Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Tuomioja ajoi ylinopeutta katsastamattomalla autolla

Vierailija
13.02.2015 |

On tämä puhdasta vitsiä alusta loppuun. Meidän päättäjämme ovat tyhmempiä kuin keskimääräinen kansalainen.

http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1423792747289.html?pos=ok-nln 

ltalehden mukaan ministeri Erkki Tuomioja (sd) syyllistyi viime syyskuussa kahteen liikennerikkomukseen.
Iltalehti uutisoi ministeri Erkki Tuomiojan ajaneen viime syyskuussa käyttökiellossa olleella autolla ylinopeutta Helsingissä. Helsingin syyttäjänvirasto vahvisti rangaistusmääräyksen 31. tammikuuta.

Tuomioja oli ajanut 40 km/h nopeusrajoitusalueella 49 km/h autolla, joka oli määräaikaiskatsastamattomuuden vuoksi käyttökiellossa.

Maksettavaa ministerille tuli sakkojen muodossa 1 359 euroa.

Ministeri Tuomioja sanoo Iltalehdelle, ettei auton katsastamatta jääminen ollut hänen oma vikansa.

– Vein auton keväällä huoltoon ja sanoin, että hoitakaa auto katsastuskuntoon ja viekää katsastukseen. Katsastuskuntoon se oli laitettu, mutta ei silti katsastettu.

Hän kuitenkin myöntää, että vastuu asiasta on hänen.

– On minun vikani, että en tullut tarkastaneeksi tätä katsastusasiaa.

Kommentit (2)

Vierailija
1/2 |
13.02.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Sirpa Pietikäinen ajeli eilen ylinoeputta sen verran myös, että kortti lähti. Tällä kertaa hän oli selvin päin.

Vierailija
2/2 |
13.02.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Taas oli niin täysin turha tämänkin lööppi. Taitaa olla IS:llä vähän uutiset vähissä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla