Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Rikkaiden ihmisten säästövinkkejä?

Vierailija
06.12.2014 |

En tarkoita tässä mitään superrikaita tyylin Nalle Wahlroos, mutta ajattelin, että voitaisiin kerätä tähän ketjuun kohtuu varakkaiden ihmisten säästövinkkejä. Tämä kiinnostaa sen vuoksi, että tälläkin palstalla päivitellään usein sitä, kuinka köyhät tuhlaavat enemmän kuin rikkaat.

Selkeyden vuoksi määritellään riittäväksi rikkaudeksi seuraava: Nettovarallisuus (omistusten ja velkojen summa)/henkilö (ei talous) Alle 30-vuotiaana 100 000 euroa, alle 35-vuotiaana 150 000 euroa, alle 40-vuotiaana 200 000 euroa, alle 45-vuotiaana 250 000 euroa ja alle 50-vuotiaana 350 000 euroa jne. jne.

Jaa parhaat säästövinkkisi. Missä asioissa säästät aivan normaalissa arjessa? Millaisten säästökeinojen olet ajatellut edistäneen vaurastumistasi? Mistä asioista et luopuisi rahan tähden?

Kommentit (34)

Vierailija
1/34 |
06.12.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

pysykää erossa Vapaamuurareista ja estäkää heitä jos voitte.

 Maailmaa hallitsee hyvin pieni suur-raharikkaiden ja vaikutusvaltaisten eliitti.

Vapaamuurarius johtaa tietoisesti harhaan niin alemmat tasot kuin ulkopuoliset!! (tässä julkisivun kiillotuksesta yksi hyvä esimerkki: http://www.vapaamuurarit.fi ) Missä vaiheessa vapaamuurari sitten tietää mikä henkimaailma sitä johtaa? Lopullinen niitti tulee 33. asteessa, jolloin paljastetaan, että vapaamuurareja johtaa, ja heidän jumalansa on Lucifer. Mm. jo edesmennyt 30. asteen vapaamuurari, ja vapaamuurareista eronnut, Pertti Jotuni [ http://fi.wikipedia.org/wiki/Pertti_Jotuni ] on tämän paljastanut.

 

Edut ovat ennen kaikkea taloudellisia. Veljet ilmeisesti auttavat toisiaan hyvätuloisiin työpaikkoihin: talouselämän sekä yhteiskunnan valtapaikat tarkoittavat myös vapaamuurareiden vallan kasvua.

Edut ovatkin tärkeä syy, jonka vuoksi vapaamuurariksi ryhdytään, mikä käy ilmi esimerkiksi loosin avaamis- ja sulkemisrituaaleissa. Loosia johtava korkein mestari kysyy toiselta loosin virkailijalta, perusteluja, jotka saivat tämän pyrkimään mestarimuurariksi. Vastaus kuuluu: ”Voidakseni vierailla mailla todistaa olevani mestarimuurari ja ansaitakseni mestarimuurarin palkan, pystyäkseni huolehtimaan itsestäni sekä voidakseni tarpeen vaatiessa tehokkaammin tukea hädänalaisia mestarimuurareita, heidän leskiään ja orpojaan.”

Vapaamuurarit ovat hyvin mieskeskeinen järjestö. Vaikka he lupaavat auttaa ja suojella muiden vapaamuurareiden lisäksi näiden vaimoja ja tyttäriä, ei naisia juurikaan arvosteta.

 

