Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Remontteja tulossa ja puoliso on TODELLA nirso asunnoista

Nyt ahdistaa
21.10.2021 |

Nyt alkaa ahdistaa. Meille on kaavailtu isoja remontteja, joiden vuoksi olisi hyvä löytää asunto muutaman kuukauden sisällä. Nyt moni varmaan miettii, että kyllähän siinä ajassa jotain voi löytää. Eipä tämä kuitenkaan näytä ihan niin helposti sujuvan. Ollaan nyt jo etsitty monta kuukautta sitä asuntoa.

Ongelmaksi on koitunut jo meidän lemmikki. Täällä on jostain syystä aika negatiivinen suhtautuminen koiriin ja kissoihin eikä niitä hyväksytä juuri minnekään, joten tämä jo lohkaisee aika ison osan pois vuokrakämppätarjonnasta. Täällä on siis muutenkin tällä hetkellä huonosti mitään asuntoja tarjolla.

Toinen ongelma: kyllähän se tuntuu järjettömältä maksaa 800e jostain 35 neliön kopista missä voi olla vielä niin surkea pohjaratkaisu, ettei edes saada mahdutettua kaikkia meidän tavaroita ja lemmikin juttuja sinne. Eli vuokran pitäisi olla kuitenkin kohtuullinen ja meidän pitäisi kaikkien mahtua sinne kämppään. Väliaikaisena asuntona tuo voisi ehkä mennä, mutta näissä on monesti irtisanomisaikana se 1 vuosi tai muuten joutuu maksamaan ylimääräisestä kalenterikuukaudesta. Tästä me ollaan edes samaa mieltä.

Ja nyt päästään tähän kolmanteen, miltei vaikeimpaan ongelmaan. Nainen ei meinaa kelpuuttaa oikein mitään asuntoa silloin kun ne olisivat kohtuullisen hintaisia ja minusta ihan hyvällä sijainnilla. Kaikissa on joku vika; joko keittiössä joku vika, kylppäri ruma, olkkari ruma, liian vähän neliöitä (vaikka olisi joku pari neliötä vähemmän kuin nykyisessä kaikuvassa kämpässä... minusta me mahduttaisiin pienempäänkin...),... Lista jatkuu ja jatkuu ja aina joku ongelma jossain. Nyt vielä ongelmia aiheuttaa sekin, kun täällä on tietty alue, mikä on mielestäni hyvää asuinaluetta ja sieltä on alkanut vapautua nyt hieman rieppaammin asuntoja. Hän ei kuitenkaan halua sinne, koska se pidentää työmatkaa ja siinä on sellainen yksi "ruuhkainen" tieosuus. Ja tuo on lainausmerkeissä siksi, että oikeasti tässä on ilmeisesti kyse ehkä jostain viidestä - kymmenestä minuutista mitä se voi pidentää sitä matkaa. Vähän tulee fiilis, että tuossa on pakko olla joku muukin vika miksei halua sinne.

Yksi ihan kunnollinen ongelma on kyllä sekin, että monesti täällä on pulaa autopaikoista ja sellainen olisi tietysti oltava. Tämän allekirjoitan toki itsekin.

Miten ihmeessä voidaan ratkaista näin paha asuntokriisi? Meillä on selkeästi aika erilaiset ajatukset siitä millainen se asunto saa olla ja itse annan asunnolle vähän enemmän anteeksi. Olen todella ahdistunut ja stressaantunut. Väkisinkin tulee painajaisena mieleen, että ajaudutaanko me lopulta johonkin anopin nurkkiin väliaikaisesti asumaan (en todellakaan halua), ellei pian oteta jotain asuntoa ja huomataan olevamme tilanteessa, että meillä ei ole muutakaan paikkaa minne mennä ja meitä jo potkitaan remonttien tieltä pois. Kenelläkään ideoita? Pitääkö tässä muuttaa kohta erilleen niin saadaan sitten molemmat sellainen kämppä mistä tykätään.

Kommentit (10)

Vierailija
1/10 |
21.10.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vakuutusyhtiöillä ja pankeilla on vuokra-asuntoja asiakkailleen remontin ajaksi. Väistöasuntoja.

Kun asioit niiden kanssa, koeta olla jaarittelematta kuten aloituksessa.

Vierailija
2/10 |
21.10.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jos puolison nirsous on pääasiallinen ongelmasi, ota ero.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/10 |
21.10.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Vakuutusyhtiöillä ja pankeilla on vuokra-asuntoja asiakkailleen remontin ajaksi. Väistöasuntoja.

Kun asioit niiden kanssa, koeta olla jaarittelematta kuten aloituksessa.

Nimenomaan väliaikaisia asuntoja. Meillä oli ensisijainen toive löytää jokin asunto missä voitaisiin asua mahdollisimman pitkään, ettei tarvitsisi käydä taas sitä muuttoa läpi. Nyt tosin hoksasin, että ehkä tuo on sitten yksi syy miksei nainen kelpuuta ihan mitä tahansa mikä ei miellytä...

