**Syyskeijut sunnuntaihin**
Kommentit (32)
Meillä päin ei mitään uutta. Ei enää pitkä aika yliakakontrolliin ja onhan se omakin nyttynen tässä jo muutaman viikon sisään joka tapauksessa. Tylsää vaan, kun toivoo niin, että pääsisi kerrankin sponttaanisti synnyttämään :/ Mutta kyllä sitä alkaa pikkuhiljaa alistumaan tähän kohtaloonsa.
Onpa tosiaan onni, että on tämä palsta jonka kimpussa hyöriä päivät kun muutakaan ei keksi/jaksa/vaivaudu tehdä. Pariin päivään ei ole vain viitsinyt kirjoitella, ettei suotta lietso hysteriaa itsessään = helpompi sietää näitä loppumetrejä.
Jos sitä lähtisi vaikka raksalle rehkimään
Loofii 39+4
Huomenta vain!
Huonosti nukuttu yö takana..ja mulla kun erittyy tota limaa nieluun, niin on niin pirun vaikee hengittää välillä ja kokoajan joutuu sitä ällötystä nieleskeleen, kun ei tuu mitään ulos niistämällä...taitaa kuulua raskauden kuvaan tämmönen pieni tukkoisuus nenässä/nielussa..on vaan niin veemäistä, ettei oikeen aina maata pysty!
Eilinen päivä oli niin mahtava ettei tuntunut missään taas raskaana olo..anopin kanssa oltiin kaupungilla enkä edes puuskuttanut pahemmin ja suppareita tuli vaan muutama kivuton päivän aikana..eli ei varmaankaan mitään edistystä taas tapahtunut :(
Nyt pitäs jaksaa alkaa siivoon(TAAS JA TAAS JA TAAS..) jotenkin siihen niin lopen kyllästynyt ettei oo tosikaan..mutta meille on tulossa vierahia tänään, niin taitanee olla pakko siivous edessä..
Omaan napaan ei kummempii, vasta keskiviikkona on neuvola ja suolaa olen vältellyt..saas nähä mitä on saanu paineille aikaan..en ainakaan vielä oo nähnyt mitään pilkkuja tai kärvistellyt pääkivun kanssa, et no hätä vissiin..:/
Onski voi ihan hyvin masussa, kun kovasti siellä möyrii ja potkii, tilaaki näemmä on..kohta muaki jo alkaa kyllästyttään tää köntysmäinen olemus ja turvonneena olo..kauhee ku sukistaki jää sellaset rantut nilkkoihin..vali vali vali..:)
Nyt ei auta ku alkaa puunaan paikkoja..toivottavasti tää yksi ässä saa sit niitä suppareita aikaseksi...sopii toivoo juu..
MISSÄ KERTTU??HUHUU!!
Manta ja onni 37+2
Mekin saatiin mukavia uutisia heti aamusta. Serkkupoika oli syntynyt aamusta ja päästään jo tänään heti ihastelemaan vauvaa...samalla vähän katselen paikkoja synnärillä, sillä itse sinne viim. kahden viikon kuluttua synnyttämään. La:han keskiviikkona, mutta jos menee yli.
Omaan masuun paljon möyrintää, ei suppareita vieläkään...
iloista sunnuntaita toivottaen,
inkuli ja nuppu rv 39+4
Onnittelut mytylle! Ihanaa! Vauvauutisia odotinkin taas, kun tänne nettiin tulin. Kaitpa sitä minunkin pitää näihin pinoihin riippuvaiseksi ilmoittautua. Olipahan, mytty, muuten aikamoinen " vonkale" . Jos itselläni menee kovasti yli, voipi olla yhtä potra poika käsissä lääkärin arvion mukaan.
Oma olo on ennallaan. Vaivalloista, vaivalloista. Ei mitään merkkejä, mistä voisi synnytystä päätellä lähestyväksi... ei muuta kuin tuo laskettu aika ;-) No, neuvolassa kyllä todettiin, että kiinnittynyt taitaa olla, mutta siitäkään ei kuulemma synnytyksen läheisyyttä voi päätellä. Täytyy kyllä sanoa, ettei tuo pää voi enää alemmaksi laskeutua tulematta ulos. Pikkuinen möyrii edelleen valtavasti, mikä tietty ilahduttaa, vaikka saakin välillä olon ihan huonoksi. On se jo niin iso ja voimakas mellastaja. Ja tuosta navan vierestä kyllä kohta nahka repeää, on se niiiiiin hellänä ja kireänä.
