänsä arvokkaampaa työtä. Silmiä pyöritellään ja kahvitauolla jauhetaan miten ”lääkäri saa kunnian vaikka me tehdään kaikki. Lääkäri ei osaisi mitään ilman meitä” 🤦♀️
Tai sitten joku hoitaja päättää toisten hoitajienkin puolesta, että lääkäri saa juoda edelleen hoitajien yhdessä kustantaman kahvin ilmaiseksi, kun lääkärilläl on niin raskas vastuu ja hoitajien on huolehdittava lääkäristä.
Jotkut työntekijät kiusaavat toisia. Eivät lääkärit ole mitään poikkeustapauksia.
No lääkäreillä on isommat tulot ja sen myötä komeammat miehet kuin hoitajilla. Siitä syntyy skismaa. Varsinkaan jos tuo lääkäri ei ole itse ulkoisesti kovin näyttävä, niin kateelliset hoitajat kiusaavat.
Up