Sotilas puolisona ja vanhempana?
Onko kokemuksia tai mielipiteitä, kun puolisona ja lasten vanhempana on Puolustusvoimissa tai Rajavartiolaitoksella tai muualla valtiolla työskentelevä virkamies?
Epäsäännölliset työajat, ulkomailla kriisinhallintatehtävät, reppurina jatkuva reissaaminen, muutaman vuoden välein vaihtuvat palveluspaikkakunnat jne.?
Miten olette yhdistäneet oman työuranne, palveluspaikoille kotiutumisen ja mahdollisten lastenne arjen?
Kiitos jokaisesta vinkistä ja ajatuksesta <3
Kommentit (7)
Mahtava isä ja puoliso, mutta joskus tosiaan tunsin itseni yksinhuoltajaksi. Silloin kun mies oli kotona, teki kaiken mahdollisen kotona ja huomioi lapsia hyvin. Nyt lapset on jo aikuisia ja hyvät välit edelleen isäänsä.
Olen etsinyt niitä Isis äitejä. Saisi hyvän puolison.
Vain huonoja kokemuksia, puoliso jatkuvasti poissa kotoa, sitten kotona ollessaan ihan pihalla perheen rutiineista ja odotti vain että kaikki olisivat pyörineet hänen ympärillään. Eikä osallistunut arjen pyörittämiseen mitenkään. No, vika oli varmaan enemmän persoonassa kuin ammatissa. Ennen perheen perustamista ei ollut mitään ongelmia.
Kiitos kaikille kommenteista tähän asti ja laittakaapa lisää ajatuksianne, kiitos? :)
En muuten osaa sanoa, mutta vähän aikaa sitten näin Kankaanpään cittarissa niin seksikkään blondin naisluutnantin, että oksat pois.
Lapseni vaari on tehnyt sotilasuran. Heillä perhe muutti aina paikkakunnan mukaan ja muuttivatkin useita kertoja lasten ollessa pieniä ja kouluikäisiä.
Mulla oma koti ja oma työ kotikaupungissani, mies asunut milloin missäkin päin maailmaa. Välillä olen ollut jonkin aikaa mukanakin jos tehtävä sellaisessa paikassa, joihin voi mennä. Olen silloin ollut joko perhevapailla lasten (kaksi kpl) kanssa tai ottanut työt mukaani, olen kirjanpitäjä. Mies jäi äskettäin eläkkeelle ja asumme edelleen eri paikkakunnilla ja eri asunnoissa vaikka rakastammekin toisiamme ja tarkoitus jatkaa parisuhdetta. Mies vaan haluaa rankkojen kriisinhallintatehtäväkokemusten jälkeen lepoa. On ollut vähän vaihtelevaa, mies välillä tosi ärtynyt ja traumatisoitunut etenkin ulkomaankokemusten jälkeen.