Syyttäjä: Musuilla oma löysempi laki
http://www.mtv.fi/uutiset/rikos/artikkeli/arpajaishallinto-yritti-puuttua-terrorismiepailtyjen-rahankeraykseen-syyttaja-antoi-anteeksi/4718940
Keräsivät terroristeille rahaa ilman rahankeräyslupaa, mutta se ei estänyt syyttäjää painamasta asiaa villaisella. Jos suomalainen kerää johonkin oikeaan kohteeseen niin suunilleen linnaa tulee jos ei ole lupia. Selitykseksi riitti kun sanoi, etteivät tienneet. Riittääkö tuo syyksi suomalaistenkin kohdalla?
Kommentit (8)
Se on kyllä ihmeellistä, kun ilmoittaa uskovansa satuolentoon nimeltä allah, niin jopa syytteetkin perutaan.
Helsingin musupomokin näemmä mukana keräämässä rahaa terroristeille:
[quote author="Vierailija" time="23.01.2015 klo 23:14"]
Se on kyllä ihmeellistä, kun ilmoittaa uskovansa satuolentoon nimeltä allah, niin jopa syytteetkin perutaan.
[/quote]
Joo enpä olisi uskonut, että Suomessakin voi rikkoa lakia ja kerätä terroristeille rahaa ja sanoa siihen vaan, ettei tiennyt sen olevan kielletty ja sillä pääsee kaikista syytteistä eroon. Toimiikohan tuo mamuilla raiskausten yms kohdallakin, todnäk.
[quote author="Vierailija" time="23.01.2015 klo 23:12"]
Suomessa syyttäjä on täysin mamusektorin pauloissa, eiköhän mm Halla-ahon tuomio osoittanut kuinka korruptoitunut meidän oikeislaitos on. Tuo on todella härskiä touhua, surullistakin jollain tavalla, että meillä ei ole sama laki kaikillsa.
[/quote]
Serkkupoika on rikostutkija pääkaupunkiseudulla ja kertoo, että turhan usein saa kuulla syyttäjälaitokselta kommenttia "...onhan varma ettei poliisi ole missään vaiheessa syyllistynyt asiattomaan käytökseen tutkiessaan tämän maahanmuuttajan mahdollisesti tekemää rikosta...". Tämän seurauksena poliisi sitten uhraa tuplamäärän resursseja viedäkseen (esi)tutkinnan vedenpitävästi läpi ilmiselvissä tapauksissa että saadaan edes pahimmat ulkomaalaistaustaiset perseilijät kaduilta pois. Lopulta syyttäjän sen sitten päättää, mennäänkö eteenpäin asiassa, mikä kuulemma on "...sangen kyseenalaista Halosen vaikutuksen aikana sopivasti läpipolitisoituneessa oikeuslaitoksessa...". Näkyy muuten ihan mukavasti ulkomaalaisten kohdalla raiskausepäilyt vs raiskauksesta tuomittujen kohdallla tämä epämiellyttävä vivahde.
Nihilistikyynikko voisi sanoa, että kantaväestöä edustava rötöstelijä voi joutua leivättömän pöydän eteen puolta kevyemmällä tutkinnalla...
Suomessa syyttäjä on täysin mamusektorin pauloissa, eiköhän mm Halla-ahon tuomio osoittanut kuinka korruptoitunut meidän oikeislaitos on. Tuo on todella härskiä touhua, surullistakin jollain tavalla, että meillä ei ole sama laki kaikillsa.