Missä asioissa olet epäekologinen?
Minä olen tähän asti heittänyt paristot ja hehkulamput tavalliseen roskikseen. Nyt ajattelin alkaa tsempata.
Ajan myös omaa autoa, vaikka olisi mahdollista pärjätä ilman. Perustelen tämän itselleni niin, että perheen ainoana aikuisena on helpompaa kun on auto, ja lapsenkin kannalta on kivaa kun päiväkotimatkat sujuvat nopeasti, eikä tarvitse lähteä aamulla puoli seitsemältä. Edelleen tämä silti sotii ajatusmaailmaani vastaan...
Mites te?
Kommentit (35)
Autoissa on yhteensä 400 turhaa hevosvoimaa (samannäköisiin neekerimalleihin verrattuna), matkustellaan paljon, talo on iso, kierrätysinto on aika alhainen, ostellaan paljon kaukaa tuotettua ruokaa.
Nuo nyt ainakin.
Ksylitolipurukumi on suuri paheeni.
Kyllä hehkulamput saa laittaa sekajätteeseen, ap. Mutta hehlulamppujen käyttäminen on epäekologista.
Tuota en ymmärrä, että laitat vaarallista jätettä kaatopaikkajätteen sekaan. Sehän imeytyy pohjavesiin ja juot itsrkin kohta myrkkyjäsi.
Mun epäekologisuuteni: Minä ajan mukavuussyistä työmatkat autolla, vaikka bussikin kulkisi..
Heitän ihan kaiken roskiin. En kierrätä.
Tykkään pitkistä suihkuista ja lomailen aina ulkomailla eli lentomaileja tulee paljon.
[quote author="Vierailija" time="04.01.2015 klo 20:31"]
Kyllä hehkulamput saa laittaa sekajätteeseen, ap. Mutta hehlulamppujen käyttäminen on epäekologista. Tuota en ymmärrä, että laitat vaarallista jätettä kaatopaikkajätteen sekaan. Sehän imeytyy pohjavesiin ja juot itsrkin kohta myrkkyjäsi. Mun epäekologisuuteni: Minä ajan mukavuussyistä työmatkat autolla, vaikka bussikin kulkisi..
[/quote]
Ai saa? No hyvä tietää.
Mihin ne paristot pitää edes viedä?
Vessan siivouksessa. Kaikessa muussa yritän olla mahdollisimman ekologinen, mitä nyt rajallisilla raharesursseilla voi olla (ei esim. ole varaa tehdä tähän taloon sellaisia muutoksia, jotka tekisivät siitä ekologisemman).
Mutta ällöän vessan siivousta niin paljon, että käytän kaikenlaisia vahvoja ja epäekologisia pesuaineita, kertakäyttöhanskoja, ja pesuharjakin lentää heti käytön jälkeen roskiin. Jos jollain on ideoita, miten tätä voisi parantaa, kuuntelen innoissani...
Minun syntilistani, joista poden huonommuutta:
- Oma auto. Pakollinen työmatkojen takia, toisaalta meillä on neljän hengen kimppakyyti töihin.
- Ostan liikaa vaatteita, vaikka pyrin hankkimaan laadukkaita, eettisesti ja ekologisesti valmistettuja.
- Vauvalla kertakäyttövaipat
- Pesen pyykkiä joka päivä ja lakanat kerran viikossa.
- Juon paljon kahvia.
[quote author="Vierailija" time="04.01.2015 klo 20:34"][quote author="Vierailija" time="04.01.2015 klo 20:31"]
Kyllä hehkulamput saa laittaa sekajätteeseen, ap. Mutta hehlulamppujen käyttäminen on epäekologista. Tuota en ymmärrä, että laitat vaarallista jätettä kaatopaikkajätteen sekaan. Sehän imeytyy pohjavesiin ja juot itsrkin kohta myrkkyjäsi. Mun epäekologisuuteni: Minä ajan mukavuussyistä työmatkat autolla, vaikka bussikin kulkisi..
[/quote]
Ai saa? No hyvä tietää.
Mihin ne paristot pitää edes viedä?