Tekisi mieli vain nukkua nämä päivät ohi, kun olisi kaikenlaista tehtävää, mutta ei jaksa vaivautua. Jotain pientä pitää kuitenkin tänään yrittää tehdä, kun lapsetkin ovat isällään. Hyviä uutisiakin sain: varmistui, että äiti ei nyt sitten lähde reissuun, vaan jää päivystämään tänne - yksi huoli vähemmän ja kirkasti päivää entisestään.
Kaunista sunnuntain jatkoa muillekin!
fullmoon 39+6
Täällä uusi keiju ilmottautuu! :) Kävin pinoutumassa, mutta kerron tässä vielä vähän itsestäni ja perheestäni..
Meillä on tän netin kanssa ollut vähän ongelmia ja nyt vasta pääsin tänne asti, vähän myöhässä. :)
Eli asustelen Hyllykalliolla, Seinäjoen kupeessa avomieheni ja tyttäreni 3v kanssa. Viikkoja on 37+6 ja yksi " väärä hälytys" takana viime to-pe yöltä.
Tilanteeni: kohdunkaula 2cm jäljellä ja suu reilun sentin auki, vauvan pää on tosi alhaalla ja tulee kuulemma nopea synnytys kun se nyt vaan kunnolla käynnistyisi. Supistelee tosi paljon välillä tuntejakin säännöllisesti, mutta ei kuulemma tarpeeksi napakasti käynnistyäkseen.
Kovasti jo vauvaa tämä perhe odottaa, mutta väärän hälytyksen vuoksi minä en enään jaksa, vauva tulee kun on tullakseen! :)
Tässä vähän esittelyä, mutta nyt kiirehdin ruuan laittoon, sillä yhet synttärit on tänään vielä käytävä läpi tossa iltapäivällä.
Aika hiljaista ollut nyt viikonloppuna pinossa. Oliskohan moni päässyt tosi toimiin tänä viikonloppuna?
Mulle on nyt flunssa iskemässä täysillä päälle. Heräsin viime yönä siihen kun kurkku oli tosi kipeä ja säteili tonne korvan suuntaan. On niin sanotusti veto veks ja tekis mieli olla vaan peiton alla. Kurlasin suolavedelläkin kurkkua jospa se auttaisi. Mietityttää vaan kovasti että jos nyt pitäisi lähteä synnyttämään niin miten sitä jaksais ja saako silloin kivun lievityksiä ihan normaalisti. Ja vielä enemmän mietityttää se että saisko vauva sitten heti ensipäivinä flunssan. Aloin jo miettimään sitäkin että miten flunssa vaikuttaa siihen päätökseen että alkavatko käynnistelemään synnytystä vai eivät. No siihen päätökseen on vielä viikko aikaa. Jos jollain on hyviä flunssan karkotus kikkoja niin kertokaahan.
rv 40+6
Onnea mytylle hirmuisesti, ihana lukea tuollaisia iloisia uutisia! Tervetuloa myös Minnulle!
Täällä ei vieläkään mitään edistystä havaittavissa, tunnelma on itseasiassa aika samanlainen kuin Rizzulla.. Menkkamaista juilintaa, paineen tunnetta ja vihlontaa sillon tällön.. Alkaa kieltämättä olemaan aika kärsimätön olo, vaikka tässähän voi mennä vielä parikin viikkoa.
FLUNSSAAN en juurikaan muuta neuvoa keksi kuin juuri tuon kylmän suolaveden, jolla sitten kurlaa tai vetää sitä nenään jos on nuha (yök). Se on kyllä aika hyväksi todettu konsti ainakin alkavaan flunssaan. Sitten lisäksi vaan lepoa ja lämpöä ja kenties panadolia.
Löysin muuten sähköpostini uumenista vauva-aiheisen piristyksen, se on aika vanha mutta jos se piristäisi meitä vielä odottavia ja tietty muitakin. Äänet päälle! :
http://users.telenet.be/leukelinks/flash/queen.htm
Päivänjatkoja!
Kerion 40+2
heti samat kilin ajatukset mielessä kuin TYPOlla, onko kaikki päässeet jo synnyttämään vai onko koko Suomessa kertakaikkiaan niin upea syyspäivä, ettei kukaan jaksa olla sisällä? No, minä en ainakaan ole tositoimissa.
