Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

painonpudotus imetysaikana

Vierailija
17.02.2015 |

kertokaahan kuinka voin turvalisesti pudotta painoani imetysaikana? vauva on nyt noin 4kk ja painoa pitäisi saada alas 7-10kg. haluan täysimettää vielä mahdollisesti sen 4kk. Minulla on kilpiraussairaus, mutta tiedä sittenvaikuttaako se kuinka paljon onnistumiseen..

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
17.02.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minulla ei tippunut grammaakaan imetysaikana. Imetyksen loputtua paino tippuikin samalla ruokavaliolla ja elämäntavoilla 10kg/2kk. Tarkoituksellinen painonpudotus imetysaikana voi myös vaikuttaa maidon tuotantoon. Useimmilla paino kyllä putoaa pelkällä imetyksellä ja normaalilla ruokavaliolla mutta minulla ei näin käynyt.

Vierailija
2/4 |
17.02.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minä en tietoisesti laihduttanut imetysaikana, mutta laihduin 4 kk aikana 16 kg. Oikeasti, se oli melkoinen tahti.

Mutta en sitä tietoisesti tehnyt. Kyse oli siitä että vauva vain huusi, ei nukkunut koskaan, olin aivan zombie. Ja samalla hoidin vilkasta esikoista. Söin kyllä mutta ei siinä olotilassa kamalasti ruokaa ajatellut, lähinnä rukoili että saisi joskus nukkua.

Kilot pysyivät poissa 6 vuotta, seitsemäntenä ne tulivat takaisin ikävien elämäntapahtumien myötä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
17.02.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Up

Vierailija
4/4 |
17.02.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

[quote author="Vierailija" time="17.02.2015 klo 12:49"]Minulla ei tippunut grammaakaan imetysaikana. Imetyksen loputtua paino tippuikin samalla ruokavaliolla ja elämäntavoilla 10kg/2kk. Tarkoituksellinen painonpudotus imetysaikana voi myös vaikuttaa maidon tuotantoon. Useimmilla paino kyllä putoaa pelkällä imetyksellä ja normaalilla ruokavaliolla mutta minulla ei näin käynyt.
[/quote] sama täällä.Oikeastaan kuulun siihen ryhmään joille ei niinkään kerry raskauskiloja vaan vasta imetysaikana...Imetän esikoista vieläkin,ikää 1,2 v,mutta koska olen uudestaan raskaana,huomasin heti miten kropasta yhtäkkiä lähti kiloja kun maidontuotanto hiipui minimiin...Eihän sen laihdutuksen kanssa ole mtn kiirettä etenkin jos mietit täysimettäväsi vielä ainakin 4 kk :) anna itsellesi armoa ja nauti hyvin kasvavasta vauvasta! :)

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kolme kuusi yhdeksän