Ketä väsyttää tuleva joululoma? koululaiset jää kotiin riehumaan :(
Eikä mitään tekemistä. Saa taas äitinä kestää paskamyrskyjä päivittäin.
Kommentit (23)
Musta ihanaa kun koululaiset jää lomalla ja meillä pojat pelaa niin paljon kun haluaa ja sit voidaan käydä leffassa. Saavat valvoa ja nukkua myöhään.
Ei tarvitse niuhottaa läksyistä ja nukkumaan menemisestä. Ihanaa aikaa ja nautin siitä kun pojat saa levätä! Ruokaa saa vaan vääntää, kun nälkä niillä on aina.
Eikö kenenkään muun lapset roiku jaloissa ränkkäämässä?
[quote author="Vierailija" time="18.12.2014 klo 15:52"]
Eikö kenenkään muun lapset roiku jaloissa ränkkäämässä?
[/quote]
No ei, enkä itsekään koululaisena sellaista tehnyt, kiitollinen olin lomasta, ja olin kavereiden kanssa ja itsekseni. Minkälaisia kauhukakaroita sulla on? Olisit vähän paremmin kasvattanut ettei tarvisi omia lapsiaan pitää ihan villipetoina. Opettajaa todellakin käy sääliksi.
Mun mielestä ihanaa. ♥
Terkuin neljän äiti
Ei koululainen mutta supertarmokas eskari-ikäinen :/ Ap voimia. Ne joilla ei ole käsitystä energisistä muksuista joille pitää keksiä koko ajan puuhaa ovat turhaan aukomassa nassujaan. Kasvatus ei liity temperamenttiin automaationa mut hyvähän noiden superäitsylien tai lapsettomien on tulla heti huutelemaan.
[quote author="Vierailija" time="18.12.2014 klo 15:52"]
Eikö kenenkään muun lapset roiku jaloissa ränkkäämässä?
[/quote]
Mun kyllä roikkuu, kohta 3-vuotias uhmaikäinen joka vielä muutaman viikon kotona ennen kuin saa päiväkotipaikan. Ärsyynnyn häneen päivittäin, kun hän koko ajan vaan tahtoo, tahtoo ja tahtoo.
Ei roiku ei ja opettajalle sanoisin että minä tiedostan lapsistani tuon väsymyksen, varsinkin kuopus on väsynyt ja nyt neljännellä luokalla.
Uskaltaako tätä nyt sano että meidän pojilla on kummallakin omassa huoneessa tv, pelikonsoli ja tietokone. Niin kyllä ne viihtyy liiankin hyvin kotona.
Tarpeeksi vaan tekemistä ja jokaisella on omat mieltymykset sen tekemisen suhteen. Onko ap:n lapset vielä kovin nuoria? 3
Ei tuo koululainen riehu mutta tappelee pikkusiskonsa kanssa jatkuvalla syötöllä. Ihan sama, vaikka kuinka yrittäisi saada eri huoneisiin niin huutoa kuuluu.
Kaikista rankimmat ovat meille nuo 29.-31.12. ja 2.1. ja 5.1., kun me vanhemmat ollaan töissä, 8- ja 11-vuotiaat keskenään kotona. Sitä sotkun määrää, tappelevat, turhautuvat toisiinsa, ruoat pitää suunnitella ihan toisella tavalla kuin muulloin jne :( Olisihan nuo päivät voinut ottaa lomaksikin, mutta sillon ei oltaisi voitu pitää yhteistä syyslomaa, ja sama katastrofi olisi pitänyt käydä läpi silloin.
[quote author="Vierailija" time="18.12.2014 klo 15:45"]
Eikä mitään tekemistä. Saa taas äitinä kestää paskamyrskyjä päivittäin.
[/quote]
Sun lapsiashan ne on. Luulis, että jaksaa yhen joulunajan katella. Jos on niin energisiä, että pyörivät jaloissa niin keksi tekemistä. Vähän aivotyötä sullekin siinä.
