apua vaunujen hankinnassa
Mitä eroa on vaunukopalla ja kantokopalla? Oon ih pihalla näistä yhdistelmä ja ties mistä vaunuista ja la:han on 7vk!
Kommentit (9)
Pitää käydä tutustumassa. Mielelläni otan myös vinkkejä ja kokemuksia vastaan!
Ap
[quote author="Vierailija" time="09.02.2015 klo 16:16"]
http://www.vauva.fi/haku/hakualue/forum?q=kantokoppa
http://www.vauva.fi/haku?q=vaunukoppa
[quote author="Vierailija" time="09.02.2015 klo 16:54"][quote author="Vierailija" time="09.02.2015 klo 16:16"]
http://www.vauva.fi/haku/hakualue/forum?q=kantokoppa
http://www.vauva.fi/haku?q=vaunukoppa
[/quote]
Minulla ei ikävä kyllä aukea noi linkit, ainakaan kännykällä, kokeilen illalla koneella!
Kantokopan kanssa voi napata vauvan mukaan, jos asuu vaikka kerrostalossa. Jättää ratasosan kellariin tms. Eli vähän kun kantokassi. Tulee ratasosan päälle, ei kiinteä.
Vaunukoppa taas kiinteä koppa, joka rungossa kiinni.
Ja kun vauva kasvaa ulos vaunukopasta, otetaan vaunukoppa pois ja tilalle laitetaan istuinosa (ratasosa)
Riippuu, millaiset rattaat/vaunut tarvitset. Asutko kerrostalossa, onko hissiä? Omakotitalossa, kaupungissa, maali jne :)
[quote author="Vierailija" time="09.02.2015 klo 17:11"]
Maalla siis.
[/quote]
Anteeksi vahinkoalapeukku. Yritin osua siihen mistä pääsee takaisin keskustelualueen etusivulle, mutta osuikin vahingossa alapeukkuun.
Kannattaa mennä johonkin lastentarvikeliikkeeseen. Ne kertoo juurta jaksain sulle kaiken. Ei ole pakko ostaa. Saamaasi tietoa voit käyttää ostaessasi sitten netistä.
No nyt jo vähän viisastuin! Kyllähän tuo kantokoppa kuulostaa sillai järkevältä, että helppo napata vauva mukaan, esim neuvolassa, kylässä ym, jos vaikka nukkuu, ei tarvitse herättää kun nostaa koko kopan kanssa sisään. Kiitos taas!
Ap