Te joilla korkea kortisoli..
Oletteko onnistuneet laihtumaan jos niin miten!!!??Tai miten kortisoli on hoidettu taas normaaliksi??Alkaa veetuttamaan ihan kunnolla,kun paino noussut jo 8kg vaikka tekisin mitä !
Kommentit (17)
Mistä ap tiedät että sulla on korkea kortisoli? Saako sitä mittautettua? Mulla on ihan varmasti, mutta en ole viitsinyt hakeutua lääkäriin kun tiedän neuvon, lopeta stressaaminen. Helpommin sanottu kuin tehty kun on stressannut koko elämänsä. Stressaamisen lopettamisestakin tulee helvetillinen stressi kun se ei onnistu.
Mitattu labrassa.Ootan pääsyä jatkotutkimuksiin mutta hidas prosessi.Olen sairaslomalla koulusta tämän takia,joutunut lopettamaan treenaamisen yms stressaavan mutta olo ei ainakaan vielä ole kohentunut..Nyt siis kohta puoli vuotta tekemättä mitään :/
mulla ei tehä mitään vaikka on todettu kortisoli koholla ,yli 700 kaksi kertaa. deksametatsoni koe näytti ettei olisi cushingin syndroomaa, mutta siihen ne tutkimukset loppuikin. en millään oisi meinannut saada edes tuota koetta.Mitään ei tehä mitenkään ei auteta.Seuraukset kuitenkin erittäin vakavat. Ei olestressiäkään.
Stressi ja masennus ainakin nostaa.
mulla siis cushing epäily kans. se just pelottaa,että jos sitä ei olekaan niin mitä sitten tapahtuu??
Mulla oli kortisoli 700 huitteilla... Tehtiin se deksametsanikoe jonka mukaan ei ollut cushingia. Ja kyllä itsekin tiesin että mistä tuo kohonnut kortisoli johtui...ihan kamalasta stressistä. En tiedä mikä kortisoliarvoni on nyt enkä uskalla edes mittauttaa sitä... Elämäni on taas niin kuormittavaa että varmaan huidellaan samoissa luvuissa :(
Mulla johtui/johtuu psyykkisistä ongelmista, tai siis perus-lapsuudentraumoista, vaikka en sitä tajunnut vielä silloin. Mutta niitä hoidettua ja parannettua ruokavaliota ym olen taas saanut esim. nukuttua öisin. Tietenkin ilman mitään lapsuusongelmiakaan luonne voi olla sellainen, että stressaa asioista joista ei tarvitsisi stressata, tai hakeutuu stressaaviin tilanteisiin (ei osaa sanoa ei jne.), siihenkin voi auttaa jonkun ammattilaisen kanssa juttelu. Pelkkä ruokavaliosta (stressaaminen) ei mulla auttanut mutta varmasti jollain voi olla pelkästään sekin ongelmana.
palatakseni tuohon kysymykseen niin onko teillä ollut rajua painonnousua ja onko se sitten laskenut jollain konstin?ap
muuttuneet kortisoliongelmat liittyvät usein kilpirauhassairauksiin, joita -niitäkään- ei tunnisteta riittävästi. Painonnousu, jos tavalliset asiat hollillaan elämässä, liittyy HYVIN USEIN kilpirauhasen toimimattomuuteen tai liikatoimintaan. Jos kilpirauhanen (tai voi olla joku muu hormoni) ei ole kunnossa, niin mitkään dieetit eikä treenaaminen auta mitään!
Kortisoli koholla, onko teidän kaula/leuanalus lihonut, raskaat yläluomet, näöntarkkuus huonontunut? Tullut karvoja kasvoihin?
Voiko oireena olla allergiaa/astmaoireita?
Mulla oli yli 800. Oli kilpirauhasen lievää vajaatoimintaa, unettomuutta ja huono työpaikka + yleistä tyytymättömyyttä elämään. Lihoin, vaikka tein mitä. Aloin tehdä asioille jotain ja vaikka edelleen kärsin joskus unettomuudesta, niin muista ikävistä vaivoista oon jota kuinkin päässyt eroon. Seuraavassa mittauksessa kortisoli oli jo rajojen sisällä. Cushing testattiin myös, mutta sitä ei ollut.
Myös matala kortisoli voi tehdä samoja oireita, sekä fyysisiä että henkisiä. Siihenkin voi liittyä ongelmia mm. kilpirauhasen vajaatoiminta.
Kortisoli nousee muun muassa kofeiinista, stressistä ja unettomuudesta. Yritä parantaa elämänlaatuasi koska korkean kortisolin aiheuttama rasva jämähtää keskivartalolle ja se on tietenkin vaarallista terveydelle.