Oma olo on niin peestä etten viitsi edes kitistä sitä. Naurettiin eilen ystävän kanssa että hitto kun ois pokkaa niin kävelis tiistaina 40+1 sairaalalle ja esittäs siellä ihan vakavana että " hei tää paketin toimitus on nyt viivästyny, tehkää tälle jotain" menisköhän läpi? Ei tietenkään, mutta kiusaus ois kuulkaa suuri moiselle tempaukselle, kyllä tässä niin kypsiä jo ollaan. Mieskin puhisee kun ei oikein minnekään uskalla lähteä ilman meikäläistä ajattelematta aina ensin että miten nopeasti sieltä pääsee tositilanteessa kotiin ja sairaalaan. Ja aamusta alkaen on kyselty että " joko supistaa" (minulta) ja " eikös ois jo varpajaisten paikka" (mieheltä), rasittavaa.
Jaha, tulen tarkastamaan pinoa taas myöhemmällä, nyt lähetään ihanaan syysaurinkoon ajelemaan mökille, pakko keksiä jotakin pientä edes, ettei mene kotona öllöttelyks koko päivä. Onneks mökiltä ei aja paljoa sen pitempään sairaalalle, vaikka lähtö tuliskin.
Minjuska 39+6 (tekis mieli kirjottaa 93+6, vastais paremmin tunnelmaa)
Onnea pojan syntymän johdosta! Jo raskausdementia sotki, piti onnitella jo tuossa edellisessä viestissä :)
Minjuska
On sitte sunnuntait sanonko mistä. Ei sitte niin mitää tekemistä ja mihkää ei viitti lähtee. Päikkärit ajattelin ottaa aikani kuluksi.
Kerttu taitaa olla synnyttämäs?! Jaa sen huomaa että mä oon kateellinen?!
Yöllä heräsin kahden mais pikku kakkoselle, eipä oo sitäkää tarvinnu ennen öisin suorittaa! Muuten menee yöt ihan ok, herään 3-4 kertaa vessaan.
Ei edellenkää supistuksia, ei mitää. Mihinkää ei satu, ei kolota, ei juili. Oonko mä raskaana edes?! Pallosta päätellen joo.
Synnytys koko ajan mieles, jännittää...Ei ny luonnottoman paljo mutta kuitenki. Ruvennu vähä mietityttään että mitä jos joudutaan käynnistään, kun ei pirkko näköjään halua pihalle. Vähä lohduttaa että vedet voi mennä vaikka ei olis merkkiä mistää.
Mahaa kutittaa ihan vietävästi!
Odotellaan, odotellaan.
Miisa84 & Pirkko, rv 38+3
Itselläni supistellut jonkin verran. Eilen illalla kävin kävelyllä ja sen jälkeen alkoi jomottamaan alavatsaa ja -päätä. Taisin kävellä liian lujaa.. Ei se minun mielestän ikyllä ollut liian lujaa, ihan reipasta tahtia. Ehkä sitä ei tässä vaiheessa tajua, että pitäisi ottaa jo rauhallisemmin. :) No, mutta pari kertaa piti pysähtyä ennen omaa pihaa, kun alkoi vatsa kovettumaan. Menin sitten suihkuun ja vähän saunaankin, niin jomotus helpotti jonkin verran. Aamuyöstä klo 5 supisteli, mutta loppui. Nousin antmaan pojalle tuttia yöllä, kun valitti nuhan takia (nenä tukossa) ja kun menin takaisin sänkyyn, niin alkoi supistelemaan. En katsonut kellosta miten kauan kesti. Nukahdin sitten ja nukuin n. 8 asti.
Aamulla alavatsaa jomotti taas ja oli niinkun paineen tunnetta. Ja oli hankala kävellä.
Katsoin kellosta n. 12 aikaan kun nukutin poikaa, että miten usein supistuksia tulee, niin aluksi tuli n. 5 min. välein, mutta sitten harvenivat n. 8-9 min. Tarkkailin tilannetta n. tunnin ajan. Sen jälkeen en ole enää katsonut. Mutta vatsa on kyllä taas sekaisin. :( Eli varmaan jonkinlaisia supistuksia oli. Katstoaan nyt miten tilanne tästä etenee. Voihan olla ettei tässä mitään ihmeempää tapahdu tänään.
Mies ja lapset menivät käymään hänen äitinsä luona, minä en halunnut lähteä mukaan, kun vatsaa jomottaa.
Mutta tällaista täällä tänään.
Aurinkoista sunnuntaita! =)
T.Rose74 ja masukki 39+1
Tänään kotiuduttiin meidän pikkuprinsessan kanssa :)
Menin siis torstaina 7.9. suunniteltuun sectioon edellisessä synnytyksessä tapahtuneen repeämän takia.
