Millainen lääke on Ketorin?
Auttaako hyvin päänsärkyyn, hammassärkyyn tai kuukautiskipuihin?
Kommentit (13)
[quote author="Vierailija" time="14.01.2015 klo 09:02"]
No mitä kertoo pakkausseloste?
[/quote]
Kokemuksia mä kyselen.
[quote author="Vierailija" time="14.01.2015 klo 09:04"][quote author="Vierailija" time="14.01.2015 klo 09:02"]
No mitä kertoo pakkausseloste?
[/quote]
Kokemuksia mä kyselen.
[/quote]
Aha. No itseäni ei auta
Käytän Ketomexiä (sama vaikuttava aine) migreeniin ja nivelrikkoon, se on paras. Ketorinin ongelma on "vatsaystävällinen kapseli", joka hidastaa paljon vaikutuksen alkamista. Olenkin migreeniin vetänyt 50 mg jauhetta avatun Ketorin-kapselin sisältä veden kanssa, ja silloin teho on hyvä.
[quote author="Vierailija" time="14.01.2015 klo 09:14"]
Käytän Ketomexiä (sama vaikuttava aine) migreeniin ja nivelrikkoon, se on paras. Ketorinin ongelma on "vatsaystävällinen kapseli", joka hidastaa paljon vaikutuksen alkamista. Olenkin migreeniin vetänyt 50 mg jauhetta avatun Ketorin-kapselin sisältä veden kanssa, ja silloin teho on hyvä.
[/quote]
Tuoteselosteetta luvataan, että vaikuttaa nopeasti. Ettei sitten kuitenkaan ihan niin?
Särkylääke joka sisältää ketoprofeenia. Ainoa reseptivapaa mikä auttaa omaan päänsärkyyni. Ibuprofeeni, parasetamoli, disperiini ei toimi minulla.
Aika paska minusta. Ei läheskään yhtä tehokas kuin esim. Burana. Panadolin luokkaa teholtaan, eli ei itselläni auta kovaan kipuun käytännössä yhtään. Jonkun ihan vasta alkamassa olevan jännityspäänsäryn sillä voi saada pois ja estettyä pahenemasta, jos ottaa lääkkeen ennen kuin särky on kovaa.
Koviin menkkakipuihin, hammassärkyyn tms pahempaan kipuun käsikauppalääkkeistä toimii parhaiten 800 mg ibuprofeenia (esim. Burana) + 1 g parasetamolia (esim. Panadol).
Minulla on ketorin on ainoa, joka auttaa migreeniin ja siihen liittyvään pahoinvointiin. Burana ei auta yhtään. Burana voi poistaa kivun, mutta ei äklötystä.
Lapsellani taas ketorin ei auta, vaan burana auttaa.
Ketomexin teho on tuntuva 20 minuuttia tabletin ottamisesta. Ketorinilla tähän pääsi vetämällä jauheet napaan ilman kapselia. En ole koskaan saanut ketoriinista havaittavia sivuvaikutuksia.
Ainoat lääke joka auttaa olkapään käden kipuun vuosien. Kokemus mummu
Ei kuulune tavan ihmisen lääkekaappiin. Jokin mielentervyspotilaiden tuote.
Ainoa mikä auttaa päänsärkyyn. Ibuprofeenia ja parasetamolia saa vetää paketit ilman mitään vaikutusta. Hammassärkyyn ne ovat sentään tehonneet yhdistelmäannoksella.
Kun minulla oli nuorempana kovia kuukautiskipuja, oli Ketorin ainoa todella tehokas särkylääke niihin. Minulla se muutenkin auttaa ihan hyvin. Isommat määrät kuitenkin aiheuttavat jotenkin inhottavan tunteen vatsassa.
Kismett