Kuinka varhain huomasit lapsesi musikaalisuuden?
Kommentit (10)
nyt 12 v ja todella musikaalinen (itse en ole, mutta mieheni suvussa kyllä ovat)
keukot pauhaten ihan jossain omassa eufoorisessa tilassa ja niissä oli selviä sävelkulkuja. 2-vuotiaana huomasin meidän pojasta, että ei ota tulta mikään musiikkijuttu. Sitä vaan ei kiinnosta eikä innosta asia. Nyt kun molemmat isoja, niin tyttö laulelee ja soittelee hienosti, mutta poika ei ole vuosiin suutaan avannut laulamiseen kuin satunnaisesti ja silloinkin se muistuttaa huutajat-kuoron esitystä.
alkoi hytkyä ja heiluttaa jalkoja sitterissä aina kun kuuli musiikkia. Kun oppi konttaamaan, hytkytteli siinä konttausasennossa itseään aina kun tuli musiikkia, sitten alkoi tanssia kun oppi seisomaan ja kävelemään. Jostain 1v ikäisestä ollut todella kova tanssimaan ja nyt 1v10kk laulaakin vaikka mitä. Isänsä on musikaalinen, joten varmaan tulee sieltä tytön innostus. Saa nähdä sitten myöhemmin vasta, jatkuuko tämä innostus. Kannustamme kyllä kovasti ja pääsee 3v jonnekin tanssitunneille tms jos haluaa.
Jos lapsi mielummin laulaa Huvitutin tahdissa kuin katsoomuita lastenohjelmia (vielä 5-vuotiaanakin), niin onhan se selvän kiinnotuksen merkki.
Olen samaa mieltä, että passiivinen kuuntelu ei ehkä kerro paljoa, mutta meillä musiikin kuunteleluun ja katseluun liitty aktiivinen osallituminen.
Ei kukaan osaa laulaa harjoittelematta. Eihän pienestä voi sanoa kuinka " lahjakas" on, monissa asioissa kysymys on mielenkiinnosta ja harjoittelusta.
Vierailija:
siis eihän toi ^^^^^viel merkkaa mitään, niin meidänkin muksut tykkää kattoo huvituttia fröbelin palikoita, ja jopa britneyn musavideoita/konsertteja
Rusesi alle parivuotiaana laulamaan itsekseen ja mukana aika paljon ja hyvin. Tanssii myös tosi mielellään ja on ihan onnessaan, jos hänelle lauletaan. Vanhemmasta (viisivuotias) taas huomaa, että ei musiikki yhtään samaan malliin kiinnosta.
Vierailija:
alkoi hytkyä ja heiluttaa jalkoja sitterissä aina kun kuuli musiikkia. Kun oppi konttaamaan, hytkytteli siinä konttausasennossa itseään aina kun tuli musiikkia, sitten alkoi tanssia kun oppi seisomaan ja kävelemään. Jostain 1v ikäisestä ollut todella kova tanssimaan ja nyt 1v10kk laulaakin vaikka mitä..
Mutta on sen verran vielä nuori tyyppi, että en tiedä, onko isompana musikaalinen. Tanssimaan musiikin tahtiin oppi joka tapauksessa ennen kuin kävelemään. Nyt reilu 1v. vetää omia koreografioita musiikin tahtiin.
kaikki lapsethan ne alkaa " jammaan" musiikin tahdissa kun kuulevat.=D
Ainakin jossain vaiheessa elämää...
Niin, lapsi kyllä tekee tätä ihan eri tahtiin ja tapaan kuin muut samanikäiset tai vanhemmat lapset. Ei ole mitään polvien notkistelua musiikin tahtiin, vaan oikeaa eläytymistä.
(14)
Ovat alkaneet lauleskelemaan itsekseen kun ovat 2v ikäisinä oppineet puhumaan. Eihän tietysti 2v laula ihan oikein ja nuotilleen, mutta laulun tunnistaa ;o)
Tykkäävät katsoa vai tunnista toiseen (1.5v-> ) musiikkiohjelmia, kuten huvituttia. Laulavat ja leikkivät perässä television esityksiä.
siis eihän toi ^^^^^viel merkkaa mitään, niin meidänkin muksut tykkää kattoo huvituttia fröbelin palikoita, ja jopa britneyn musavideoita/konsertteja