siskon huumeidenkäyttö
Siskoni on 19v ja on käyttäny yli puoli vuotta amfetamiinia suoraa suoneen. Sain tietää vähän aikaa sitten. Olen aivan rikki. Koko perheemme on järkyttynyt. Mitä voimme tehdä? Ihan oikeasti pelottaa niin paljon ja tekisi mieli vain itkeä mutta pitää jaksaa opiskella ja olla äiti.
Kommentit (5)
Mulla oli sama tilanne paitsi veljeni oli 16. Tiedän tunteen :( En ite tienny miten reagoida ja en pitäny veljeen yhteyttä. Toinen vanhemmistamme on narkkari, niin veljen huumeiden käyttö oli mulle liikaa. Voimia ♡
Et ole yksin. Samassa tilanteessa on Suomessakin noin 100 000 muuta käyttäjän läheistä.
Jos puhdasta amfetamiinia saisi apteekista ilman reseptiä laillisesti käyttöönsä ja siskollasi ei meniso homma lapasesta, ei olisi varmaan mitään ongelmaa.
[quote author="Vierailija" time="03.12.2014 klo 01:11"]
Jos puhdasta amfetamiinia saisi apteekista ilman reseptiä laillisesti käyttöönsä ja siskollasi ei meniso homma lapasesta, ei olisi varmaan mitään ongelmaa.
[/quote]
Vaan kun ei saa niin ongelmia on pakko yrittää ratkaista tässä meidän tuntemassamme maailmassa. Suosittelisin tuota vertaistukea, siellä on samassa tilanteissa olleita ja olevia henkilöitä.
et mitään jollei hän itse ole valmis ottamaan apua vastaan... Se on vaan ikävä tosiasia kun suomessa ei ole kuin mmax 5pv pakkohoito ja se ei auta mitään ja on vaikea saada. Itsestä kaikki pitää lähteä
nim merkki. kokemusta on sukulaisesta