niin siis mitä sille 80% rokotekattavuudelle nyt kävi? miksi rajoituksia jatketaan?
samalla voisin antaa pakkorokotuksia haaveileville viestin. minä revin sinun kurkkusi auki jos yrität kävellä kehoni koskemattomuuden yli. kohtelen sinua kuin raiskaajaa.
Kommentit (6)
Sitä ei ole vieläkään saavutettu kiitos kyselijöiden. Hinnan maksavat kaikki.
Se 80% rokotuskattavuus ei perustunut mihinkään tutkimukselliseen tietoon. Se oli vaan hallituksen heitto.
Vierailija kirjoitti:
Sitä ei ole vieläkään saavutettu kiitos kyselijöiden. Hinnan maksavat kaikki.
sinä et ole nähnyt vielä sitä hintalappua mitä tästä ihmisoikeusrikosten tehtailusta seuraa.
https://www.koronatilastot.fi/fi/: Kahdesti rokotettuja on vasta 70 prosenttia. Mutta en ole varma, onko se laskettu niin, että se tarkoittaa 70 prosenttia koko väestöstä vai vain joistain ikäryhmistä.
Mutta eihän tässä enää ole juuri mitään rajoituksia jäljellä - päinvastoin, niitä purettiin etuajassa ja nyt niitä pitäisi palauttaa, koska tehollakin on taas enemmän ihmisiä.
Vierailija kirjoitti:
mitä sille 80% rokotekattavuudelle nyt kävi? miksi rajoituksia jatketaan?
80 prosenttiakaan ei vielä ole saavutettu. Ja aiemmipi arvio sen riittävyydestä pohjautui sen hetkiseen viruskantaan. Nyt on liikkeellä helpommin tarttuvia eikä 80 prosenttiakaan riitä. Siksi tarvitaan rajoituksia kunnes vielä isompi osa on rokotettu. Riittävää prosenttiosuutta ei taida kukaan tietää. Pitää vain käydä ahkerasti rokotuksissa kunnes huomataan että riittävä taso on saavutettu.
kesällä 2020 korona oli melkein poissa, eikä ketään pakotettu maskeihin tai piikille