eikö kenellekään kelpaa helppo raha?
Voittopotissa on taas todella helppo kysymys joka on jo ollut sama viimeiset seitsemän kuukautta, minkä kaupungin nimessä on neljä u-kirjainta! Nyt potissa on 1000 euroa riihikuivaa käteistä, eikä kukaan soita sinne! Nukkuuko kaikki vai mikä tässä on vikana? Itselläni on soitonesto palvelunumeroihin, muuten voittaisin moporahat heti. T. Poika 15v äkäslompolosta
Kommentit (3)
Eivätkö nämä kaikki pelit tarjoa "mahdollisuutta" voittaa? Eli käytät parikymppiä soittamalla numeroon, ja vastaamalla oikein pääset seuraavalle "tasolle", josta maksat taas pari kymppiä - kunnes sinut tiputetaan pelistä. Kukaan ei valvo jaetaanko se päävoitto ikinä.
Tietenkin ne kysymykset on helppoja, jotta mahd. moni soittaisi!
Just. Mutta jutun juoni on sellainen - jos et ole vielä sitä oivaltanut - että vaikka juontaja rintarauhaset pystyssä tuskittelee, että miksei kukaan tiedä oikeaa vastausta - puoli suomea on jo soittanut numeroon (siis tietäen oikean vastauksen). Vasta kun peliaika loppuu ja kaikilta soittajilta on kerätty rahat pois, näistä vastaajista sitten arvotaan joku onnellinen voittaja.