Todella rajut painajaiset joka yö?
Onko mitäänhelpotusta näihin? Unet on sen vverran rajuja ja outoja ettei niistä oikein viitsi edes puhua. Viime öinen uni oli sellainen että sanoin siinä miehelle että pitää päästää kissa sisälle. Mies sanoi, että kissahan on jo sisällä. Päästin ulkoa kuitenkin sisälle siellä nähneeni kissan ja kissa tuli sisälle. Oma kissamme tuli vastaan ja huomasin että kissojamme oli kaksi täysin samanlaista. Sitten tajusin tuossa sisälle päästämässäni kissassa jotain pahaa ja ssen silmät alkoivat hehkua punaisena. Kissa oli uhkaava ja tajusin että sen sisällä on kuin paholainen tai joku demoni. Yhtäkkiä nousin ilmaan, leijuin ilmassa ja aloin korisemaan/murisemaan ja tuo paholainen oli siirtynyt minuun. Tässä vaiheessa heräsin omaan korinaani, päästin siis oikeasti tuota kamalaa ääntä :/
Kommentit (3)
[quote author="Vierailija" time="15.02.2015 klo 17:38"]Tollaisia painajais-korinaunia (:D) mulla aiheutti stressi ja ahdistava elämäntilanne. Kun stressin aihe loppui, unetkin loppuivat.
[/quote]
Joo, näin on käynyt siis aikaisemminkin että korisen tai päästän jotain ääntä yöllä ja aina siihen liittyy painajainen :( Nämä alkoi lapsettomuushoitojen aikaan kun ne stressasi. Nyt olen raskaana ja stressaan/pelkään synnytystä. Jos tulisi stressitön kausi kai loppuisivat. Johtuu hormoneista kai myös.
Uniaan voi jonkin verran oppia ohjaamaan, mistä saattaisi olla apua esimerkiksi painajaisten kanssa. Sellainen kirja on kuin "Onko tämä unta". Löytyy ainakin täältä kirjastosta. Siinä kerrotaan erilaisia tekniikoita ja harjoituksia, joilla voi tulla unessa tietoiseksi siitä että näkee unta, jonka jälkeen painajaistilanteita voi yrittää ohjata itselleen mieluisampaan suuntaan. Ja unet muutenkin muuttuu aika mielenkiintoisiksi. Puhutaan siis selkounista.
Tollaisia painajais-korinaunia (:D) mulla aiheutti stressi ja ahdistava elämäntilanne. Kun stressin aihe loppui, unetkin loppuivat.