Mikä voisi olla realistinen budjetti esim. Iso-Britanniaan muuttamiseen?
Jonkun sortin työpaikka ensin Suomesta käsin, tai sitten ei :) Lähtijöinä äiti ja teini-ikäinen poika. Paljonko säästäisit minuna etukäteen?
Ja tuo Iso-Britannia ei todennäköisesti olisi Lontoo vaan jossain kauempana, mutta voipa se olla vaikka Irlanti tai Ruotsikin.
Kommentit (78)
Kannattaa muistaa, että valtaosa niistä suomalaisista, joilla on positiivisia kokemuksia Britteihin muuttamisesta, eivät menneet sinne tekemään mitään duunarin hommia ja elämään duunarin palkalla. Tähän liittyy myös paikallisten suhtautuminen sinuun. Duunarimamuun suhtaudutaan ihan eri tavalla kuin johonkin ylemmän keskiluokan korkeakoulutettuun suomalaiseen, joka rekrytoidaan hyväpalkkaiseen työhön kansainvälisessä firmassa. Lähtien tietysti jo siitä, että ympärillä on lähtökohtaisesti erilaisia ihmisiä.
(Duunari-oletus tulee siitä, että sanoit, ettet puhu kieltä natiivitasolla etkä mene tekemään oman alasi töitä. Tämä rajaa työmahdollisuuksiasi aika reippaasti.)
[quote author="Vierailija" time="07.02.2015 klo 00:15"][quote author="Vierailija" time="07.02.2015 klo 00:13"]
Mä muutin Lontooseen 400-500 euron säästöillä, ei ollut helppoa mutta kaikki kuitenkin järjestyi! :) Hostellissa majailin ekat pari viikkoa.
[/quote]
Missä majailit lopun aikaa? Eihän noilla säästöillä saa asuntoa mistään...?
[/quote]
Aloitin tekemään hanttihommia (ravintolossa) siis jo ensimmäisen viikon jälkeen, ja yhteen kimppakämppään (läävän) pääsin muuttamaan ilman takuuvuokraa. Jaoin huoneen kahden muun tytön kanssa joten vuokra oli vain £80/viikko. En kyllä kestänyt asua tuolla paria kuukautta enempää! Nyt olen töissä oman alani hommissa ja asun edelleen 1 kämppiksen kanssa, tosi kiva asunto nyt kuitenkin. Tietysti tämän ketjun perhe ei mihinkään soluun ole muuttamassa mutta nuorille suosittelen! Nyt säästän omaan asuntoon.
[quote author="Vierailija" time="07.02.2015 klo 00:22"]
[quote author="Vierailija" time="07.02.2015 klo 00:15"][quote author="Vierailija" time="07.02.2015 klo 00:13"] Mä muutin Lontooseen 400-500 euron säästöillä, ei ollut helppoa mutta kaikki kuitenkin järjestyi! :) Hostellissa majailin ekat pari viikkoa. [/quote] Missä majailit lopun aikaa? Eihän noilla säästöillä saa asuntoa mistään...? [/quote] Aloitin tekemään hanttihommia (ravintolossa) siis jo ensimmäisen viikon jälkeen, ja yhteen kimppakämppään (läävän) pääsin muuttamaan ilman takuuvuokraa. Jaoin huoneen kahden muun tytön kanssa joten vuokra oli vain £80/viikko. En kyllä kestänyt asua tuolla paria kuukautta enempää! Nyt olen töissä oman alani hommissa ja asun edelleen 1 kämppiksen kanssa, tosi kiva asunto nyt kuitenkin. Tietysti tämän ketjun perhe ei mihinkään soluun ole muuttamassa mutta nuorille suosittelen! Nyt säästän omaan asuntoon.
[/quote]
Siis omaan vuokra-asuntoonko?
Mistä lähtien "Iso-Britanniaan" on ollut oikea ja hyväksytty muoto? Voisitko 77 linkata tänne lähteesi, sillä itse en sellaista löytänyt?
[quote author="Vierailija" time="07.02.2015 klo 00:16"][quote author="Vierailija" time="07.02.2015 klo 00:13"]
Mä muutin Lontooseen 400-500 euron säästöillä, ei ollut helppoa mutta kaikki kuitenkin järjestyi! :) Hostellissa majailin ekat pari viikkoa.