Jorvissa olimme klo 7:00 ja klo. 9:05 meille syntyi täyden kympin tyttö, mitat 3280g ja 48cm. Kohdallemme sattui vielä sama kätilö kuin pojan synnytyksessä niin oli kotoinen olo leikkaussalissa :)
Sectiohaava on kipeä, mutta niin sen kuuluukin vielä olla :)
Isosisko (3v) ja isoveikka (1v7kk) ovat aivan onnesta sekaisin, kun vauva tuli taloon. Annettujen pusujen määrää ei voi edes laskea :)
Nyt menen syöttämään pikkupirpanaa ja toivotan
supistusrikkaita päiviä kaikille syyskeijuille!!
sanniina ja poppana 4pvä
Onnea uudesta perheenjäsenestä, Mytty!
Itselläni on ollut tosi rauhallinen viikonloppu, supistusten suhteen. Olisko noita ollut kolme kipeampää, muuten vaan noita harjoitussuppareita. Esikko syntyi viikolla 39+2, joka siis on tänään, ei oo tällä kaverilla yhtä kiire kuin veljellään. Olo on ollut muutenkin ihan tosi outo, tukala ja kurja. Tuntuu, ettei millään saa tarpeeksi happea vaikka kuinka hengittelisi, alamahaa juilii ja väsyttää. Nii ja hiki! Se helpotti tuossa jonkin aikaa sitten, mutta on tullut takasii ja pahempana kuin ennen. Vaikka olisi ihan alasti, niin silloinkin on liian kuuma. Koita siinä sitten nukkua. Ei kiva. Vauveli ei oo liikkunut ihan niin paljon kuin aikaisemmin, ehkäpä se enteilisi tulevaa synnytystä...? Saas nähdä.
Täällä on tosi mukava, aurinkoinen päivä. Näinköhän saisi itestään irti, että ottas tuon koiruuden hihnan päähän ja lähtisi lenkille. Tiedä vaikka saisi lenkki potkua noihin supistuksiinkin...
Ai niin, tervetuloa uudelle syyskeijulle!
Niina ja pyöriäinen rv 39+2
Olihan niitä vauvauutisia taas, kun en ollut eilisen aamun jälkeen käynyt täällä. Pitää vielä käydä lukemassa eilisen pinon kuulumiset mutta tälle päivälle näyttää olevan toistaiseksi aika hiljaista. Oliskohan tosiaan moni Keiju jo päässyt nyyttiään hakemaan. Uutisia taas odotellessa.. :)
Eilen en itse jaksanut kirjoitella mitään, jostakin syystä olin ihan poikki koko eilisen päivän. Tai sainhan minä eilen jotakin aikaan, sain siivottua keittiön kaapit. Sen jälkeen se väsy iskikin. Mutta muuta ei rehkiminen päivän aikana saanutkaan aikaan. Käytiin sitten vielä iltapäivästä koko perheen voimin katsomassa se Autot-leffa, kylläpä poitsu tykkäsi. Itse katselin lopussa kelloa jo useampaan kertaan, kun rakko meinasi räjähtää.
Mutta viime yönä sitten heräsin pariinkin eri kertaan kunnon suppareihin, mutta siitä ne taas kerran laantuivat. Aamulla joskus kasin jälkeen sitten supisteli ihan kunnolla ja aikasta tiheään tahtiin. Kellosta en kyllä vielä aikaa katsonut. Nousin sängystä ylös ja sama jatkui edelleen. Mutta kaskas, eiköhän ne sitten loppuneet kuin seinään kun olin käynyt vessassa.
Menkkamaista jomotusta on sitten ollutkin koko päivän alamasussa ja selässä ja muutama supistuskin tullut. Kyllä tässä toivo elää koko ajan. :)
Aamusta käytiin taas esikoisen kanssa uimassa, tai siis mies ja poika ui, minä katselin. Kotiin tultua vietiin matot ulos ja imuroitiin, mopattiin ja pyyhittiin pölyt. Kylläpä nyt on puhdasta ja vauvan olisi kiva tulla puhtaaseen kotiin. *vink vink* masuun. ;)
Mutta tosiaan, uusia uutisia jään odottelemaan, jospa sitä itsekin joku päivä niitä pääsisi kertomaan. Mukavaa viikonlopun jatkoa kaikille!
T: Anmari rv 38+1 (oho, enää alle 2 vkoa " eräpäivään" )
Tahtoo kans jo omansa =))
Kyllä se on totta että odottavan aika on pitkä. Laskettu aika ois sitten huomenna ja jotenkin tuntuu ihan mahdottomalta että sinne asti ja huonossa tapauksessa vielä muutaman viikon ylikin mennään. Esikoisneiti syntyi 39+2, mikä oli minusta aivan ihanne aikaan. Nämä viimeiset viikot/päivät ovat niin stressaavia.
