oon ihan väsynyt, auttakaa
Vauva 5kk herää joka yö tasan klo.3. Valvoo puoliviiteen-viiteen. Sitten en enää pysty ite nukkumaan kun en,saa heti unta ja jo kello soi kun isommat lähtee kouluun,mies töihin.. Oon kokeillu vaikka mitä,jopa valvottanu vauvaa kahteentoista asti,silti heräs tasan kolmelta:( kylvetty,antanu särkylääkettä jne.. Eilen oli vielä sopivasti 5kk lääkäri,ei ollu korvissakaan mitää,..en kyllä siellä maininnut väsymyksestä.. Ja vauvan valvomisesta.. Viime yönä sorruin tupakkaan,oli pakko käydä että piristyy... Vaikka olin ollu yli vuoden ilman:( ja Pitäs vielä tehä joulusiivoja ja jaksaa nuita muita kolmea lasta.. Ei auta vitamiinit eikä ulkoilu! Mies antaa mun viikonloppuna nukkua pari tuntia pitempään mutta ei sekään auta:( eikä saada hoitajaa mistään
Kommentit (15)
Eikö 4 lasta ole aika paljon?
Kun miehen kanssa päätitte että haluatte niin monta lasta, niin miten päätitte heidät hoitaa ja kasvattaa aikuisiksi?
Anna miehelle pariksi yöksi hoitoon ja mene itse toiseen huoneeseen nukkumaan. Sitten jaksaa taas samaa rumbaa hetken aikaa. Toista tämä tarvittaessa hetken kuluttua. Kyllä se yövalvominen pian loppuu.
Oliskohan tulossa hampaita. Kuolaako? Kokeile, tykkäiskö purulelusta (sellaisesta jääkaapissa jäähdytettävästä). Jos se tepsii, kyse voi olla hampaista ja särkylääkkeen antaminen vois tuoda teidä molemmille (vauvalle ja sulle) hyvä yöunet. Ja totta kai voit viikonloppuna jättää miehelle lapset, vaikka yhdeksi yöksi. Sekin helpottaa varmasti!
Voisitko nukkua vaikka vauva valvoisikin vieressäsi pinnasängyssä ?
Hyviä niksejähän täältä saa, toivottavasti niistä on sinulle hyötyä, MUTTA... olisiko siltikin kannattanut lääkärikäynnillä mainita asiasta? :) He ovat siellä ammatti-ihmisiä ja varmasti osaisivat olla avuksi. Koko perheen hyvinvointiahan siinä samalla tarkkaillaan... :) Ei ole tarkoitus yrittää sinua syyllistää mutta minun apuvinkkini on että puhu asiasta ammatti-ihmisen kanssa ja hae apua sieltä! Ongelmasta vaikeneminen on kaikista pahinta.
Kokeilepa laittaa aikaisemmin nukkumaan. Niin oudolta kuin kuulostaa, voi auttaa.
Mitä väliä, jos olet vaan kotosalla? Ehdit lepäillä koko päivän, niin ei se haittaa, vaikka pari tuntia yöunista menisi pilalle. Miehet yleensä joutuvat aamuvarhain lähtemään töihin kaikesta valvomisesta huolimatta.
Oonko huono äiti jos lähden viikonlopuksi muulle yksin nukkumaan ja jätän lapset miehen harteille. Joutas seki tekemään jotain muiden eteen muutaku pari tuntia viikonloppuna olla.. Jaksais joulun paremmin
Huono äiti on sellainen joka lyö lastaan tai mitätöi lapsen tarpeet ja toiveet aina oman hedonisminsa ja itsekkyytensä edeltä. Se että pyydät lasten isää auttamaan sinua vakavassa väsymyksessä ja lähdet ystävän luokse nukkumaan on hyvää äitiyttä. Ihan oikeasti.
Hiero konjamiinia lapsen ikeniin nukkumaan mennessä niin nukkuu pitempään.
Mutta miten saa sen yöllisen valvomisen pois:( vtun kiva yöllä pällistellä kolmesta viiteen aina yksin pimeässä..
Kuulostaa siltä että olet nyt vaan aivan yliväsynyt, ja sen takia et saa nukuttua silloinkaan kun siihen olisi mahdollisuus. Jos sinulla vaan on mahdollisuus lähteä viikonloppuna muualle nukkumaan, niin tee ihmeessä se! Se on nyt tässä tilanteessa parasta mitä voit lapsillesi ja perheellesi tehdä :)
Miehesi käy töissä, joten soita esim MLL:n lastenhoitopalveluun ja tilaa teille lastenhoitaja kotiin yhdeksi päiväksi ja lepää itse. Voit tehdä tämän kerran viikossa, yksi lepopäivä auttaa jaksamaan : )
Jätä ne joulusiivoukset vähemmällä, sillä joulu on tunnelmaa ei sitä kuka voittaa siistein koti palkinnon.
Lapset ovat vain kerran lapsia ja heille kuuluu äiti joka haluaa ja jaksaa olla heidän kanssa. Siksi sinun kannattaa palkata apua jos itse et jaksa.
Ja pieni vinkki, lapsia kannattaa hommata sen verran kuin niitä jaksaa hoitaa ; )
Jos et saa lastenhoitajaa muuten niin soita neuvolaan ja kerro kuinka väsynyt olet. Pyydä että he olisivat sinulle apuna kastenhoitajan etsimisessä.
Muut lapset olleet helppoja ja haluttiin 4kpl. Tää viimeinen vauva vaan on nyt ihme valvoja.. Päivisinkin nukkuu puolen tunnin pätkissä
Ei ehkä ole aiheellista ruveta syyttämään lapsilukumäärästä! Nyt pyydät apua jostain, vaikka neuvolasta, sukulaisilta, sossusta, mistä vaan! Unohdat joulusiivouksen ja olet lastesi kanssa. Nuku aina kun voit.