Mestarimuurarirituaalissa annetaan ymmärtää, ettei vapaamuurareiden saloja saa paljastaa kuolemankaan uhalla ja veljen puolesta pitäisi olla valmis jopa kuolemaan. Rituaalissa näytellään symbolinen näytelmä tyyroslaisesta miehestä, ja sen yhteydessä pyrkijälle todetaan: ”Nyt sinun on todistettava meille, että uskollisuudella ansaitset luottamuksemme. Tätä todistaessasi voit kohdata vaaroja ja vaikeuksia, kuolemakin voi sinua tällöin uhata. Turvaudu siis täydellisesti urhoollisuuteen, tuohon aatteemme suureen hyveeseen, voidaksesi kestää koettelemukset.” Rituaalikirjasta ei käy ilmi, tarvitseeko mestarimuurarin oikeassa elämässä todistaa uskollisuutensa jollakin tapaa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/34 |
06.12.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jaa no ekana tulee mieleen auto. Älä hanki ollenkaan jos ei ole pakko tai jos hankit älä osta uutena. Esim. Audi a6 hankinta hinta n. 50 000 e. Parin vuoden päästä (vähillä kilometreillä) alle 40 tonnia. Jos on iso talo hankinnassa/hankittu lämmitys maksaa paljon. Tutustu eri energiamuotoihin, olisiko esim. Lämpöpumppu hyvä valinta vai kenties maalämpö. Kaupassa en niin tutki hintoja. En ole kiinnostunut muutamien eurojen säästämisestä vaan keskityn sellaiseen säästämiseen missä on useampi tonni mahdollista säästää. Jokaisen täytyy myös kuluttaa jotta tämä maa pyörisi. Suosikin suomalaista ostoksissani vaikka se nyt maksaakin enemmän.

Vierailija
4/34 |
06.12.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

[quote author="Vierailija" time="06.12.2014 klo 15:48"]Jaa no ekana tulee mieleen auto. Älä hanki ollenkaan jos ei ole pakko tai jos hankit älä osta uutena. Esim. Audi a6 hankinta hinta n. 50 000 e. Parin vuoden päästä (vähillä kilometreillä) alle 40 tonnia. Jos on iso talo hankinnassa/hankittu lämmitys maksaa paljon. Tutustu eri energiamuotoihin, olisiko esim. Lämpöpumppu hyvä valinta vai kenties maalämpö. Kaupassa en niin tutki hintoja. En ole kiinnostunut muutamien eurojen säästämisestä vaan keskityn sellaiseen säästämiseen missä on useampi tonni mahdollista säästää. Jokaisen täytyy myös kuluttaa jotta tämä maa pyörisi. Suosikin suomalaista ostoksissani vaikka se nyt maksaakin enemmän.
[/quote]

Ja olen N. 47 ja tilillä on rahaa n. 400 tonnia. + muuta omaisuutta n. 300 000 euron edestä. Kannattaa myös sijoittaa niitä varojaan. Silläpä tämä perinnöksi saatu omaisuus on vuosien aikana kasvanut.

Vierailija
5/34 |
06.12.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Asumme vuokralla (1600e/kk), koska vastaavasta asunnosta (sijainti) omana saisi pulittaa tuplasti tuon. Huonekalut on kierrätetty tai Ikeaa. Autot on ostettu käytettyinä. Syömme harvoin ulkona (ml. McDonalds ja pizzat yms.). Yritän löytää harrastusvälineet super-tarjouksista ja myydä eteenpäin käytön jälkeen. Suuri osa vaatteista ostetaan ulkomaan matkoilta.

Vierailija
6/34 |
06.12.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Älä osta elektroniikkaa heti uutena. Ihan hyvin voit odottaa pari vuotta, niin telkkareiden ja puhelinten hinnat putoavat satoja euroja. Vain tyhmät ostavat heti uusimman iphonen tai seinän kokoisen telkkarin

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/34 |
06.12.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Älä osta mitään sellaista, mitä pienituloiset kovasti havittelevat.

Vierailija
8/34 |
06.12.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Laskut maksetaan ajoissa.

Kampaajalla perheen naisväki käy 2 kertaa vuodessa ottamassa raidat. Muun aikaa tasataan itse hiukset.  Autot ja kodinkoneet osataan huoltaa ja korjata itse. Omasta metsästä saadaan klapit kodin ja huvilan takkoihin. Ostetaan mitä tarvitaan ja vertaillaan hintoja.  Vaatteet, kengät, laukut jne.  ostetaan USAn matkoilta outleteistä, saadaan hyvää halvemmalla.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/34 |
06.12.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Köyhä ei pääse edes niihin USA:n outletteihin. Miksei Suomessa voi olla vastaavia?

Vierailija
10/34 |
06.12.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

[quote author="Vierailija" time="06.12.2014 klo 16:46"]

Köyhä ei pääse edes niihin USA:n outletteihin. Miksei Suomessa voi olla vastaavia?

