Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Myooma kohdussa

Vierailija
21.02.2015 |

Kokemuksia, onko isojakin myoomia jätetty kohtuun ja seurailtu tilannetta? Onko pienentynyt itsestään? Kohdunpoisto-kokemuksia?

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
21.02.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mulla on pari myoomaa kohdussa. Ainoa haitta niistä oli kun raskauden loppupuoliskolla aiheuttivat kovaa kipua kohdun kasvaessa ja olin sairaslomalla 2vk. Keskenmenoriskiä voivat kasvattaa myös, tosin omani niin pieniä etteivät keskenmenoni johtuneet todennäköisesti niistä.

 

 

 

 

 

 

Vierailija
2/3 |
21.02.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Myooma voi pienenäkin aiheuttaa keskenmenoa, sitä ei vaan lääkärit yleensä kerro koska eivät halua stressaannuttaa odottajaa/yrittäjää. Ikävä kyllä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
21.02.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mulla oli pienen appelsiinin kokoinen löytyessään. 3kk oli kasvanut 3cm. Lääkäri oli heti kohdunpoiston kannalla, etenkin kun lapset oli jo tehty ( 2lasta ja ikää 38v). Leikkaus kesti kauan koska myooma olikin hankalassa paikassa, ei luultavasti olisi onnistunut poistaakaan muuten. Hyvin toivuin operaatiosta, nyt en huomaa millään tavalla ettei kohtua ole, tietysti nyt siitä ettei ole kuukautisia riesana.