[/quote]
500 eurolla asuit Lontoon hostellissa pari viikkoa, söit ja maksoit lentolipun. Jaaaa......Taitaa nyt korvat heilua:)
[/quote]
Heh, kyllä vain :) Suomalaisilta "kavereilta" sain samantyylisiä kommentteja että miten mulla on varaa jne, mutta nuo tyypit nyt ei ikinä uskalla minnekään lähteä milloin minkäkin syyn varjolla, vaikka kovasti joka vuosi uhotaan lähtevän Etelä-Amerikkaan tai Intiaan reppureissailemaan.
[quote author="Vierailija" time="07.02.2015 klo 00:26"]
[quote author="Vierailija" time="07.02.2015 klo 00:16"][quote author="Vierailija" time="07.02.2015 klo 00:13"] Mä muutin Lontooseen 400-500 euron säästöillä, ei ollut helppoa mutta kaikki kuitenkin järjestyi! :) Hostellissa majailin ekat pari viikkoa. [/quote] 500 eurolla asuit Lontoon hostellissa pari viikkoa, söit ja maksoit lentolipun. Jaaaa......Taitaa nyt korvat heilua:) [/quote] Heh, kyllä vain :) Suomalaisilta "kavereilta" sain samantyylisiä kommentteja että miten mulla on varaa jne, mutta nuo tyypit nyt ei ikinä uskalla minnekään lähteä milloin minkäkin syyn varjolla, vaikka kovasti joka vuosi uhotaan lähtevän Etelä-Amerikkaan tai Intiaan reppureissailemaan.
[/quote]
Tästä täytyy siis olla todella kauan aikaa.
Jos lapsi on tummaihoinen ja menette asumaan huonolle alueelle, niin on suuri vaara, että hän ajautuu mamujengeihin. Niistä on aika vaikea kohota sosiaalisesti.
Mitä järkeä verrata nuorta, kimppakämpässä elävää sinkkua ap:hen, jolla on lapsi? Toisaalta, voisi ap:kin ehkä majalla sellaisessa kimppakämpässä, jossa joka huoneeseen kuuluu oma kylppäri.
[quote author="Vierailija" time="07.02.2015 klo 00:28"][quote author="Vierailija" time="07.02.2015 klo 00:26"]
[quote author="Vierailija" time="07.02.2015 klo 00:16"][quote author="Vierailija" time="07.02.2015 klo 00:13"] Mä muutin Lontooseen 400-500 euron säästöillä, ei ollut helppoa mutta kaikki kuitenkin järjestyi! :) Hostellissa majailin ekat pari viikkoa. [/quote] 500 eurolla asuit Lontoon hostellissa pari viikkoa, söit ja maksoit lentolipun. Jaaaa......Taitaa nyt korvat heilua:) [/quote] Heh, kyllä vain :) Suomalaisilta "kavereilta" sain samantyylisiä kommentteja että miten mulla on varaa jne, mutta nuo tyypit nyt ei ikinä uskalla minnekään lähteä milloin minkäkin syyn varjolla, vaikka kovasti joka vuosi uhotaan lähtevän Etelä-Amerikkaan tai Intiaan reppureissailemaan.
[/quote]
Tästä täytyy siis olla todella kauan aikaa.
[/quote]
? Muutin tänne 2012, mutta kyllä useimmat hostellit taitaa edelleen olla £15-30/yö, Oyster £37/viikko ja edullista ruokaa löytyy paljon! Köyhäily Lontoossa ei ole kivaa tai helppoa mutta parempi sekin kuin jäädä kotiin nyyhkimään että miksi en lähtenyt.
Kertokaas, mikä sinne Britteihin vetää. Eikö siellä ole aika surkea ilmasto?
[quote author="Vierailija" time="07.02.2015 klo 00:41"]
[quote author="Vierailija" time="07.02.2015 klo 00:28"][quote author="Vierailija" time="07.02.2015 klo 00:26"] [quote author="Vierailija" time="07.02.2015 klo 00:16"][quote author="Vierailija" time="07.02.2015 klo 00:13"] Mä muutin Lontooseen 400-500 euron säästöillä, ei ollut helppoa mutta kaikki kuitenkin järjestyi! :) Hostellissa majailin ekat pari viikkoa. [/quote] 500 eurolla asuit Lontoon hostellissa pari viikkoa, söit ja maksoit lentolipun. Jaaaa......Taitaa nyt korvat heilua:) [/quote] Heh, kyllä vain :) Suomalaisilta "kavereilta" sain samantyylisiä kommentteja että miten mulla on varaa jne, mutta nuo tyypit nyt ei ikinä uskalla minnekään lähteä milloin minkäkin syyn varjolla, vaikka kovasti joka vuosi uhotaan lähtevän Etelä-Amerikkaan tai Intiaan reppureissailemaan. [/quote] Tästä täytyy siis olla todella kauan aikaa. [/quote] ? Muutin tänne 2012, mutta kyllä useimmat hostellit taitaa edelleen olla £15-30/yö, Oyster £37/viikko ja edullista ruokaa löytyy paljon! Köyhäily Lontoossa ei ole kivaa tai helppoa mutta parempi sekin kuin jäädä kotiin nyyhkimään että miksi en lähtenyt.
