Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Scootereista kysymyksiä!!

04.09.2006 |

Kuinka paljon Scooter-rattaat painaa? Onko mahdollista valita ilmakumipyörät niihin ja mikä on niiden hinta ilmakumien kanssa?

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
04.09.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mutta itse valitsin pyöriksi ihan perusohkoset pyörät, kun en tykännyt vakiorankaista. Otimme meidän rattaisiin Emmaljunga Softyjen renkaat eli luulisin, että voitte valita toiset renkaat rattaisiin.

Vierailija
2/5 |
04.09.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Emmaljungalla ei valitettavasti ole mallistossa pieniä ilmakumeja (ellei nyt uutena tullut), enkä ole ihan varma miten isot ilmakumit Scoottereissa toimisivat. Brion pienet ilmakumit käyvät kyllä(ja tekevät työntämisestä tosi kevyttä), mutta ne pitäisi sitten ostaa erikseen noihin, maksaa kait lähes satasen/setti.



Ne leveät tubeless-renkaathan normaalisti tulevat Scoottereihin, mutta ne tosiaankin voi kai (maksutta) vaihtaa ohuisiin peruspyöriin (Softyssa oleviin).

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
04.09.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Nettisivujen mukaan runko kokonaisuudessaan painaa 9,8kg ja ne tubeless-renkaat 2,8kg, eli koko paketti 12,6kg.

Vierailija
4/5 |
04.09.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kiitos vastanneille tiedoista! Itse en tuota painoa löytänytkään mistään, mutta kiva kun joku on sen nähnyt, miehelle kun pitää kaikki olla niin tarkasti tiedossa. Hän siis epäilee myös tuota scootereiden renkaiden kulkemista lumihangessa, mutta olen kertonut kuulleeni niiden etenevän ihan hyvin myös talvikeleillä. Joten eiköhän me nyt niihin päädytä.

Vierailija
5/5 |
04.09.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kyllä nuo alkuperäiset renkaat liikkuvat lumessa aivan loistavasti. Miksi eivät kulkisi??? Enemmän sinne lumeen uppoaa ohut kuin leveä rengas. Ja ilmanmuuta voit ostaa Scootereihin isommat pyörät, tai vaikka ilmakumit jos niin haluat. Pyörän koollahan ei ole väliä, koska rattaissa on keskiöjarrut. Jos olisi vanhanmallinen jarru" puomi" renkaan päälle, niin isommat eivät välttämättä mahtuisi. Lastentarvike myy erikseen jarrukransseja, jos valitsemissasi renkaissa ei jostain syystä näitä alunperin olisi.