Pieni hirsitalo kahdelle?
Syksyä ! Etsin pientä (100 neliötä tai alle) hirsitalomallia, joka sopisi aikuiselle pariskunnalle ja jossa silti mahtuisi yöpymään lapsenlapsia ja vieraitakin. Ehtona, että malli sopisi vanhanakin eli ei esim portaita yms . Suurin pointti , että en haluaisi aivan tavanomaista vaan uniikinpaa esim ainakin korkea olohuoneen katto ja isot ikkunat ok ja iso varaava uuni keskelle taloa yms Onko jollakin ko talopohjaa esim arkkitehdin piirtämänä tai valmistalona.Materiaaleista hirsi mieluisin , mutta toki muukin käy. En ole löytänyt valmistaloista. odotan vinkkeja...
Kommentit (11)
Tämmöistä joskus haaveilin https://www.bauhaus.fi/leikkimokki-palmako-grete-parvella-3-7-m.html?sk…
No tollasiahan on ihan pilvin pimein, siitä vaan tutustumaan mallistoihin. esim. https://www.honka.fi/fi/hirsitalot/auvo-110-1a-fi/
Kun miellyttävä paketintoimittaja löytyy, niin muutoksia saa mallitaloihinkin
p.s. portaat tulee taloon jos ne rakennetaan siihen. Se riippuu siis maaston muodoista, perustuksista jne. Talon seinän täytyy aina olla 30cm maasta, mutta sisäänkulku voidaan kyllä rakentaa esteettömästi taloon kuin taloon.
Asun kuvailemassasi talossa. 80-l lopulla rakennettu Kontion lamellihirsitalo. 2 pientä mh, 1 isompi mh. Tuvassa L-keittiö. Muuri, johon liittyy takka ja keittiön puolella puuhella, erottaa muun tuvan, missä meillä yhdessä kulmauksessa tv:n katselutila, yhdessä ruokapöytä ja yhdessä "takkahuone/olohuone". Tuvassa katto n. 4m korkeudessa, kattoristikot näkyvissä. Erillinen wc ja pesuhuone + sauna.
Hei! ei ole kyllä pilvin pimein. Haluan jotenkin massasta erottuvan en normitaloa. Ainoa löytämäni mahdollinen Kontion Nuuna ja siinäkään ei varaavaa takkaa eikä leivinuunia...emt saisko siitä muokattua haaveitteni taloa:D Onko ketään, jolla kokemuksia Nuunasta? Paljonko tuli lopulta maksamaan ym+
Käyttäjä20155 kirjoitti:
Hei! ei ole kyllä pilvin pimein. Haluan jotenkin massasta erottuvan en normitaloa. Ainoa löytämäni mahdollinen Kontion Nuuna ja siinäkään ei varaavaa takkaa eikä leivinuunia...emt saisko siitä muokattua haaveitteni taloa:D Onko ketään, jolla kokemuksia Nuunasta? Paljonko tuli lopulta maksamaan ym+
Rakensimme juuri mökin ja arvelisin Nuunan hinnaksi 175 000-200 000e. Ongelmaksi voi muodostua mihin tuollaisen saa rakentaa. Kaavamääräykset ovat tiukat taajamassa. Tuo Nuuna on mallia mökki, ei talo. Onko teillä jo tontti? Kaikki hirsivalmistajat tekevät yksilöityjä pohjaratkaisuja.
Hei! Miksi sanot, että mökki ei talo? Ajattelin Nuunaa meille taloksi...?
Meillä jo tontti joen rannassa eli ei missään kaava-alueella- Rakensitteko todella Nuunan eli, jos voisitko laittaa tietoa enempi kun kiinnostaisi?
Hei! Miten saisin tietoa talostanne enempi ja paljonko tuli maksamaan?
Hei! oletko vielä kuulolla eli kysyisin tuosta Nuunasta?
Vieskakoti
Hirsitalosta haaveilen itsekin.