Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Tietojenkäsittelyradenomit: koulutus ja työ?

Vierailija
31.01.2015 |

Tämä siis tradenomeille ja tradenomikoulutuksesta tietäville! Harkitsen hakua AMK:n tradenomipuolelle, nimenomaan tietojenkäsittely kiinnostaa.

Millaisiin töihin te tietojenkäsittelijöiksi opiskelleet olette päässeet? Milaista opiskelu oli? Onko töitä tarjolla?

Kovasti on ammattikorkeiden kuvauksissa puhetta peliohjelmoinnista, jopa niin kovasti, että tuntuu ja pelkään että se on nyt se koko koulutuksen idea, että pelien ohjelmointi on pakollinen osa koulutusta. Tähän kohtaan se wanha: evvk. Kaikki muu kyllä kiinnostaa, IT-tukihenkilönä olisi hurjan hauskaa, teen sitä hommaa vapaaehtoisesti melkein jatkuvasti, tietty aika vajaalla osaamisella vielä toistaiseksi, heh.

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
31.01.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Huono kommentoida, kun opiskelin työn ohessa melkein 15 vuotta alalla jo olleena, vakituisissa työsuhteissa :-)

 

Mutta joo, ohjelmointiin ja varsinkin peliohjelmointiin (tämän hetken hype-ala) tuntuu oleva tunkua sekä koulutustarjontaa. Toisaalta sitten tuosta IT-supporttihommasta on pakko kommentoida, että se on ala, joka on hyvin tarkasti ulkoistettua. Kovin monella yrityksellä ei ole omia IT-tukihenkilöitä ollenkaan vaan ne ostetaan ulkoisilta toimittajilta. Service Deskit vastaavat usein jossan kaukomailla (englanniksi), ja vain paikan päällä tehtävä työ voidaan tehdä suomalaisin voimin. Kaikki, mikä on mahdollista hoitaa etänä, hoidetaan etänä. Näin siis suuremmassa mittakaavassa. Toki myös poikkeuksia mahtuu joukkoon.

Vierailija
2/3 |
31.01.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Koodaust ja nettisivujen tekoa

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
31.01.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Eikähän murobbs:stä löytyisi enemmän vastaajia.