Kanta.fi:stä. Labratulokset ei näy
Lääkri soitti tänää labratulokset ja pyysin saada ne kotiin. Lääkäri käsi mennä Kantaan katsomaan niitä. Eipä siellä näy mitään tuloksi.
Kommentit (7)
Jos ne ovat poikkeavia, näkyvät vasta kuukauden viiveellä. Ei meille ainakaan ole sanottu, että lääkärin pitäisi kuitata labrat, jotta näkyisivät kannassa. Labravastauksia tulee per lääkäri päivässä niin paljon, ettei ole mitenkään realistista lähteä kuittaamaan niitä kaikkia.
terveyskeskuslääkäri
[quote author="Vierailija" time="08.12.2014 klo 20:24"]Jos ne ovat poikkeavia, näkyvät vasta kuukauden viiveellä. Ei meille ainakaan ole sanottu, että lääkärin pitäisi kuitata labrat, jotta näkyisivät kannassa. Labravastauksia tulee per lääkäri päivässä niin paljon, ettei ole mitenkään realistista lähteä kuittaamaan niitä kaikkia.
terveyskeskuslääkäri
[/quote]
Jaa no kyllä meillä erikoissairaanhoidossa ainakin labrat kuitataan. Hoitaja/sihteeri tarkistaa onko labrat valmiit ja näyttää ne lääkärille. Ilman tuota kuittausta ne ei tosiaan Kantaan tule näkyviin.
Voihan siellä terkkarissa toki olla eri käytännöt.
Kai olet antanut luvan tietojesi laittamiseen kantaan?
Kaikissa sairaanhoitopiireissä ei ole vielä käytössä tietojen siirto Kantaan, vain sähköiset reseptit ovat näkyvissä. Lääkärisi ei ehkä tiennyt tätä.
Lääkärin pitää myös erikseen kuitata labrat jotta ne näkyisivät Kannassa.
T. Osastonsihteeri
Lääkärit ihan ulalla mitä heidän ptää tehdä että tiedot Kannassa näkyisivät. Älä huoli, asia korjaantunee jkoskus, muutamien vuosien kuluessa kun he ehtivät kuittailla tietoja sinne uuden käyntisi yhteydessä :)