NOPEASTI APUA! pullataikina...
Äääääh, paistoin muutama tunti sitten pellillisen pullaa ja taikinaa jäi valtava määrä, ajattelin että paistan huomenna loput. Nyt nukkumaan käydessäni havahduin siihen, että kestääkö tuo kohotettu pullataikina sittenkään :( voi hitto, harmittaa jos onkin ihan pilalla sitten. En pääsisi edes heti aamusta leipomaan, vaan vasta illemmalla.
Eli mitä kannattaisi tehdä? alkaa paistaa nyt pullaa täyttä häkää, laittaa taikina jääkaappiin vai jättää keittiönpöydälle?
Yritin googlailla, mutta useimmat keskustelut koskivat taikinan kohottamista. Ajattelin että tästä siasin nopeimmin vastauksen :) kiitos!
Kommentit (8)
Taidat elää suojattua elämää, jos moinen saa huutamaan apua. :)
Isoäitini ovat leiponeet pullaa ilman jääkaappeja.
Annat taikinan tekeytyä huoneenlämmössä ja leivot pullat sitten kun ehdit. :)
Kiitos 2 ! mutta onko sillä väliä, kuinka pitkä aika tässä on välissä? eli jos huomenillalla vasta leivon, niin onko ehtinyt mennä jo huonoksi? ja siis korostan, että kyseessä on jo kovasti kohonnut taikina.
3, kiitos että melkein ymmärsit pointtini. Mahdat olla vanha, jos vielä ihan isoäitisikin elivät ilman jääkaappeja.
Mä laitoin kerran taikinan jääkaappiin tekeytymään yöksi ja meni ihan plörinäksi leipominen. Yritin kaulita, mutta taikina supistui koko ajan takaisin siihen "lähtömuotoon" ennen kaulitsemista. Eli se ei suostunut muokkautumaan suorakaiteen muotoiseksi, van jäi möykyksi. Puoli tuntia yritin ja sitten lensi roskiin. Toista kertaa en tee näin, vaan leivon heti taikinan teon jälkeen.
No voi vitsi :( harmittaa, tuli kerrankin hyvä taikina (joo älkää kysykö miten pullataikinasta saa epäonnistuneen...) :/ noh, menkööt sitten sinne, pakko mennä nukkumaan.
[quote author="Vierailija" time="18.02.2015 klo 00:51"]Kiitos 2 ! mutta onko sillä väliä, kuinka pitkä aika tässä on välissä? eli jos huomenillalla vasta leivon, niin onko ehtinyt mennä jo huonoksi? ja siis korostan, että kyseessä on jo kovasti kohonnut taikina.
3, kiitos että melkein ymmärsit pointtini. Mahdat olla vanha, jos vielä ihan isoäitisikin elivät ilman jääkaappeja.
[/quote]
No en kai kuitenkaan. :) Sodan jälkeen ei Lapissa ollut moiseen varaa, koska kaikki energia meni jälleenrakennukseen. :)
[quote author="Vierailija" time="18.02.2015 klo 00:51"]
Kiitos 2 ! mutta onko sillä väliä, kuinka pitkä aika tässä on välissä? eli jos huomenillalla vasta leivon, niin onko ehtinyt mennä jo huonoksi? ja siis korostan, että kyseessä on jo kovasti kohonnut taikina.
[/quote]
Ainakin yön yli on ok aika, mutta jos vasta huomenillalla niin voipi olla, että taikina on siihen mennessä mennyt pilalle.
[quote author="Vierailija" time="18.02.2015 klo 01:01"] No en kai kuitenkaan. :) Sodan jälkeen ei Lapissa ollut moiseen varaa, koska kaikki energia meni jälleenrakennukseen. :)
[/quote]
Minäkin olen itsekin elänyt sellaisessa paikassa, jossa ei ollut edes sähköä, eikä myöskään jääkaappia. Juuri isoäitini luona.
Ei tavallista pullataikinaa tarvitse suorakaiteeksi. Tee tavallisia pyöreitä pullia.
Laita taikina jääkaappiin ja nosta hyvissä ajoin huoneenlämpöön ennen leipomista.