[/quote]

Koska Suomessa on pienen väkimäärän vuoksi pienet volyymit -tuo ei kannata.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/34 |
06.12.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Säästövinkki numero 1: käytä aikasi johonkin tuottoisampaan kuin av:lla notkumiseen...

Vierailija
12/34 |
06.12.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

[quote author="Vierailija" time="06.12.2014 klo 16:51"]

Säästövinkki numero 1: käytä aikasi johonkin tuottoisampaan kuin av:lla notkumiseen...

[/quote]

AV:lla käyminen on yhteiskunnallisesti merkittävää. Tämä on Suomen suosituin keskustelupalsta. On hyvä tietää, mitä kansa puhuu.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/34 |
20.12.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

[quote author="Vierailija" time="06.12.2014 klo 21:15"]

[quote author="Vierailija" time="06.12.2014 klo 21:10"]

Tuntemani aloituksen kriteerit täyttävän henkilön elämästä sivustaseuraajana poimitut tärpit:

* Ei koskaan ulkomaanmatkoja, ravintolareissuja aniharvoin.

* Syö todella edullisesti, ei mitään sisäfileitä tai muuta kallista, herkuttelu tarjouslihalla, ruokaa laittaa paljon itse ja tekee isomman määrän kerralla.

* Vapaa-ajanharrastuksena luottamustoimet, joista saa (pieniä) kokouspalkkioita tai vaihtoehtoisesti ruuan, vastaavasti ei kalliita harrastuksia.

* Pitää vaatekulut edullisina, käyttää kotona samoja vanhoja vaatteita ja työkäyttöön valikoi pienen valikoiman laadukkaita asuja, joita voi yhdistellä monipuolisesti.

* Käyttää polkupyörää ja julkisia silloin kun se on edullista ja järkevää.

* Kaikki hankinnat harkittuja ja laadukkaita. Huomioi tarjoukset, mutta ei osta aina halvinta eikä juurikaan turhuuksia.

 

Ainakin noilla eväin rahaa ja aikaakin on jäänyt omaisuuden kartuttamiseen. Alkupanosta on varmasti saanut sekä taloudellisessa että henkisessä mielessä lapsuudenkodistaan.

[/quote]

Aika nuijaa elämää tuollainen "varallisuus". Omassa lähipiirissäni ei ole elämästä nauttimista jätetty pois vaikka toisaalla nuukaillaankin eikä missään asioissa törsätä ja tuhlata.

[/quote]

Toisaalta itse tunnen muutaman greboilijan, ja he kokevat elämänlaatunsa hyväksi. Ihminen voi hyvin, kun on vapaa materiasta ja kuluttamisesta. Elämästä voi todellakin nauttia ilman törsäilyä. Useat kulttuurielämykset ovat jopa ilmaisia.

Vierailija
14/34 |
20.12.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

[quote author="Vierailija" time="06.12.2014 klo 16:37"]

Laskut maksetaan ajoissa.

Kampaajalla perheen naisväki käy 2 kertaa vuodessa ottamassa raidat. Muun aikaa tasataan itse hiukset.  Autot ja kodinkoneet osataan huoltaa ja korjata itse. Omasta metsästä saadaan klapit kodin ja huvilan takkoihin. Ostetaan mitä tarvitaan ja vertaillaan hintoja.  Vaatteet, kengät, laukut jne.  ostetaan USAn matkoilta outleteistä, saadaan hyvää halvemmalla.

[/quote]

Tästä kommentista näkee heti, että sen on kirjoittanut joku tunari mies, koska se on nyt ihan puppua... :D Kukaan ei raidoita hiuksiaan vain 2 kertaa vuodessa (juurikasvun vuoksi). "Vaatteet ja kengät ostetaan USA:n outleteista", joopa joo... LOL. :D

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
15/34 |
06.12.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Säästä autokuluissa esim kimppauto sisarusten tai vanhempien kanssa ja liiku pyörällä, kävellen, julkisilla. Asu selvästi alle sen tason johon olisi varaa esim. vanha omakotitalo tai kohtuuhintainen uusi tai vanha osakehuoneisto. Isoissa taloissa isot kustannukset ja paljon työtä. Omisstusasunto, joka kannattaa myydä jossain vaiheessa ja laittaa muutama kymppitonni sijoituksiin ja ottaa tilalle asuntolainaa. Aloita säästäminen ja sijoittaminen ajoissa, mielellään jo lapsena niin pääset elämäsi aikana ajoissa lopettamaan tuloista säästämisen ja sijoittaa sijoitusten tuottoja ja jossain vaiheessa voit ottaa tuottoja myös omaan käyttöön. Säästä ja sijoita myös lapsille heti syntymästä alkaen. Pyydä osa lahjoista rahana niin opiskeluikäisellä on säästöjä ja tuottja sievoinen summa.

