Raskaus muuttanut tempperamenttia, onko yleistä?
Olen normaalisti todella säyseä, sellainen joka naurahtelee vastoinkäymiselle eikä v-käyrä nouse. Hajonneet pesukoneet ja vedet lattioilla -ei hätää, se on elämää! Lempipaita pilalla -noh, kaupasta saa uusia! Sellaista mukavaa ja kivaa fiilistä oikeastaan koko ajan.
Odotan ekaa lastani ja kaikki pn alkanut ärsyttämään. Ärsyttää jos joku sanoo tai tekee jotain mielestäni typerää, ärsyttää jos kaukosäädin ei toimi, ärsyttää jos en löydä lompakkoa tai lähiravintolan lounas on pahaa. Ärsyttää eniten se että ärsyttää. Olen ollut aikausemmin vitutusvapaa, huoleton ihminen. Onko tämä pysyvää? Onko muilla samanlaista? Mulla on yksi ystävä myös raskaana ja hehkuttaa miten on seesteinen olo ja miten raskaus on tuonut sisäistä rauhaa ja harmoniaa. Arvatkaa ärsyttääkö??
Kommentit (4)
Emolla kuuluu veekäyrän nousta herkästi, jos poikasta uhataan. Ja yleiskireän taas kuuluu kehittää rauhallisuuttaan jaksaakseen poikasen pelleilyjä. Luonto on ihmistä viisaampi jälleen kerran.
Olin ennen raskautta sellanen temperamenttinen ja tarkka päällepäsmäri ihan kaikessa. Kaiken piti olla tip top.
Nyt raskaana musta tuli mukava, rauhallinen ja välillä vähän höslä. Niin höslä että hukkaan tavaroita ja sähläilen mitä sattuu.
Mutta mun sukulaiset ja poikaystävä on maininnut monta kertaa että musta on tullut kiltimpi ja hauskempi tyyppi.
Enkä nalkuta enää. :)
Eli uskon että hormonit muuttaa ihmisen käytöstä, oli suunta mikä tahansa.
Kyllä ne varmaan itsestään tasautuu joskus.
Johtuu varmaan hormoneista.. Itsekin raskaana ja kaikki vituttaa. Meinasin alkaa itkeä raivosta kun soitin tärkeää asiaa ja luurin toisessa päässä henkilö tajusi asian väärin koska kuuli asiani väärin, eikä millään tajunnut vaikka koitin selittää. Itkuherkkyys lisääntynyt myös, liikutuksesta yleensä pillitän :D
Temperamentti on pysyvä. Susta on tullut vain vittumainen. Se on hyvää harjoitusta tulevaan vanhemmuuten