Paino ahdistaa kohtuuttomasti (170cm/75kg)
Esimerkiksi huomenna on aika hammaslääkäriin ja haluaisin vain perua sen kun ahdistaa kun ylipainoinen oon
Kommentit (12)
Just. Noin vähästä on helppo laihduttaakin nopeasti, jos häiritsee. Ehkä ongelmasi on kuitenkin joku muu, kuin paino.
Eiköhän tuo nyt ole ihan terve paino! Etenkin jos on lihasta.
BMI mittarin mukaan vain 3kg ylipainoa. Oisko ongelma enemmän pään sisällä? Kehonkuvan kanssa ongelmia, jotain traumoja liittyen kehon kommentointiin tms?
Paino sitten tulee nousemaan vaan, jollet tee asialle jotain konkreettista.
Miten paino liittyy hammaslääkäriin?
Olen 170cm ja painan 77kg. Ahdistaa ihan hemmetisti. 6kg tullu painoa ihan lyhyessä ajassa. Tiedän että johtuu pelkästään syömisestä. En saa itseäni kuriin.
Onkohan kuitenkin kyse jostain isommasta sosiaalisten tilanteiden ahdistuksesta tms. Jotenkin kuulostaa siltä, että itselleen on helppo selittää, että menisin kyllä erilaisiin sosiaalisiin tilanteisiin jos olisin normaalipainossa mutta oikeasti sitten laihempana ei edelleenkään pystyisi niihin menemään ahdistumatta, keksisi vaan uuden syyn miksi ahdistaa. Toki kannattaa kokeilla auttaako se laihduttaminen, olisihan se ylipäänsä terveempää olla normaalipainossa mutta jos se ei auta niin ehkä kannattaisi hakea ahdistukseen myös muuta apua.
Ymmärrän ahdistuksesi, mutta kuten muutkin ovat sanoneet, olet vain hipsun verran ylipainon puolella. Se on vaikeaa hyväksyä jos on yhtään syömishäiriötaustaa, mutta yritä. Lääkäri tuskin tuosta mainitseekaan. Kovasti tsemppiä, olet oikein hyvä juuri noin vaikka siltä ei tuntuisikaan.
Vierailija kirjoitti:
Olen 170cm ja painan 77kg. Ahdistaa ihan hemmetisti. 6kg tullu painoa ihan lyhyessä ajassa. Tiedän että johtuu pelkästään syömisestä. En saa itseäni kuriin.
Syöt ahdistukseen. Lakkaa murehtimasta, syö vähemmän.
Oon samoissa mitoissa ja painoa tullut tähän pisteeseen mielestäni paljon tosi lyhyessä ajassa. Ikää varmaan sen verran, että aineenvaihdunta on alkanut hidastumaan. Tutut, joita en ole hetkeen nähnyt kommentoivat aina ensimmäiseksi sitä, että olen lihonut. Ahdistaa myös kun kaikki lempparivaatteet puristaa ja uusia on joutunut hommaamaan. Kaikki mitä nykyään suuhuni laitan aiheuttaa morkkista.
Lievää ylipainoahan tuo vaan on