Vierailija
16/34 |
06.12.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Sijoita, käytä velkavipua.

Vierailija
17/34 |
06.12.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Lähde reissuun Caymansaarille tai Jerseylle, Sveitsiin tai Liechtensteiniin..

Vierailija
18/34 |
06.12.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Lasken itseni tähän kategoriaan kuuluvaksi. Puhdasta rahaa ei kamalasti ole (noin 20 000), mutta kiinteätä omaisuutta sitäkin enemmän. Osa kiinteästä omaisuudesta on helposti realisoitavissa, osa on sellaista, mitä en edes halua myydä. Mitään en ole perinyt, onneksi, sillä se tarkoittaa sitä että vanhempani elävät.

Tässä on tullut jo hyviä vinkkejä, mutta lisään muutaman. Jokaiseen muotivillitykseen ei tartte lähteä mukaan, kuka oikeasti välittää siitä, kenellä on uusimmat kännykät, tv:t tai autot? Vaatteeni ja kenkäni ovat klassisia, jotka kestävät aikaa ja muodin muuttumista.

Käy koulua - opiskele! Äläkä mitä tahansa. Itse olen opiskellut alaa, joka on työllistänyt heti yliopiston 2. vuosikurssilta lähtien. Olen tehnyt aina paljon töitä, eivätkä äitiysvapaani ole venyneet vuosien hoitovapaiksi. Jokaisesta palkasta menee heti seuraavana päivänä runsaasti rahaa säästöön (rahastot, osakkeet, sijoitusasuntolainat). Lapsille säästän myös, mutta en riskien vuoksi heidän omille tileilleen, vaan omille tileilleni tai muihin kohteisiin.

Pyöräilen paljon! Liikuntamuotoina lenkkeily, juoksu, metsässä liikkuminen, kotijumpat. Kalliita jäsenyyksiä en tarvitse.

Kotiin olen satsannut (iso, kiva talo, tontti hyvällä paikalla), jota lämmitämme omilla puilla. Sisustusta en vaihtele juurikaan. Siivoan itse. Tilaan sanomalehden, en muita lehtiä. Meillä ei näy maksukanavat.

Tässäpä nyt jotain aluksi :)

Vierailija
19/34 |
06.12.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Asumme vuokralla (1500e/kk), koska vastaavasta asunnosta (sijainti) omana saisi pulittaa tuplasti tuon. Huonekalut on kierrätettyjä suurin osa ja uusia ei ole ostettu vuosiin. Autot on ostettu käytettyinä ja toisesta autostakin luovuttiin. Perheen ainoasta autosta maksoimme 13000 euroa. Myymme meille kaiken tarpeettoman eli esimerkiksi lapsilta pieneksi jääneet vaatteet.

Vierailija
20/34 |
06.12.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

[quote author="Vierailija" time="06.12.2014 klo 18:37"]

Asumme vuokralla (1500e/kk), koska vastaavasta asunnosta (sijainti) omana saisi pulittaa tuplasti tuon. Huonekalut on kierrätettyjä suurin osa ja uusia ei ole ostettu vuosiin. Autot on ostettu käytettyinä ja toisesta autostakin luovuttiin. Perheen ainoasta autosta maksoimme 13000 euroa. Myymme meille kaiken tarpeettoman eli esimerkiksi lapsilta pieneksi jääneet vaatteet.

[/quote] Mina itkisin joka kuukausi jos pitaisi ihan vieraalle ihmiselle antaa 1500. Kai nyt Suomessakin on joku systeemi jolla paasee omaan kotiin tuolla summalla.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kuusi yksi neljä