Millainen karkkipolitiikka teillä perheessä on? Onko karkkipäivä?
Jos ei ole karkkipäivää, millaiset säännöt karkeista on?
Kommentit (5)
Ei ole ollut karkkipäivää koskaan. Lapset on saaneet kaupasta karkkia, jos ovat ymmärtäneet pyytää. Itse olen ostanut kaikille samalla, jos itsellä on tehnyt mieli. Omilla rahoillaan ovat saaneet ostaa kysymättä karkkia tai muuta. Ei ole ollut koskaan mikään keskustelun tai tappelun aihe meillä. Kaikki aikuisuuden kynnyksellä, ovat olleet aina normipainoisia, osa syö joskus karkkia, osa ei nyt isompana enää välitä.
Meillä on kaikki herkut lukitussa kaapissa, joista minä annan lapsille. Tyhmää, mutta keskimmäinen on niin sokeri hiiri, että hän syö kaikki omansa ja muiden, jos mitään on näkyvillä. Ihan leivontatarpeetkin on siinä lukitussa kaapissa. Tosin yleensä sekin on tyhjä, ettei tule houkutuksia murtautua sinne, mutta jos on pakko käydä kaupassa etukäteen jotain ostamassa tai lapset ovat saaneet lahjaksi jotain mitä eivät ole syöneet, eikä veli oli vielä ehtinyt varastaa.
Meillä on aina hirveästi karkkia ja suklaata. Siis monta pussia ja levyä. Niitä sieltä herkkulaatikosta kaivellaan silloin tällöin, ehkä korkeintaan kerran viikossa yksi levy tai pussi. Sitä sitten syödään koko perhe. Lapsella 12v myös lupa ottaa.
Loppujen lopuksi meillä menee karkkia todella vähän. Se yksi lauantaipussi riittää koko perheelle (3hlö) noin 1-2viikoksi. Suklaalevyn avasin viime viikolla ja sitä on yhä yli puolet jäljellä.
Mun on vain pakko jemmata sitä kun pelkään hetkeä, että jos tekeekin mieli karkkia ja sitä ei ole.
Meillä ei ole ollut karkkipäivää.
Kun lapset oli pieniä kuopukselle mummot toi aina nakkipaketin kun tiesivät hänen pitävän nakeista paljon enemmän kuin karkkipussista.
Karkkia on aina ollut saatavilla, me aikuiset niitä ollaan napsittu, tänäänkin tuli paketti fiksuruuasta kotiin 5 pakettia proteiinipatukka paketeita +kahvipaketti 80.50€
Ei ole koskaan ollut karkkipäivää, joskus on jotain ostettu mielihalujen mukaan. Lapset on nyt viittä vaille aikuisia kaikki ja kaksi ei syö karkkia yhtään (ei vaan tee kuulemma mieli), yksi ostaa írtokarkkeja silloin tällöin, ehkä kerran kuukaudessa. Joulukalenteritkin on olleet tavarakalentereja jo monta vuotta. Ja bmi noilla kaikilla on alipainon puolella.