Kinkun sisälämpö 78c, otin pois. Reiästä punaista nestettä
Kommentit (22)
Vaan kun kyseessä oli itseasiassa tuorekinkku joka oli 7c uuniin laitettaessa. Onko nyt pilalla? Mitä teen?
Sivele kinkku kevyesti keltarauhashormonilla niin vuoto loppuu.
Anna sisälämpötilan mennä 85 asteeseen asti. Sillä on ainakin itsellä tullut aina juuri sopivan kypsä kinkku.
"Vaan kun kyseessä oli itseasiassa tuorekinkku joka oli 7c uuniin laitettaessa. Onko nyt pilalla? Mitä teen?"
No kuten sanoin, anna paistua yli 80, ja katso uudelleen. Ei sen tarvitse pilalla olla.
Minä saattaisin tuikata mittarin toiseen kohtaan, ja toisen kappaleen mittareita.
Omasta reijästäsikö? Sulla on kuukautiset
Mammat, nyt nukkumaan ja korkki kiinni, nyt on jouluaatto. Jonnet, nukkumaan, tiedä vaikka saatte uuden pelin huomenna.
[quote author="Vierailija" time="24.12.2014 klo 01:56"]Mammat, nyt nukkumaan ja korkki kiinni, nyt on jouluaatto. Jonnet, nukkumaan, tiedä vaikka saatte uuden pelin huomenna.
[/quote]
Tämä mamma paistaa kinkkua.
Pistin kinkun takaisin. Kannattaako laskea lämpötilaa nykyisestä 125-asteesta?
Ap
Ei kukaan voi olla noin uusavuton kuin ap.
LAITA SE KALKKUNA UUNIIN, TÄYDET LÄMMÖT, JA MENE MUUTAMAKSI TUNNIKSI NUKKUMAAN, AAMULLA SAMMUTA UUNI JA SYÖ HIILET!
T:TOSIMIES30V
No mä olen.. Mun elämäni eka kinkku.
Ap
[quote author="Vierailija" time="24.12.2014 klo 01:43"]
Onko kypsä vai ei?
[/quote]
Jos se neste on siitä samasta reiästä, jossa anturi on ollut, on se78 asteisena satavarmasti kypsä. Punainen neste on kypsää solunestettä, se muuttuu harmaaksi ylikypsänä. Ihan samaa nestettä kuin pihvin pintaan nousee pannulla, josta voi päätellä pihvinpaistossa, että pihvin voi kääntää.
Kun muita tietoja on vaikea välittää tänne, kerro vielä kinkun koko ja paistoaika.
Jaakko Kolmosen joulukinkkuvinkit:
Kun poistat paistomittarin, tarkkaile reiästä tulevan mehusteen väriä. Kirkas mehu kertoo kypsästä ja punertava raa'asta kinkusta. Itse kokeilen kypsyyttä vielä metallisella sukkapuikolla. Työnnän puikon pariin kohtaan paksuun lihakseen. Tempaisen sen parin sekunnin kuluttua pois. Kokeilen puikon lämpötilan. Jos puikko on kuuma ja kinkun sisältä tuleva mehuste kirkasta, kinkku on kypsää. Tällöin myös potkalihakset ovat irronneet sääriluusta. Kinkku ei ole kypsää, jos paistoliemi pussissa on punertavaa.
Epäilisin että mittari on ollut huonossa kohdassa tai rikki.
Ja meillä joka tapauksessa paistetaan korkeammaksi sisälämpötilalta, joten ei vielä pilalla ole.
Kun sisältä tuleva neste on punaisena, kinkku on läpipaistunut. Kinkku kypsyy vielä vetäytyessään paljon kauemmin kuin pihvi pannulla. 15 minuutin päästä, jos alkaa leikkaamaan, ei neste ole enää punertavaa.
Saahan kinkkua paistaa vielä tovin, mutta tuolloin kinkku on mehukkaimmillaan.
Eikös tuo tarkoita, että kinkku on ollut elossa uuniin laittaessa?
Tuskin mitään vaarallista, veikkaan peräpukamia.
Diagnoosi: kuumetta ja kuukautiset. Paljon vuodelepoa ja jos jatkuu seuraavalle viikolle, niin kannattaa ehdottomasti mennä lääkäriin.
Ei kai. Antaisin sit mennä sinne 80 paremmalle puolelle.