Miehen exä tulossa joulun viettoon luoksemme :(
Menin aikaisin nukkumaan, mutta en vaan saa unta joten tulin tänne purkautumaan. Mua harmittaa ihan vietävästi se, että mieheni ex on tulossa meille jouluksi. Mies ja ex ovat pysyneet ihan ok väleissä, ja mies alkoi viikko sitten puhumaan että voisiko yksinäinen ex mitenkään tulle meille jouluksi. Hän on kuulemma hyvin yksinäinen ja vanhempansa ovat joulun reissussa. Tyrmistyin toki ensin, mutta mies niin sydäntäsärkevästi pyysi ja vetosi tunteisiini.
Suostuin pitkin hampain tähän. Olen tämän exän kerran tavannut, joten en tiedä millainen hän on. Olin suunnitellut idyllisen joulun meille kahdelle, mutta nyt meni ihan pipariksi. Tuntuu oudolta että viettäisin aaton ja joulupäivän käytännössä ventovieraan ihmisen kanssa. AHDISTAA! :( Mietin jo, että varmaan pikkuhuppelissa oltava koko joulu, jotta edes vähän rennommin menisi. Tekisi mieli karata vaikka jonnekin hotelliin.
Kommentit (20)
NYT NISKASTA OTAT ITTEES KII! Joulu on perhejuhla, ei sinun tommoseen tarvitse alistuu, nimittäin heittäsin ite mieheni pihalle jos edes ehottaisi tuollaista. Tarvitse yhteiseen kotiin exiä raahailla. Huihuija, ota ittees niskasta kiinni nainen
En olis suostunut edes sillä ehdolla että mies jättäisi minut ahdasmielisyyteni takia. En ikinä, hyh.
Oikeessa ootte kyllä kaikki. Mä en tiiä miks suostuin. Ei tätä enää peruakaan voi... Ellei mies suostuisi keksimään jonkun tekosyyn exälle :(
ap
Ymmärrän sua, ap. Toisaalta ihan sydämellinen teko sun mieheltä, mutta kyllä miehen olisi pitänyt ajatella asiaa sunkin kannalta. Ja mä ehkä vähän ihmettelisin, miksi miehellä on vielä niin vahva tunneside exäänsä. Eri asia olisi, jos oikeasti tuntisit exän ja olisitte hyvissä väleissä (tai jos miehellä ja exällä olisi yhteisiä lapsia), mutta nyt jouluunne osallistuu sulle melkein ventovieras ihminen, jolla on romanttinen menneisyys sun miehen kanssa. En mäkään tykkäisi.
Siis eikö niillä ole edes yhteistä lasta tai jotain minkä takia tämmöinen järjestely voitaisiin järjestää? En ymmärrä kyllä yhtään mitä se exä sitten teidän kanssa jouluna tekee???
Kuinka kauan olette asuneet yhdessä? Onko ero tuore? Miksi ihmeessä mies pitää yhteyttä exään vielä?
[quote author="Vierailija" time="24.12.2014 klo 04:06"]
Oikeessa ootte kyllä kaikki. Mä en tiiä miks suostuin. Ei tätä enää peruakaan voi... Ellei mies suostuisi keksimään jonkun tekosyyn exälle :(
ap
Ei tarvita tekosyitä. Sanot vain, että tulit toisiin aatoksiin nukuttuasi yön yli ja susta ei tunnu hyvältä, että eksä tulee teille (huh huh mikä ajatuskin..) Susta vain tuntuu paremmalta että eksä pysyy nyt kotonaan tai hankkii oman elämän.
Niin yksinkertaista se on. Jos mies tekee siitä vaikean, niin joulun jälkeen on hyvä miettiä missä suhteessanne mennään.
Mikä juttu tää on että eksän kanssa pysytään ok väleissä? En ole vielä yhdenkään nähnyt toimivan näissä keisseissä ilman vanha suola janottaa tai panettaa meiningeillä.
[/quote]
Pyydä ona exä tai joku muu kiva mies kaveri miehesi exälle seuraksi tai itsellesi.
Nyt ap oikeesti mieti vähän, huh mikä juttu. Perut sen heti aamulla ja kerrot asiallisesti miehellesi että exällä ei tänne ole nyt jouluna mitään asiaa. Se on sitä TERVETTÄ itsekkyyttä ja sitä sun kannattaa nähtävästi harjoitella.
En kyllä yhtään ymmärrä tota juttua, nyt menee laiffi kyllä niin perse edellä puuta että pakarat on veressä, huh.
Sinulla on oikeus perua se ja PERU SE! Et nyt ala tossuteltavaks, koska et kehtaa kieltää. Siinä ruokapöydässä on kaksi jotka on pannu miestäs...awkward
Oisko kaksykkönnen mahdollisesti miehen motiivi?
Tuohan on ihan loistavaa!! Nyt kun kestät joulun ja sen exän seuran ni sun mies on sulle ikuisesti velkaa. Miehes on niin tossun alla että ei oo totta!! jos joskus haluat vaikka poikakaverin ni voit sanoa että sillon jouluna 2014 kestit helvetin läpi kun piti kestää sitä exää. Ota ilo irti, pääset kunnolla niskan päälle!!!!
Ei ole miehesi asia miettiä exänsä yksinäisyyttä ym., kun kerran suhde on ohi ja kumpikin (tai ainakin miehesi) jatkoi elämäänsä tahollaan. Ei sitä tarvitse erotakaan, jos pitää näin huolehtia toisen elämästä eron jälkeenkin. Kyllä miehesi exän pitää saada elämänsä raiteilleen ilman että miehesi häntä enää kannattelee, surkuttelee tai kutsuu jouluksi kylään. Miehesi pitää tehdä valinta: joko sinä tai ex.
On taas niin provo että. Ettekö nyt huomaa tuosta kirjoitustyylistä. Tää tyyppi provoilee säännöllisesti, mutta ei hallitse oikein pieniä vivahteita jotka tekisi tekstistä aidomman. Provoillessa on myös tärkeää miten sanoo, eikä vaan miten sanoo.
[quote author="Vierailija" time="24.12.2014 klo 08:27"]
Provoillessa on myös tärkeää miten sanoo, eikä vaan miten sanoo.
[/quote]
Tämä on tosiaan provoillessa tärkeä pointti.
Provo tai ei. Mutten ikänäni mistään hinnasta suostuis. Jos hätäpäissäni oisin moiseen suostunut niin peruisin pikimmiten.
No voooi miksi sä kulta pieni suostuit miehesi pyyntöön selvästikkään suhteenne ei ole terveellä pohjalla kun miehesi pystyy tuolla tavalla manipuloimaan sinua. Jätä se sika