Juu. Tosi harmillista ku ei voi viedä niitä päiväkotiin, vaikka tarviihan ne kavereidenki seuraa ja se olisi kyllä kaikille parasta Mitä ihmettä noitten kaa vois tehdä? Siis miten noi toimii?
Mua kyllä ahdistaa eka- ja kolmasluokkalaisen kahden viikon joululoma. Ei vaan tee mieli kirjoittaa siitä tänne, kun heti on supermammat syyllistämässä ja kehumassa omia pilttejään.
Ihanaista joululomaa itsekullekin!
Musta on kans ihanaa.. Kiireettömät aamut <3
Meillä on aina jokaiselle lomalle jotain pientä ohjelmaa. Kyllähän nyt se kotonaolo alkaa pian käydä voimille ja tylsäksikin. Ohjelmat ovat vähän vaihdelleet kelien mukaankin, yhtenä jouluna käytiin pulkkamäessä ja laskettelemassa, luistelemassa, tehtiin koko perheen voimin jättilumiukko jne. Viime syyslomalla käytiin luonnontieteellisessä museossa, mummolassa ja Huimalassa. Joka toinen päivä oli ohjelmaa ja joka toinen päivä ihan vaan kotona/kavereiden kanssa. Yhdelle lapselle tuli yökyläänkin kaveri.
Nyt joululomalla lähdetään matkalle, niin ei käy aika tylsäksi lainkaan. Tällä hetkellä on tylsää, kun ollaan koko perhe sairaana.
Ei todellakaan väsytä, kyllä koululaiset tekemistä keksii ja saavat olla kavereiden kanssa. En koe mitenkään rasittavaksi, päinvastoin!
Päiväkotiaikaan oli vielä niin helppoa, kun sai pitää lapset hoidossa. Kesällä pidettiin viikko, kaks lomaa ja jouluna pari välipäivää. Oli järkytys, kun menivät kouluun ja lomaa on niin paljon ja niitä ei saakaan hoitoon mihinkään, kun kummankin vanhemmat asuu niin kaukana. Miksei koululaisille ole mitään päiväkotia, minne voisivat mennä.
[quote author="Vierailija" time="18.12.2014 klo 16:03"]
Ei koululainen mutta supertarmokas eskari-ikäinen :/ Ap voimia. Ne joilla ei ole käsitystä energisistä muksuista joille pitää keksiä koko ajan puuhaa ovat turhaan aukomassa nassujaan. Kasvatus ei liity temperamenttiin automaationa mut hyvähän noiden superäitsylien tai lapsettomien on tulla heti huutelemaan.
[/quote]
Opettajaparkoja, kun mamma selittää, ettei kasvatuksella voi tähän mun Nico-Petteriin vaikuttaa, kun se nyt vain on niin vaativa lapsi ja tempperamenttinen. Huh huh. Näitä on koulumaailmassa pilaamassa muiden koulunkäyntiä aivan liikaa
[quote author="Vierailija" time="18.12.2014 klo 15:45"]Eikä mitään tekemistä. Saa taas äitinä kestää paskamyrskyjä päivittäin.
[/quote]
Ihanaa kun meidän koululainen jää lomalle, ei tartte laittaa herätyskelloa aamulla ja ei tartte aikatauluttaa päiviä sen mukaan, moneltako lapsi pääsee koulusta.
[quote author="Vierailija" time="18.12.2014 klo 16:22"]Päiväkotiaikaan oli vielä niin helppoa, kun sai pitää lapset hoidossa. Kesällä pidettiin viikko, kaks lomaa ja jouluna pari välipäivää. Oli järkytys, kun menivät kouluun ja lomaa on niin paljon ja niitä ei saakaan hoitoon mihinkään, kun kummankin vanhemmat asuu niin kaukana. Miksei koululaisille ole mitään päiväkotia, minne voisivat mennä.
[/quote]Voi Kääk. Omien lastensa kanssa pitää olla, rankkaa. Lapsilla viikko tai kaksi koko kesässä lomaa? Voi lapsiparkoja.
Mieti, millaisia lapset ovat nyt koulussa! Eivät todellakaan jaksa enää opiskella, vaan ovat loman tarpeessa.
T. Ope