Oma olo on kuitenkin kaikesta huolimatta ihan ok. Suppailutkin ovat vähentyneet nyt muutamassa päivässä melkeimpä loppuneet kokonaan. Viime yön sain nukutuksi tosi hyvin ja just heräsin pikkupäikkäreiltä, joten uni kyllä maistuu. Noi vessareissut kuitenkin pitävät huolen ettei puoltatoista tuntia kauempaa putkeen tule nukutuksi.
Tiistaina ois mulla seuraava neuvola, ja siellä tarkistetaankin lapsiveden määrä ja muutenkin tilanne kohdussa. Toivottavasti sinne ei tarttis enää mennä, mutta huonoltahan tämä vähän näyttää.
Taidampa lähtä munkkikahville ja vähän piristyis noiden unien jälkeen. Vointeja keijuille!
Terkuin Heann rv 39+6 (höh!)
Ja Rose, kuulostaa lupaavalta tuo siun olo, nyt lähden ihan varmasti lenkille, kun se sai kerta siullekin tuollasta aikaiseksi :D Pidän siulle peukkuja, että olisi lähtö lähellä.
Niina
Samanlainen olo on ku oliko se nyt Miisalla, että muusta ei paljon voi päätellä olevansa raskaana, kun tosta pallosta tuossa mahassa...
Oli se viime to-pe-yö jo tosi lupaava: supisteli tosiaan melkein neljä tuntia putkeen 3-4 kertaa 10 minuutissa ja olin jo aivan valmis lähtemään synnärille. Soitinkin sinne. Mutta sit supistukset harveni ja aamulla loppui kokonaan ja sen jälkeen on taas alkanu tuntua, että pitääkö tässä vielä kolme viikkoa odottaa ja käynnistää sitten koko synnytys.
Nyt taas yritän muistaa ottaa ilon irti näistä päivistä masun kanssa, ku on vielä aikaa löhöillä ja puuhailla omiaan. Olin vaan jo niin valmis lähtemään synnyttämään, että vähän kärsimätön olo on ollu viimeset pari päivää.
Hansuli, rv 39+3
Aamuyöstä asti tullut supistuksia. Viimeiset 8 tuntia säännöllisemmin, tosin nyt taukoa on n. 10 minuuttia. Muutaman tunnin taisi tulla n. 5 minuutin välein ja sitten taas vähän pidentyny väli. Oksentanut kaks kertaa. Soitin jo synnärille, mutta täytynee vielä odotella. Väsyttää ihan sikana jo, aloin jo uskoo et kohta voidaan lähtee mut nyt siis väliä suppareissa kymmenisen minuuttia. Kai se pakko odottaa vaan et jospa taas alkais tahti tihentyä. Ei vaan jaksais kärvistellä ties kuin kauan vielä. Just ku meinaa saada unesta kiinni niin alkaa supistaa ja sit kiireesti ylös.. plääh! Sori kauhee valitus. Ja ekaa siis odotan.
ONNITTELUT oman nyyttinsä saaneille, Mytylle ja Sanniinalle!
Tänään olis kyllä hyvä päivä pikkuisen syntyä, ihan " eräpäivänä" :)
mariy & vauva 40+0
Sanniinalle ja peukkuja Mariylle, jännää! Täälläkin ekaa odotellaan, mutta ei vielä kunnon supistuksia kuulu..
kerion 40+2
Meille syntyi 07.09.2006 (täsmälleen laskettuna aikana siis) " pieni" poika. 4620 g, 53 cm, päänympärys 36,5 cm. Synnytys käynnistettiin, koska lapsivesien menosta oli vuorokausi. Synnytyksen kesto 4 h, lyhyt ja raju, mutta helppo josta jäi tosi hyvä mieli :)
Poika on rauhallisuuden perikuva, vaikka masussa paljon vilkkaampaa tapausta on vaikea kuvitella. Eilen kotiuduttiin, ja saatiin pehmeä lasku arkeen - 2,5-vuotiaat kaksostyttäremme nukahtivat 10 aikaan, poika tankkaukseen 11 jälkeen. Poika söi puoli neljä ja puoli kasi, nukkuu kehdossa edelleen. Ja tytöt piti jopa herätellä ennen puoli ysiä! Helppoa on siis toistaiseksi :) Rinnatkin täynnä maitoa, nousi eilen.
Onnentunne on huikaiseva. Kaikki itkettää, ilman mitään syytä, sydän on pakahtumaisillaan.
Palailen myöhemmin muiden kuulumisiin, nyt lähden muualle nyyhkimään...
- mytty ja poika 2,5 vrk