Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Lahjaton joulu

Vierailija
01.12.2014 |

Inhoan joulun hirveää lahjahössötystä ja en voi tajuta sitä, että vanhemmat jemmaavat syksyn aikana lapselleen ostamia tavaroita ja antavat ne joululahjaksi. Vielä kamalampaa on ostaa turhaa tavaraa.

Meillä joulun seutuna ostetaan kyllä lapsille ja itsellekin uusia juttuja, kun on aikaa kierrellä kaupoissa, mutta niitä ei anneta lahjaksi. Lahjaksi annetaan vain jotain pientä kuten suklaata. Kun joululoma on ohi, on lapsilla usein esim. uudet hiihtovälineet, uusi puhelin/tietokone, uudet yöpuvut, uusia pelejä tms. Ne tosin on käyty yhdessä rauhassa valitsemassa ja ostamassa, eikä annettu jouluaattona. Aikuisille ostetaan lahjaksi vain jotain pientä symbolista.

Olemme keskituloisia ja käyttörahasta ei ole pulaa.

Mites muilla?

Kommentit (1)

Vierailija
1/1 |
01.12.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Eli esim pelit ei ole joululahja, muuten vaan annetaan joulun tienoilla tavaraa? En kyllä nyt tajua mikä olennainen ero tuossa on jos kerran lopputulos on sama määrä uutta kamaa. Paketoida ei tietty tarvi, mutta esim meillä pakataan kestopaketteihin niin ei mene aikaa eikä tule roskaa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla