Läheisyys vähenee kun intiimiys vähenee
Meillä on pitkään ollut tilanne, että suhteessa selkeästi vähenee muukin läheisyys (halaukset, suukot, koskettelut) kun makuuhuoneessa on hiljaisempaa. Mies on puhunutkin asiasta, että kun makuuhuoneessa tapahtuu niin hänestä tuntuu, että haluaa olla muutenkin lähempänä ja kosketella enemmän. Olemme olleet yhdessä yli kaksikymmentä vuotta ja suhde voi muuten hyvin (nauramme, keskustelemme ja viihdymme toistemme seurassa).
Mutta kun meillä on usein viikkojen ja kuukausienkin taukoja makkarissa, niin selkeästi mies etääntyy ja koen, että minun on vaikea lähestyä häntä uudelleen. Huomaan, että mies ajattelee asiaa paljon useammin kuin minä vaikka nautin paljon rakastelusta hänen kanssaan.
Tauot johtuvat pääosin minusta, koska olen usein väsynyt töiden jälkeen, lapsien harrastuksiin kuskaamisiin ja kotitöihin. Mies tekee myös pitkää päivää ja osallistuu kotitöihin ja kuskauksiin myös tasavertaisesti, mutta hän ei ole samalla lailla väsynyt kuin minä. Ja vapaat hetket illalla kun lapset menevät nukkumaan, haluan usein istua alas itsekseni ja pelata tai somettaa hetken, koska en voi sitä päivisin tehdä.
Onko muita jotka ovat samassa tilanteessa tai olleet ja onnistuneet parantamaan tilannetta? Kaikki apu on tarpeen.
Kommentit (7)
Hassusti päin. Eikö se yleensä mene toisinpäin? Seksi tulee perästä kun on muuta läheisyyttä ja toinen tuntuu "omalta" ja tutulta? Onko mahdollista että antaisit enemmän tuota huomiotasi jo ilman seksiä, jos miehen epävarmuus suhteesta alkaa kasvaa noin?
Ja päinvastoin, seksi lopahtaa kun ei ole muutakaan läheisyyttä. Ei vaan viitsi aina tyhjästä aloittaa
Mun mielestä läheisyys ei vähene jos haluaa olla lähellä. Arkipäivän hellyys on tärkeä asia . Vaikka olisi väsynyt voi lähestyä toista sellaisena kuin on itse.
Arkipäivän hellyyden osoitukset syntyvät rutiineistakin, Lähtee töihin antaa suukon. Kysyy tuletko syömään ja silittää olkapäästä. Yms. Mitään syvältä kumpuavaa kehon ja tunteiden palon ilmaisua se ei ole, mutta ovat osa teidän välistä vuorovaikutusta. Ja nekin ovat kokonaisuutta ajatellen mukavia kuin etääntyä toisesta täyteen koskemattomuuteen.
Koska teillä ei ole aikaa se on silloin pois teidän kahden keskisestä ajasta. Kannattaako asiasta tehdä suurta ongelmaa vai sopia , että mennäänkö ensi maalikuussa kaksistaan jonnekin romanttiseen paikkaan ja puhutaan mummotvaarit ympäri ottamaan lapset silloin hoitoon. Yhteisiä hetkiä on taiottava, systemaattisesti, kuin odotella suurta intohimon ihmettä kesken sopan keiton.
Minä olen mies, jolle arkipäivän läheisyys on tärkeää, mutta niin on seksikin.
Jos olisin parisuhteessa, jossa ei ole jopa kuukausiin seksiä ilman mitään muuta syytä kuin väsymys tai kiinnostumattomuus, olisin todennäköisesti lopettanut ison osan läheisyydestä ja kertoisin vaimolleni avoimesti, että tunnen oloni epämukavaksi hänen lähellään.
Synnytyksen jälkeiset pikkulapsiajat olivat jotenkin ihan eri juttu - silloin meni puoli vuottakin ilman minkäänlaista seksuaalista kanssakäymistä tai koskettelua ihan heittämällä. Mutta jos elämä on muuten ihan normaaliuomissaan, kävisi parisuhteessa juurikin noin, että läheisyys olisi todella vähäistä, jos seksi olisi noin harvinaista. Onneksi ei ole, seksielämämme on meistä molemmista nautittavaa, toki muutamien viikkojen taukoja tulee silloin tällöin, mutta vaimonikaan ei ole jaksanut olla kuin korkeintaan kolme viikkoa ilman, vaikka kuinka väsyttäisi tai olisi muita haasteita elämässä.
Uppista