Yllätyin, mekin saimme avustusta jouluksi
Tuli sossusta soittoa, että täällä olisi pari pakettia lapsille. No mies lähti niitä sitten hakemaan. Ei siinä mitään, mutta saimme vielä 70 euron lahjakortin sekä 50e rahaa (lahjakortti on Hyvä joulumieli-keräyksestä ja 50e tuli käsittääkseni sossun puolesta. Lahjat taasen Joulupuu-keräyksestä). Emme todellakaan odottaneet moisia.
Meillä on ollut todella vaikea vuosi kun minulla vähätkin pätkätyöt loppuivat eikä uusia töitä (saati koulutuspaikkaa) ole irronut ja mies ollut lomautettuna.
Tänään meinasi tulla kyllä itku kun tajusin että hetkeksi voidaan unohtaa ainaiset rahahuolet ja keskittyä järjestämään joulua ja joulutunnelmaa.
Oli myös pakko jo kurkistaa mitä paketeista tulee. Poika 8v. saa pienen legopaketin, Aku Ankan taskarin sekä pienen konvehtirasian. Tyttö 4v. saa Barbien ja joitain tarvikkeita (esim. kenkiä) sille. Lapset taatusti tykkäävät lahjoistaan, siitä olen varma.
Voidaan olla paljosta kiitollisia heille, jotka antavat lahjoja/rahaa noihin keräyksiin =)
Kommentit (2)
Ihanaa joulua teille ja parempaa tulevaa vuotta:)
Ihanaa, että teille tulee kaikesta huolimatta hyvä joulu.