Joo mulla oli jaarittelufiilis

Vierailija
4/10 |
21.10.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jos etsitte väliaikaista asuntoa remontin ajaksi, niin miksi ette ota jotain kalliimpaa lumoa ok paikalta? Jos taas olette muuttamassa "pysyvästi", niin ymmärrän nirsouden. Teillä on kuitenkin vielä aikaa etsiä asuntoa ja muuttaa. Olisiko vaikka aso tai omistusasunto vaihtoehto?

Vierailija
5/10 |
21.10.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Etsittekö nyt siis ihan väliaikaista kotia vai pidempiaikaista vuokra-asuntoa? Jos teillä on vielä kuukausia aikaa niin vielä on varaa olla nirso, vuokrakämppiä vapautuu koko ajan. Eiköhän sille naisellekin ala joku kelvata, kun oikeasti alkaa olla pakko muuttaa.

Vierailija
6/10 |
21.10.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Etsittekö nyt siis ihan väliaikaista kotia vai pidempiaikaista vuokra-asuntoa? Jos teillä on vielä kuukausia aikaa niin vielä on varaa olla nirso, vuokrakämppiä vapautuu koko ajan. Eiköhän sille naisellekin ala joku kelvata, kun oikeasti alkaa olla pakko muuttaa.

Mieluiten sitä pitkäaikaista asuntoa, kun ollaan jouduttu jo muutenkin muuttamaan aika monta kertaa tämän seurustelun aikana. Ollut vähän huonoa tuuria asunnoissa.

Olet oikeassa, ehkä tässä vielä joku toivon mukaan löytyy. Itseä alkoi vaan jo ärsyttää kun tuntuu ettei mikään ehdotus kelpaa naiselle ja samaan aikaan takaraivossa kolkuttelee tuo stressi kun tiedostaa että tästä kämpästä pitäisi päästä kohta jo pois

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/10 |
21.10.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

En kyllä itsekään mielellään muuttaisi alueelle, josta työmatka on hankala ja tarkoittaisi joka päiväistä v*tutusta 10 minuutin ajan ruuhkassa istuen. Jos ei ihan pakko olisi. Enkä toisaalta myöskään kotiin, jos on huono keittiö tai jotain, jos kyse on pitkäaikaisemmasta kodista eikä mahdollista remontoida. Taas, jos ei ihan pakko ole. Jos on oikeasti asunto menossa alta ihan juuri, niin sitten pitää ottaa se mitä on tarjolla, mutta jos on muutama kuukausi aikaa niin ei hätää... Ymmärrän kyllä sinuakin, itse olen myös varautuja, jota ahdistaisi tuossa tilanteessa kun ei ole varmuutta milloin ja mihin muutetaan.. Naisesi on ehkä enemmän hetkessä eläjä? Yrittäkää vaan löytää joku kompromissi.

Vierailija
8/10 |
21.10.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Asunnon etsiminen on stressaavaa ja aiheuttaa erimielisyyksiä monessa parisuhteessa, kun kodilta kaivataan eri asioita. Mutta kyllä ne asiat vaan yleensä jotenkin järjestyy, viimeistään sitten kun on ihan pakko vaan löytää joku.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/10 |
21.10.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kamat varastoon ja meet Pattayalle rempan ajaksi .

Vierailija
10/10 |
21.10.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Olipas ihan hlvetin sekava aloitus. Otsikon perusteella luulin, että etsitte jonkun linjasaneerauksen yms. alta muutamaksi kuukaudeksi väistötilaa. Epämääräisen alustuksen luettuani sainkin käsityksen, että tässä etsitään kokonaan uutta vuokrakämppää. Isot rempat on  syy muutolle eikä mikään tilapäinen haitta jonka jälkeen muutetaan takasin. On vähän eri luokan haasteet etsittäessä uutta vakituista kämppää tai muutaman kuukauden sijaismajoitusta. 

Se mitä teidän pitäisi tehdä on istua alas ja katsoa ihan ekana kalenteria. Remontit alkaa tiettynä päivänä ja teillä on aikaa muuttaa tiettyyn päivään. Muutto on iso urakka pakkaamisineen jne. joten teillä pitäisi olla yhtenäinen käsitys missä vaiheessa mitäkin on tehtynä ja mikä tärkeintä, uusi asunto etsitty ja vuokrasopimus tehty. Joten puhukaa, sopikaa aikataulu, asuinalue, vuokrakatto ja milloin asunto on oltava päätettynä. 

Lemmikin takia takia teillä on vähemmän vaihtoehtoja. Oikeastaan ainoastaan isot vuokranantajat kuten Sato, Kojamo jne. on ainoat, joille lemmikit on ok. Toki nämä asunnot ei ole halpoja! Positiivista on se, että noilla on aina kämppiä vapaana ja jos hoitaa asiansa niin niissä voi asua vuosia. 

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kaksi yksi seitsemän