[/quote]
Paristot voi viedä sinne, mistä ne ostit. Tai mihin tahansa niitä myyvään liikkeeseen tai kioskiin. Niissä on yleensä sellainen pahvinen keräysrasia esillä. Voit kysyä myyjältä.
Myös energiansäästölamput ja led-lamput voi viedä niitä myyviin isoihin liikkeisiin.
-Käytän lapselleni kertakäyttövaippoja. Minähän en paskaa pesukoneessani pyöritä. Hyi.
-Omistan auton
-Heitän myös lamput ja patterit sekajätteeseen. Sekä biojätteen ja metallinkin heitän sekajätteen mukaan, vaikka taloyhtiössä on niille omat keräysastiat. Ei minulla riitä kädet kiikuttamaan jokaista tonnikalapurkkia metalliastiaan kun on aina kädet täynnä käsilaukkua, lasta, koiraa, roskapussia yms kun ovesta ulos lähtee.
Asun yksin ja joskus pimeään aikaan jätän yhden lampun palamaan vartin mittaisen kauppareissun ajaksi, että olisi mukavampi tulla kotiin:-(
En lajittele bio- ja energiajätettä. Syy on se, että taloyhtiössäni on ainoastaan paperi ja sekajäte. Metallin, lasin, kartongit ja muun voin viedä kilometrin päässä olevalle juna-asemalle kauppamatkalla. Hieman omaatuntoa keventää, että nykyään sekajätekin poltetaan. Käyn myös pitkissä suihkuissa. Joskus koska kotonani on vain 16 astetta, joskus koska sheivaamiseen kuluu paljon aikaa, joskus koska se rauhoittaa paniikki-itkukohtaukseen.
En kierrätä muuta kuin pulloja. Heitän roskiin paljon käyttökelpoisia tavaroita. Vettä lutraan runsaasti. Ajan paljon autolla. En yleisestikään mieti ekologista puolta
[quote author="Vierailija" time="04.01.2015 klo 20:49"]
[quote author="Vierailija" time="04.01.2015 klo 20:34"][quote author="Vierailija" time="04.01.2015 klo 20:31"] Kyllä hehkulamput saa laittaa sekajätteeseen, ap. Mutta hehlulamppujen käyttäminen on epäekologista. Tuota en ymmärrä, että laitat vaarallista jätettä kaatopaikkajätteen sekaan. Sehän imeytyy pohjavesiin ja juot itsrkin kohta myrkkyjäsi. Mun epäekologisuuteni: Minä ajan mukavuussyistä työmatkat autolla, vaikka bussikin kulkisi.. [/quote] Ai saa? No hyvä tietää. Mihin ne paristot pitää edes viedä? [/quote] Paristot voi viedä sinne, mistä ne ostit. Tai mihin tahansa niitä myyvään liikkeeseen tai kioskiin. Niissä on yleensä sellainen pahvinen keräysrasia esillä. Voit kysyä myyjältä. Myös energiansäästölamput ja led-lamput voi viedä niitä myyviin isoihin liikkeisiin.
[/quote]
Ostan paristot yleensä Citymarketista... Voiko sinne viedä? Vai johonkin esim. Giganttiin?
Lajittelen jätteet mielestäni hyvin. Mutta ostan vaatteeni uutena, ajan omalla autolla töihin (en tosin pääse muulla), tykkään matkustella.
Ajan pitkän työmatkani autolla, vaikka junalla pääsisi työpaikalta 2 km asemalle ja kotona 1 km. Mutta säästän ajassa useita tunteja ja rahassa myös vähäsen, vaikka auton kulutkin ja hinta lasketaan mukaan. Junilla olisi kaksi vaihtoa ja yksi 45 minuutin vaihtoväli menomatkalla.
Omistan yhden paljon ja kaksi todella paljon kuluttavaa autoa, joista kahdella jälkimmäisellä ajelen huvikseni.
En kierrätä. Ostan liian usein uusia vaatteita.
Muuten tuleekin elettyä ekologisemmin; asun keskustassa, en omista autoa, syön kasvisruokaa ja suosin lähellä tuotettua, ostan luonnonkosmetiikkaa jne.