Joulkalenteri sovinistista paskaa, vain miesnäyttelijöitä
Miten tuollaista soopaa saa tehdä meidän verorahoilla ? Koostuuko suomalainen yhteiskunta todellakin vain keski-ikäisistä ja vanhoista miehistä ? Tämäkö malli lapsille halutaan aivopestä jo pienestä alkaen, että nuorten tyttöjen paikka on olla vanhojen miesten alaisuudessa ja opetettavana, tytöt ovat vähemmistö ja aikuisia naisia ei ylipäänsä ole olemassakaan? Ainakaan Ylen ohjelmistosta vastaavien miesten unelmamaailmassa ?
Äidit ja aikuiset naiset, herätkää! Opettakaa tytöillenne itsekunnioitusta ja tervettä naiseutta. Protestoikaa mediassa päättävien miesten tarjoamia naista halveksivia ja alentavia malleja vastaan, ottakaan nämä vinoumat ja valtasuhteet esille keskustelupalstoilla, puhukaa niistä kahvitunneilla, auttakaa muita naisia näkemään nämä omituisuudet ympärillämme, jotka muokkaavat lastemme ja erityisesti tyttäriemme käsitystä itsestään ja paikastaan yhteiskunnassa. Se ei ole jonkun vanhan miehen kainalossa "oppimmassa" eikä nuorten räkänokkien ihailua tavoittelemassa vaan se paikka on kasvaa tasapainoiseksi itseään kunnioittavaksi ja itsestään pitäväksi nuoreksi naiseksi ja tervettä äitiyttä atotetuttavaksi ikuiseksi.
Kommentit (8)
Kaikesta ne jotkut sen herneen kaivaakin sinne nenään :D
Niin, ainoastaan koko joulukalenterin keskeisin hahmo, jonka ympärille koko tarina rakentuu, on nuori nainen. Koira/kertoja taitaa myös olla nainen, ainakin sillä on naisen ääni aivan selvästi. Loput keskeiset hahmot (3 kpl) ovat toki miehiä, mutta ei ole automaattisesti sovinismia, ettei naisia ja miehiä ole tasan yhtä paljon.
Voisi edes joulun kunniaksi työntää mantelin nenään :) Toki tuo on ihan ok aihe nostaa esiin, mutta enpä tiedä, edustaako se joulukoristeita väkertävä hissuttelija-Väinö sitten sitä kuuminta hottia mieslajia, oikeaa alfa-urosta. Yhtä lailla voisi miesaktivisti korottaa äänensä, että telkkarissa on kumma nössömies, ja ne Korvatunturin "pomot" ovat naurettavia nekin.
Palstan miesvihaaja-femakolla taas lääkkeet ottamatta?
[quote author="Vierailija" time="09.12.2014 klo 11:26"]
Niin, ainoastaan koko joulukalenterin keskeisin hahmo, jonka ympärille koko tarina rakentuu, on nuori nainen. Koira/kertoja taitaa myös olla nainen, ainakin sillä on naisen ääni aivan selvästi. Loput keskeiset hahmot (3 kpl) ovat toki miehiä, mutta ei ole automaattisesti sovinismia, ettei naisia ja miehiä ole tasan yhtä paljon.
[/quote]
Kirjoittamasi mukaan tarinan päähenkilö on nainen, eli 100%, mutta sivuosissa ei ole naisia (jos kertojaa ei lasketa), joten osuus on 0%.
Koska naisten suhteellinen osuus lasketaan, niin että naisi tulee olla VÄHINTÄÄN 50%, niin ohjelma on kuvauksesi mukaan sovinistinen: Siis pääosan jako on tasa-arvoinen, naisia vähintään 50%, mutta sivuosat on jaettu sovinistisesti, naisia alle 50%. 41vm
Esimerkiksi Suomen Presidentti on joko tasa-arvoisesti nainen tai sovinistisesti mies. 41vm
Oles ny plikka paasaamati. Keittiöön siitä, hus!