[/quote]
Köyhäily missä tahansa on kurjaa, mutta miksi on automaattisesti parempi lähteä köyhäilemään eri maahan, kunhan pääsee eri maahan?
Ei tosiaankaan kannata käyttää rahaa mihinkään rahteihin tai tehdä mitään vuoden vuokrasopimusta heti alkuun, vaan asua hostellissa tms turistina ja keskittyä töiden etsimiseen. Sitten kun on töitä, niin kaikki muut asiat on helpompi järjestää. Ja jos asiat ei järjesty, niin eipä sieltä pitkä matka ole takaisin kotiin.
Pojalle kyllä pitää keksiä muutakin tekemistä kuin Se nettilukio. Jotain missä tutustuu ihmisiin, joku kielikoulu jossei muuta.
Monet yrittävät näköjään torpata ap:n aikeet, tiedä sitten miksi. Meillä oli muutettaessa Suomesta hankittu luottokortti, joten ongelmia todistaa luottokelpoisuus ei ollut alussa. Hostellissa asuimme mekin, kunnes saimme töitä ja asunnon sitä kautta järjestymään.
Rohkeudella ja sinnikkyydellä pärjää kyllä! Hyvää matkaa ap:lle ja teinille!
[quote author="Vierailija" time="07.02.2015 klo 11:52"]
Monet yrittävät näköjään torpata ap:n aikeet, tiedä sitten miksi. Meillä oli muutettaessa Suomesta hankittu luottokortti, joten ongelmia todistaa luottokelpoisuus ei ollut alussa. Hostellissa asuimme mekin, kunnes saimme töitä ja asunnon sitä kautta järjestymään.
Rohkeudella ja sinnikkyydellä pärjää kyllä! Hyvää matkaa ap:lle ja teinille!
[/quote]
Miten täällä kukaan voisi torpata kenenkään suunnitelmia?
kuulostaapa tasapainoiselta toiminnalta. mitä teini mieltä?
[quote author="Vierailija" time="06.02.2015 klo 23:27"][quote author="Vierailija" time="06.02.2015 klo 23:25"]
Kuinka paljon teillä olisi tuttavapiiriä ja turvaverkkoa Britanniassa?
[/quote]Kaikkea te kans kyselette, miten tämäkin vaikuttaa budjettiin? En ole kenenkään siivelle menossa elämään siellä.
[/quote]
Tää on keskustelupalsta, täällä kysellään ja jutellaan.
[quote author="Vierailija" time="07.02.2015 klo 14:36"]
[quote author="Vierailija" time="06.02.2015 klo 23:27"][quote author="Vierailija" time="06.02.2015 klo 23:25"] Kuinka paljon teillä olisi tuttavapiiriä ja turvaverkkoa Britanniassa? [/quote]Kaikkea te kans kyselette, miten tämäkin vaikuttaa budjettiin? En ole kenenkään siivelle menossa elämään siellä. [/quote] Tää on keskustelupalsta, täällä kysellään ja jutellaan.
[/quote]
Sitä paitsi turvaverkko on oikeasti tärkeä, jos jotain odottamatonta tapahtuu. Ei tarvitse olla mitään kovin traagista edes. Jos turvaverkkoa ei ole, säästöjä pitää vastaavasti olla enemmän odottamattomien tapausten varalle. Ihan Suomessakin.
Ei ole kyse siitä, että mennään pummaamaan kavereilta kun on rahapula, vaan siitä tiedosta, että voi äkillisessä hädässä luottaa edes jonkun apuun.
No vastaus kysymykseesi varmasti riippuu siitä millä palkalla työllistyt ja millä budjetilla majoidut.
[quote author="Vierailija" time="07.02.2015 klo 15:02"]
[quote author="Vierailija" time="07.02.2015 klo 14:57"]
*Isoon-Britanniaan
[/quote]
Molemmat käy. Käsittääkseni nykyään suositaan sitä muotoa, että Iso ei taivu.
[/quote]
Kertoisitko lähteen väitteellesi?