Hyviä seikkailuelokuvia?
Lapsi (12-vuotias poika) haluaisi katsoa viikonloppuna jonkun kivan leffan, joten nyt kaivattaisiin vinkkejä hyvistä seikkailuleffoista tyyliin Jumanji, Indiana Jones ja Jungle Cruise. Kiitos!
Kommentit (12)
Lisää ehdotuksia? Myös Pirates of Caribbean -sarja oli lapsen mielestä hyvä.
Vierailija kirjoitti:
Michael Douglas teki pari Indiana Jones -kopiota 80-luvun puolivälissä.
Vierailija kirjoitti:
back to the future
Kiitos, tämäkin on jo katsottu ja poika tykkäsi kovasti.
"Pirates! (The Pirates! In an Adventure with Scientists!) on Kananlento ja Wallace & Gromit -elokuvien tekijöiden animaatioseikkailu. Pääosassa on muhkeapartainen Piraattikapteeni merten – ei ehkä niin menestyksekkäänä, mutta sitäkin innokkaampana – kauhuna.
Elokuva julkaistiin yhdysvalloissa nimellä The Pirates! Band of Misfits." (Wikipedia)
Ohjaajat: Peter Lord ja Jeff Newitt.
Tämä on aivan mahtavan hauska. Omat tuon lapsesi ikäiset poikani muistelivat tätä muutaman vuoden takaista elokuvaelämystä tässä lämmöllä pari päivää sitten. Mahtava musiikkikin. Huvitti minuakin suuresti.
Tämä löytyy näköjään dubattuna suomeksikin, mutta alkuperäisääninä on maailmanluokan tähtiä.
Suosittelen syvästi.
Arkajalat, goonies taisi olla alkuperäinen nimi? Tähtien sota trilogia jos ei ole jo katsottu. Et on ihan must.
Sitten, vaikka voi kuulostaa vähän lällyltä, niin Paddington 2 oli kaikkien mielestä tosi ihana.
Ja: jos Rocky 1 on vielä näkemättä, kannattaa katsoa juuri tuon ikäisen kanssa. On yllättävän hyvä elokuva.
Vierailija kirjoitti:
Sitten on vielä nämä Indy-kopiot:
Allan Quatermainit on kirjoitettu 1800-luvulla eli oikeastaan Indyn seikkailut on kopioita Quatermainista.
Se uudehko Tarzan-elokuva on tosi hyvä. Tykkään myös Herrasmiesliiga-elokuvasta.
Michael Douglas teki pari Indiana Jones -kopiota 80-luvun puolivälissä.