Onko vuokranantaja velvollinen hankkimaan palovaroittimen?
Vuokranantajani ei hoida asioita joita hänen pitäisi (ei vastaa emaileihin, ja olen omakustanteisesti hoitanut esimerkiksi repsottavia ovenkarmeja ja muuta vastaavaa). Palovaroitin on juridisesti oltava asunnoissa. Vanha on tietenkin rikki. Siispä: Onko vuokranantaja velvollinen hankkimaan ja ylläpitämään (patterit) palovaroitinta omistamassaan kiinteistössä? Tiedän ettei se paljoa maksa, mutta jos minulla olisi varaa olisin muuttanut jo ajat sitten pois. Tähän mennessä kaikista pikkukustannuksista koitunut pidempi penni (ruuvit, saranat, sulakkeet yms.) joten tätä en enää haluaisi.
Kommentit (18)
Lain mukaan palovarotin on asukkaan vastuulla.
http://www.pelastustoimi.fi/turvatietoa/esta-palon-leviaminen/paloturvallisuuslaitteet/palovaroitin
Jos et muuten usko :)
Meilläkin kaupungin asunto ja palovaroittimet hankkivat ja uusivat tarvittaessa.
Onko tästä jotain lakiperusteita, koska esimerkiksi opiskelija-asunnoissa (mikä tämä ei ole) hoitaa huoltoyhtiö nuo? -ap
Meillä palovaroitin on vuokranantajan puolesta, mutta huolto(paristojen vaihto) asukkaan vastuulla. Kaupungin asunto.
[quote author="Vierailija" time="04.02.2015 klo 12:07"]
Onko tästä jotain lakiperusteita, koska esimerkiksi opiskelija-asunnoissa (mikä tämä ei ole) hoitaa huoltoyhtiö nuo? -ap
[/quote]
Mikään laki ei tietenkään kiellä vuokranantajaa hankkimasta palovarointa. Voi olla että asuntola rinnastetaan vähän niin kuin hotelliin ja niissähän palohälytyslaitteista tietysti vastaa kiinteistön omistaja eikä asukas.
http://www.tukes.fi/fi/Toimialat/Pelastustoimen-laitteet/Palovaroittimet/Plovaroitin-sahkolaitteena/
"Palovaroittimen hankkii ja sen pitää toimintakunnossa pelastuslain (379/2011) 17 §:n mukaan huoneiston haltija eli asukas. Palovaroittimen toiminta on tarkastettava kuukausittain ja tavallinen paristo on vaihdettava vuosittain."
Olipa vaikea googlettaa sanoilla laki palovaroitin.
http://www.finlex.fi/fi/laki/alkup/2009/20090239
Asetus koskee asunnnon haltijoita ja omistajia.
[quote author="Vierailija" time="04.02.2015 klo 12:15"]
Olipa vaikea googlettaa sanoilla laki palovaroitin.
http://www.finlex.fi/fi/laki/alkup/2009/20090239
Asetus koskee asunnnon haltijoita ja omistajia.
[/quote]
Väärä laki, oikea on pelastuslaki.
"17 §
Palovaroittimet
Huoneiston haltija on velvollinen huolehtimaan siitä, että asunto varustetaan riittävällä määrällä palovaroittimia tai muita laitteita, jotka mahdollisimman aikaisin havaitsevat alkavan tulipalon ja varoittavat asunnossa olevia."
Haltijaboldaus minun.
Ensinnäkin, tottakai sun täytyy esimerkiksi sulakkeet maksaa itse (olit noihin kuluihin sen listannut) ja paristot siihen palovaroittimeen. Maksathan esim jääkaappiin tulevasta sähköstäkin vaikka jääkaappi kuuluisi vuokraan.
Aiempien vastausten perusteella kuuluu hälyttimen hankinta vuokralaiselle, mutta kyllä ainakin oma vuokraisäntäni varmasti suostuisi maksamaan hälyttimen, ei hän varmaan itsekkään halua että kämppänsä palaa maan tasalle saati sitten vuokralainen sen mukana.
Palovaroitin maksaa halvimmillaan alle 3 euroa (postikuluineen kaikkineen), et aika sama kuka niitä ostaa, kunhan ostatte. Enempi parempi.
Haluaisitko todella, että vuokranantaja kävisi asunnossa säännöllisesti testaamassa palovaroittimen paristoja? Homma kuuluu vuokralaiselle.
Palovarotin maksaa noin 5€ ja 9V paristo noin 2€, jos talous ei tuota kestä, niin miten voit asua vuokralla?
[quote author="Vierailija" time="04.02.2015 klo 12:49"]
Aiempien vastausten perusteella kuuluu hälyttimen hankinta vuokralaiselle, mutta kyllä ainakin oma vuokraisäntäni varmasti suostuisi maksamaan hälyttimen, ei hän varmaan itsekkään halua että kämppänsä palaa maan tasalle saati sitten vuokralainen sen mukana.
[/quote]
Toisaalta se vuokraisäntä ei varmaan halua sitäkään että jos vuokralainen palaa asuntoon, niin syynä olisi hänen vastuullaan oleva rikki mennyt palovaroitin, jonka kuntoa hän ei ole voinut käydä tarkastamassa.
On teillä isoista summista kinaa.
http://www.dealextreme.com/p/smoke-detector-alarm-optical-sensors-6674?r=34774240
hinta € 6.14 kotiinkuljetettuna. tossa jopa patteri mukana.
Pelastuslain 17 § 1 momentin mukaan huoneiston haltija (siis esim. vuokralainen) vastaa siitä, että huoneistossa on palovaroitin.
Meillä ainakin palovaroitin kuuluu hommata itse. Kaupungin kämppä.