"Suomen tiet ovat hälyyttävän huonossa kunnossa"
Tuo aihe on näyttänyt olevan pinnalla uutisissa tänään. Sanottiin myös, että tieverkon kunnostaminen vaatisi 2,5 miljardia euroa rahaa.
Niinpä niin, kannattiko sitä rahaa syytää miljardeittain ulkomaille? Ja kannattiko myös laittaa rahaa herrojen bonuksiin sekä veroparatiiseihin? Nyt sitten itketään, että ei ole rahaa kunnostaa rapakunnossa olevaa tieverkkoa.
Eikä tuo ole ainoa asia, mikä Suomessa on pielessä. Herrojen on Suomessa hyvä olla, mutta muilla on huomattavasti tiukempaa. Herrat juhlivat, palkat ja bonukset nousevat ja muulta kansalta nyhdetään enemmän ja enemmän selkänahasta, työttömyys ja syrjäytyminen lisääntyvät. Kyllä se taitaa olla niin, että maksumieheksi joutuvat asiassa kuin asiassa ja eniten rokotetaan pienituloisia, vanhuksia, sairaita, työttömiä, lapsiperheitä, lapsia, nuoria ja opiskelijoita. Näin se vain Suomessa on.