Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Parisuhteessa outo fiilis

Vierailija
21.10.2021 |

Haluaisin rakastaa kumppaniani, mutta en tiedä miten se olisi mahdollista. Aloin voimaan huonommin kun yhteinen aikamme lisääntyi. Toisaalta samoihin aikoihin iski korona Suomeen ja oli pakko ns. pysähtyä. Hän on suuttuessaan äkkipikainen, heittää tavaroita ja alentuu murrosikäisen tasolle. Toki harvapa sitä osaa oikein riidellä. Lasten saannin jälkeen hän haukkui minua ämmäksi ja vihaisena sanoo, että "tollasen kans pitäis olla" ja suuttuu joskus lapsillemme jos he itkevät. Arki minun kanssasi on raskasta koska sairastan, mutta mietin voisinko paremmin ilman kumppaniani. Joskus suuttuessaan mies on heittänyt myös minua ja lapsiamme kohti tavaroilla. Kumppani on hakenut apua, mutta olen tietyllä lailla varpaillaan hänen seurassaan. Samoim jos hän odottaa jotain mukavaa tapahtumaa tai asiaa, niin en voi kertoa omista huolistani hänelle, koska pilaan hänen päivänsä. Hän toivoo kyllä että puhun asioita hälle, mutta ensireaktio on suuttuminen ja sitten hän pystyy keskustella. Mutta tuo kaava on raskas käydä läpi, kun tietää että ensin on suuttuminen ja sitten vasta puhutaan. Pelkään hänen suuttumistaan. Mistä voisin löytää elämänilon?

Kommentit (8)

Vierailija
1/8 |
22.10.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Up

Vierailija
2/8 |
22.10.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jätä se sika.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/8 |
22.10.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tuo ei ole normaalia. Miehesi käyttäytymisen pitää muuttua tai sinun lähteä tuosta tilanteesta. Hae heti apua!!!

Vierailija
4/8 |
22.10.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Elämänilo löytyy, kun alat keskittymään itseesi. Tee niitä juttuja mistä sinä pidät.

Kannattaa myös miettiä tuota suhdetta. Ei kuulosta mies tervejärkiseltä.

Vierailija
5/8 |
22.10.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tsemppiä. Raskas tilanne sinulla. Pääsisitkö terapiaan ja sen avulla ehkä jaksaisit erota?

Minä erosin vastaavasta miehestä. Lasten takia tosin vitkutin eroa viisi vuotta. En uskaltanut erota kun mietin millainen mies olisi lapsille enkä olisi läsnä silloin kun lapset isällään. Mutta kävi ilmi että mies vihasi vain minua, ja kun en ole hänen elämässään, on enää harvoin ikävä lapsille. Hän löysi myös pian uuden. On tälle uudelle oikein kiva.

Nyt elämä mullakin helpompaa kun kotonakin voi hengittää.

Vierailija
6/8 |
22.10.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mies vaikuttaa narsistille ja imee sinun hyvät energiat. Siksi sinun olo on huono hänen seurassaan. Lähde vielä kun on voimia.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/8 |
22.10.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tavaroiden heittely ja raivoaminen ei ole hyvä merkki. Jonain päivänä voi käydä sinuun tai lapsiin kunnolla käsiksi. Erotilanteessa olisin myös varovainen.

Vierailija
8/8 |
22.10.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Näin olen ajatellut, että ei ole tervettä tämä. Jotenkin helpottaa kun saa kuulla täysin ulkopuoliselta. Toki itsessänikin on vikaa, mutta ei ole kenenkään kanssa ollut näin haastavaa. Sillä suuttuessaan hänelle ei uskalla sanoa mitään, kim uhkaa rikkoa tavarat. Ehkä ei sitä tee kuitenkaan, mutta uhlailukin om raskasta. Mun pitää yrittää pysyä aina rauhallisema vaikka pinnan alla kuohuu niin paljon. Rauhallisesti myös kerrottava, miksi asia on väärin mitä hän tekee, jotta ei provosoidu. Ap